ihned po svém příchodu na start turisté KČT Lokomotiva Trutnov vstupní halu Kulturního domu v Malých Svatoňovicích doslova zaplavili. Foto: L. Šlosar
Dále jsme pokračovali přes kopec a kolem železniční tratě na Končiny. Tentokrát jsme viděli Jestřebí hory, Rtyni v Podkrkonoší, Červený Kostelec a v dálce Orlické hory. Na Končinách jsme se zastavili na občerstvení v chalupě u Seidelů. Po odpočinku jsme pokračovali v naší cestě zpět do Velkých Svatoňovic. Šli jsme kolem kapličky sv. Václava z roku 1903. Zastavili jsme se v hasičském muzeu, kde nám průvodce podal výklad.
Vrátili jsme se zpět do Malých Svatoňovic na nádraží, odkud jsme odjeli vlakem ve 14,01 hod. do Trutnova. Počasí bylo oblačné, trasa měřila 15 km, zúčastnilo se 10 lidí.
Věřím, že se výlet všem líbil a těším se na příští společné cestování.
V sobotu 02. října pořádaly odbor KČT Hradec Králové a Městské lesy Hradec Králové a. s. turistickou akci pod názvem Okolo Hradce jako součást čtyřdílného seriálu Chodíme celý rok pořádaného naší oblastí za účelem propagace turistických akcí pořádaných jejími odbory.
Start byl před budovou Městských lesů Hradec Králové a. s., kde se nás zaregistrovalo 15 Trutnováků. Jeden pořadatel nás vyvedl do místních lesů na rozcestí, ukázal cestu nedostatečně značenou a my jsme po tomto místním značení vyrazili, potom po červených značkách, až jsme došli ke stanovišti lesáků, kteří nás poslali dále /asi 300 metrů/, kde měli občerstvovací stanici. Grilovali párky ke chlebu, nabízeli ještě černou kávu, čaj a limo, a tak jsme pojedli sedíce na skládacích lavicích. Jedna z nich, kde seděly čtyři ženy a já, se v měkkém terénu převalila dozadu, skáceli jsme se na záda, nohy i ruce s párkem k nebi a díky pohotovosti lesáků jsme byli bez úhony opět na nohou, pouze od štěrku a písku ušpiněni.
Pokračovali jsme s obtížemi dále k první kontrole, na rozcestí nebyly značky a hledali jsme správný směr. U této kontroly jsme odbočili po žlutých značkách kolem rybníka a na další velké křižovatce jsme odbočili doleva, což byla chyba, a došli jsme ke druhé kontrole u Mazurovy chalupy. Museli jsme se tři kilometry opět vracet /celkem 6/ a na křižovatce pokračovat tentokráte doprava a tím místo plánovaných 14 km jsme ušli celkem 20 km značně unaveni, stále mezi lesy bez vyhlídek a sledovat správný směr na lesních křižovatkách.
haló, tady 150 - haló, je tam hasičský sbor?, hlásím …. ach ne, promiňte, to je planý poplach, vody rybníka Výskytu nepohlcují jeho okolí, to jen trutnovští turisté zaplavují první kontrolu pochodu Okolo Hradce. Foto: L. Šlosar
trutnovští turisté obemkli v drtivém sevření první kontrolu na břehu rybníka Výskyt … a hned tak se nepustí. Foto: L. Šlosar
Do cíle jsme došli před 14. hodinou, obdrželi diplomy pochodu a několik velkých diplomů za uskutečněné tři pochody v rámci seriálu Chodíme celý rok. Štěstí nám přálo, na hlavní nádraží ČD v Hradci Králové jsme dorazili ve 14,30 hod., kdy za deset minut odjížděl osobní vlak do Jaroměře, kde jsme přestoupili a dalším osobním vlakem dorazili do Trutnova v 16,22 hod.
Byl krásný sluneční den, ráno s prvním mrazíkem. Byl to nevšední pochod plný slunce a stínů v lese, pohody, ale i únavy z té rozsáhlé roviny. Přesto se ale těšíme na další pochod 16. 10.
Díky za účast a pochopení po kufrování. Zdrávi došli.
Pokračovali jsme polní cestou, prošli les Jaselný a to již nás zdáli zdraví novoměstský zámek. Překvapila nás moderní nová stavba modlitebny českobratrské církve a v zápětí již přicházíme opět k cíli, do sokolovny, kde jsme obdrželi hezké pamětní listy a Jaruška navíc obdržela zajímavý dárek pro nejstarší účastnici tohoto setkání, malovaný hrneček. Celkem jsme ušli každý 15 km.
A jaké bylo počasí a jak se nám dařilo? "Sláva, nazdar výletu, nezmokli jsme a jsme tu", znělo v Trutnově na nádraží v 16.22 hodin přesně.
Děkuji všem našim účastníkům a pořadatelům z Nového Města patří dík za dobrou organizaci a označení trasy.
S velkými otazníky v očích - ano i do tváří vetkanými v těch případech, kdy zvědavost trvala již od samotného přihlášení - scházeli se účastníci poslední v roce 2010 turistické akce odboru KČT Lokomotiva. Nebylo divu, již po šestnácté - v nepřetržitém sledu od roku 1995 v příslušném kalendářním roce vždy naposledy - sešli se členové odboru na tradiční tajný výlet, jehož cíl zatím dosud znali pouze oba oba Joskové z Horního Předměstí, kteří jej připravili, a Pepík, jenž zajišťoval dopravu. Hnedle však, jakmile po hodině osmé před hlavním nádražím v Trutnově rozjel se autobus společnosti Osnado, otazníky v očích a na tvářích účastníků vystřídaly dychtivé pocity očekávání, neb manažeři akce odtajnili oba následující cíle putování základními údaji o obou místech ab ovo - od prvních údajů o tom, jak 3. října 1780 položil císař Josef II. základní kámen k mohutné ještě barokní pevnosti, jež po letech dostala pojmenování JOSEFOV, resp. jak na počátku 11. stol. nepřízní osudu vytrvale pronásledovaný kníže Jaromír založil hradiště, jež dostalo pojmenování JAROMĚŘ.
Již kol deváté ranní 45-ičlenná výprava počala v JOSEFOVĚ obcházet proti směru hodinových ručiček liduprázdné Masarykovo náměstí, nad jehož poklidem z východní jeho části jakoby dohlížel empírový kostel Nanebevstoupení Páně, do jehož čelního nápisu F II. MDCCCV zašifrovány byly jméno vládnoucího panovníka a počáteční rok stavby a /František II. - 1805/. A ani silný mráz neznemožnil soustředit se účastníkům výpravy na míjené budovy šťastně označenými navíc nápisy - na velitelství, hlavní strážnici s pamětní deskou dvanáctileté Valušky Dvořákové zastřelené tu 05. května 1945 německým důstojníkem, na starou a novou radnici pro změnu s nápisem se ztěžka zapomenutelným jménem a příjmením autora projektu pevnosti Josefov polního podmaršálka Claude Benoita Duhamela de Querlonda.
Výprava minula zvenčí nepříliš úpravnou budovu hotelu Veselý, jenž postaven byl Martinem Veselým, hostinským proslulým nadměrnou váhou přes 200 kg. V roce 1838 měla do výčepu blízko Božena Němcová, ale mnoho si jeho dobrodiní patrně neužila, neb nejprve byla v očekávání syna Hynka, a poté v šestinedělí. Narodil se zde i rusofil Karel Kracík, s jehož jménem setkali jsme se později na vojenském hřbitově.
Výprava procházela geometricky dokonalými ulicemi s podlouhlými budovami, jež v době své největší slávy sloužily převážně jako k ubytování posádkového vojska a jež připadly mi nyní některé jakoby pro squat stvořené. Na jednom místě pronikla výprava do Dvojitých kasáren v Bastionu I, na jejichž vnitřní straně nápis hrdě sděloval, že rekonstrukce je realizována v rámci projektu HISTORICKÁ REKONSTRUKCE - historická rekonstrukce - společný produkt v česko-polském příhraničí", financovaného Evropskou unií v letech 2007 - 2013.
nejen výstižné cedulky na domech na Masarykově náměstí, ale i erudovaný výklad jednoho z Joskků, zasloužil se o to, že každý z účastníků si nejen z náměstí v Josefově, ale i z celého výletu odnesl něco zajímavého. Foto: L. Šlosar
dlouhé geometricky na svou dobu dokonalé ulice Josefova působily uklidňujícím dojmem. Foto: L. Šlosar
Výprava sestoupila do příkopu se vchodem do pevnostního podzemí k jeho prohlídce. Na jeho začátku obdržel každý její člen svíčku v kovovém pouzdře. Při prvních krocích v podzemí ve sporém svitu svíčky na sice rovné podlaze necítil jsem se příliš jistý, pořád jsem si představoval, co by vykonalo natažené lanko nebo volně položená cihla. K aklimatizaci přispěl krátký exkurs do slepé chodby vykonaný v podřepu, však také do stavu pevnostního vojska byli přijímáni vojáci do výše 170 cm. Jejich další významnou vlastností musela být vynikající orientace a výborná paměť, protože se pohybovali potmě a k orientaci jim sloužili plastické cedulky s čísly. Od jiných vojáků vyžadován byl abnormálně dobrý sluch, jejich úkolem bylo zaslechnout nepřítele.
Poté, co vynikající průvodce vládnoucí navíc neobyčejně suchým anglickým humorem, provedl nás první částí 1 km přístupných chodeb a osvětlil nám rozdělení chodeb, do dalšího místa setkání nasměroval nás samotné. Uklidnil nás informací, že plánované ztráty u každé výpravy jsou pouze do 10 % a že zbloudilého turistu najde nejbližší výprava 02. dubna příštího roku. Nevím, zda to způsobil sporý svit svíčky, ale zdálo se mi, že po těch slovech zbledli dva lidé - jeden z vedoucích Josků, jenž do každého z nás zatím investoval po 30 Kč, a hospodář odboru, jenž uvědomil si, že nestačil ode všech vybrat včas členské příspěvky na příští rok. Při našem postupu na místo setkání na krátký čas nabyl jsem pak obavy, zda členskou schůzi neuskutečníme improvizovaně v kufru, nikoliv ovšem ve vrchlabské hospodě stejného jména, ale v rozšířeném prostoru mezi chodbami, který sloužil k úkrytu minérům v případě neúspěšného odpálení miny, a dále k zastavení nepřátelského vojska, pokud vniklo do podzemí, nakonec přece jsme se v podzemí u tabulky č. 169 u dalšího výkladu šťastně shledali.
Výprava nato šťastné vystoupila i na povrch pevnosti, jež nikdy nebyla dobývána - po sedmi letech budování se poměry s Pruskem, kvůli němuž byla zbudována, uklidnily, a v roce 1866 pruská armáda se k pevnosti nedostavila, arogantně prošla ve vzdálenosti 4 km a zcela zbaběle kosila rakouské vojáky u Náchoda, Jičína, Hradce Králové a všude jinde, kde žádná podzemní pevnost se nenalézala. Všichni protřeli jsme si nato oči znenadání oslněné sluncem i sněhem, přepočítali se a zjistili, že členskou schůzi bude možno konat přece jen v salonku hotelu Patria.
areál podzemní pevnosti působil zvenčí dík sněhové přikrývce velice netradičně. Foto: L. Šlosar
permoníci se uvnitř podzemí josefovské pevnosti naštěstí nerozutekli, takže kasemata v katakomby naštěstí neproměnili. Foto: L. Šlosar
Výprava nato postupovala Josefovem ulicí Rudé armády směrem západním. Čtyřista metrů za posledním domem na malém návrší doputovala k pevnostnímu hřbitovu rovněž z roku 1780 s nápisem Resurecturis /Opět vstaneme/. Muž ve staré vojenské čepici - hrobník a znalec vojenské historie - dokázal skoro o každém hrobu pověděti něco zajímavého. V jednom hrobě kupříkladu spočívají dva vojáci - nadporučík a hejtman, jež smrt v převrženém kočáře zastihla ve chvíli, kdy věnovali se maximálně možným způsobem svým společnicím, jež ovšem přežily. Na hřbitově toho jinak k popukání přirozeně mnoho nebylo. Jsou zde pohřbeni vojáci z pěti válek, ostatky mnohých pohřbeny jsou hromadně. Šest pomníků vztahujících se k prusko-rakouské válce nalezl jsem díky své předchozí jediné návštěvě v dolení části hřbitova vlevo.
vojenský hřbitov pln byl hrobů těch, kteří měli nějakou souvztažnost s nedalekou pevností, platilo to i dvou důstojnících z hrobu úplně vlevo, kteří zemřeli při nehodě kočáru při činnosti vůči svým společnicím nejhorečnější. Foto: L. Šlosar
V samostatné části hřbitova - zajateckém hřbitově převážně se vztahujícímu k 1. světové válce výprava sestoupila k devět metrů vysokému pomníku "Padlým za vlast", jehož autorem je jeden z ruských zajatců Nikolaj Suškin a jenž vznikl v roce 1916 co plod šest měsíců trvající práce. Na pomníku byly patrny hlava Krista, plačící matka i bohatýr, sochař do hoření části zakódoval i pravoslavný kříž. U kříže na dolením kraji mezi významnými občany Josefova padlými ve 2. světové válce nalezla výprava například jména generála československé armádní duchovní správy Msgre Methoděje Kubáně, kpt. Antonína Ivanova, otce spisovatele Miroslava Ivanova i Valušku Dvořákovou. Kříž v levé části hřbitova ve směru příchodu připomíná německého svobodníka Josefa Seidlingera, jenž na konci 2. světové války byl ubit soukmenovci za to, že už měl války po krk. Deska na paměť Karla Kracíka oslavuje měšťana josefovského, jenž pomáhal ruským zajatcům v 1. světové válce natolik, až přišel na buben.
Výprava se hřbitovem rozloučila se u hrobu českého diplomata a sekretáře, rovněž místního rodáka Arnošta Heidricha, exteriér vojenského hřbitova pak zcela opustila u hřbitova pro domácí mazlíčky rozkládajícího se před jeho hradbami.
na zajateckém hřbitově vzhlíželi účastníci tajného výletu s obdivem k devítimetrovému pomníku "Padlým za vlast", jehož autorem byl ruský zajatec N. A. Šuškin. Foto: L. Šlosar
u kříže se jmény významných občanů Josefova padlých či zahynuvších ve 2. světové válce představuje se nám také skvělý náš průvodce hřbitovem. Foto: L. Šlosar
"válka je vůl" /zvláště ta prakticky už prohraná a ke všemu okupační/ - věděl již dvacet let před hippies mladičký německý svobodník, u svých fanatických soukmenovců však nepochodil a když chtěl se vzdát, byl jimi ubit k smrti. Foto: L. Šlosar
Výprava opustila Josefov za Masarykovými sady po mostu těsně pod soutokem Labe a Metuje. Na kraji JAROMĚŘE rozdělily ji načas závory, s ohledem na rekordní počet úmrtí na železničních přejezdech v roce 2010 na trať jsme nevešli a projíždějící vlak dostal přednost.
Výprava po překlenutí východní části náměstí Československé armády pohlcena byla mohutnou gotickou stavbou kostela sv. Mikuláše ze 14. stol. Také pro tuto naši návštěvu zajištěn byl patron - polsky mluvící kněz. Stálo za to několikrát obejít interiér kostela s bohatou barokní výzdobou a s betlémem na konci jeho severní lodi či posedět v lavicích v jeho prostředku a zahledět se na zlatem ozářený oltář Martina Krupky s obrazem Zjevení sv. Mikuláše císaři Konstantinovi anebo dozadu nahoru na hudební kůr.
poprvé představil se nám kostel sv. Mikuláše v idylickém pohledu při překlenování Labe. Foto: L. Šlosar
z bohaté výzdoby kostela sv. Mikuláše vyjímám pohled na překrásný pestře a bohatě vyzdobený oltář. Foto: L. Šlosar
Výprava nadél protnula podlouhlé náměstí, překročila Labe a ještě opatrněji frekventovanou Husovu ulici. V Městském muzeu za asistence paní ředitelky ocitla se náhle ve svět hraček. V hale přízemí panenky opanovaly Vánoční stromek vprostřed, vitríny i celý její obvod, plyšovým medvědům, houpacímu koni, elektrickému vláčku či stavebnicím přináleželo 1. poschodí, jež vlastně bylo rozlehlým ochozem, kazetový strop byl společný oběma nejnižším podlažím. Určitá vzdálená podoba s interiérem Bílé labuti napověděla, že budova byla v roce 1910 - 11 postavena dle projektu architekta Josefa Gočára jako obchodní dům, jenž specializován byl na zboží galanterní, v němž nacházelo se i bohatě zásobené oddělení hraček i předmětů žertovných a dekoračních, jenž po firmě tehdejších vlastníků A. Wenke a syn sluje dodnes Wenkeův dům a jeden z vedoucích tajného výletu má k němu více než vřelý vztah.
vstupní halu Wenkeova domu, nyní Městského muzea, opanovaly panenky. Foto: L. Šlosar
pohled ke společnému stropu dvou podlaží díky ochozu připomenul mi jiný obchodní dům - Bílou labuť. Foto: L. Šlosar
v 1. podlaží Městského muzea ožili konečně i ti účastníci, kteří se dosud nijak neprojevili - jako autor reportáž, jenž - stržen atmosférou výstavy - taktak zdržel se výkřiků jako: "Maminko, kde mám svého cínového vojáčka? Uděláš mi krupicovou kaši"? Foto: neznámý kolemjdoucí
stále tentýž pohled naskýtal se - tentokráte dolů z 1. poschodí: panenky, panenky a zase panenky! Foto: L. Šlosar
plakát prozrazuje, že firma A. Wenke a syn v Jaroměři musela být dobře zavedenou firmou a že Wenkeův dům musel přetékat zajímavým zbožím. Foto: L. Šlosar
pohled na Wenkeův dům - sídlo Městského muzea v Jaroměři - i laikovi prozrazuje, že to musela býti na svou dobu velmi moderní budovy. Foto: L. Šlosar
Výprava hnedle za Wenkeovým domem prošla skrze podchod železniční trati, vystoupala po schodech a v opět rušné ulici Na Cihelnách trochu krokem netrpělivějším vešla do nízkého podlouhlého domu s nápisy "Dne 3. 9. 1928 se v tomto domě nikdo nenarodil" a "Tuto restauraci založil dne 15. 5. 1993 M. Janský". Zde v restauraci Romance výlet zakončen byl mírně pozdním, leč na dobu 14 hodin přesně naplánovaným obědem, v jehož průběhu se nám věnovala vzorně pohotová obsluha sestávající ze dvou děvčat a při němž jsem si osobně velice pochutnal na roštěné s rýží a na plzeňském pivu.
v tomto domě, v němž sídlí restaurace Romance, se sice 03. 09. 1928 sice nikdo nenarodil, ale přinejmenším 28. 12. 2010 tu skvěle vařili a pohotově obsluhovali. Foto: L. Šlosar
Když pak již v Trutnově velmi ochotný řidič firmy Osnado jedoucí dále do Svobody nad Úpou rozvezl nad plán blíže svým domovům i obyvatele severní části města, ještě téhož dne zbylo mi dosti času ohlédnout se zpět na šestnáctý tajný výlet a vyhodnotit ho jako kromobyčejně zdařilý.
Oceněníhodný byl již ten fakt, že oběma Joskům podařilo se odhadnout tempo početného kolektivu turistů různé výkonnosti, délku pobytu na jednotlivých zastaveních výletu a v návaznosti na ně určit i domluvený čas setkání se čtyřmi různými průvodci na čtyřech stanovištích, aniž by nechali naše patrony příliš čekat, i čas oběda. Skvělá a pestrá byla skladba celého výletu - od prohlídky bývalého pevnostního města včetně podzemní pevnosti a hřbitova přes pobyt v kostele a návštěvu výstavy hraček po skvěle zorganizovaný oběd.
Při pohledu na sled a povahu navštívených míst jakoby se výprava vydala symbolicky po stopách duchovního zrání celé řady význačných osob v dějinách - například Ignáce z Loyoly či Karla IV. - Otce vlasti, kteří od vřav válečných dospěli k Bohu a ke stáru zavzpomínali si dozajista i na své dětství - odtud jen zdánlivě s dějem nesouvisející název reportáže.
DOVĚTEK PRO TYTO STRÁNKY:
O něco později - 01. 01. 2011 - podařilo se mi naplnit alespoň ve fyzickém zdraví sedmidílný seriál pochodů v prosinci a Nový rok, jenž vzpomínám ve druhém odstavci reportáže z hvězdicové akce Na Štěpána na Štěpánku. Rozhodl jsem se však na přelomu let 2010 a 2011 nechat Múzy spát, z té lopotné dřiny, jíž se mnou mají po celý rok si potřebují také aspoň na chvíli odpočinout, proto každou ze zbylých dvou akcí zmiňuji se vždy toliko jednou košatou větou na konci této reportáže:
Vlastní - s pořadateli z odboru KČT Dobruška - dohodnutou trasu Silvestrovského pochodu z Dobrušky do Červeného Kostelce absolvoval jsem v plné síle toliko s mírnou závěrečnou únavou v kolenou 31. 12. 2010 v časovém rozmezí mezi hodinou 09. a 15,25 hod. s půlhodinovou přestávkou v restauraci Barunka ve Zliči mezi 13. a 13,30 hod., když můj start na trasu zkomplikoval náhle vybitý mobil již v Dobrušce, v důsledku čehož jsem musel k uklidnění blízkých složitými cestami použít telefonního automatu proti tamní poště, a když zpestřením mého putování za občasného sněžení na velmi dobrém zasněženém terénu bylo "nalezení" dvou "nových" pomníků z války roku 1866 - jednoho zcela náhodou v Šonově u Nového Města nad Metují po pravé straně blízko prvního mostku, druhého zcela plánovitě v Provodově na východním cípu rybníka Pekařovce.
největší jednotlivou radost ze Silvestrovského pochodu způsobilo mi nalezení pomníku z války roku 1866 na břehu rybníku Pekařovce v Provodově v místech, kde jsem byl neúspěšný před dvěma lety. Foto: L. Šlosar
Trasu neoficiálního Novoročního výstupu na Žaltman absolvoval jsem 01. 01. 2011 mezi 9. a 14. hodinou z Malých Svatoňovic /poprvé po příjezdu vlaku již v 08,41 hod./ přes rozcestí pod Žaltmanem s krátkým pětiminutovým asi zastavením a přes Jestřebí boudu s rovněž krátkým asi dvouhodinovým zastavením mezi asi 10,25 a 12,25 hod. při třech pivech a třech horkých medovinách, dále přes trochu náročnější terén po louce za Jestřebí boudou vedle lyžařské stopy do Lhoty na autobus MHD č. 1 vyjíždějící odtud ve 14 hod., obdržev předtím na Jestřebí boudě od Tondy ze Rtyně v P. a Jardy II. z Červeného Kostelce diplom s těmito parametry označujícími klimatické a terénní poměry při akci: teplota - minus 2o C; vítr - 3 až 7 m/s; počasí - oblačno, mlha; sníh - 20 - 25 cm; kvalita: prachový, zmrzlý.
milými společníky v Jestřebí boudě po Novoročním výstupu na Žaltman byli mi malosvatoňovičtí turisté. Foto: L. Šlosar