V Kacanovech
24. 10. 1998
Úvod
KČT v regionu Krkonoše a Podkrkonoší
KČT Lokomotiva Trutnov
Obrázky z Krkonoš a Podkrkonoší /ale také odjinud/
   Boudy a chaty s razítky
   Kaple a kapličky
   Kostely
   Pomníky z války roku 1866
   Radnice

Zajímaví lidé
Reportáže z turistických akcí
Mladobucká padesátka
Návštěvní kniha


Obrázky z Krkonoš a Podkrkonoší /ale také odjinud/

Než si začnete prohlížet obrázky z Krkonoš a Podkrkonoší, ale také odjinud, měli byste si přečíst následující slova, pokud se vám však nechce, kliknutím na poslední slovo této věty /ochuzení ovšem o nutná slova vysvětlení/ se můžete přenést virtuálním prostorem přímo k menu druhů obrázků.
Slovo "obrázky" v názvu mých stránek je samozřejmě myšleno v přeneseném slova smyslu, stránky mají "zobrazovat" po textové stránce, na nějž kladu důraz, turistické dění v naší lokalitě - od turistiky oficiální - organizované až po individuální.
Je logické, že návštěvníci, kteří najdou mé stránky vyťukáváním slov "obrázky z Podkrkonoší" apod. na vyhledávačích, jsou pravděpodobně zklamáni, nejspíše hledají fotografie, na něž stránky nejsou specializovány a dosud mají pouze doprovodný význam právě k textům. Zklamaní návštěvníci si tak o mě udělají nelichotivý obrázek.
Paradoxním ovšem je, že touto představou dají nechtěně za pravdu myšlence názvu stránek. Nepěkný obrázek o mě v tomto případě přece nevznikne tím, že za mnou přijedou a vyfotografují mě třeba proti sluníčku. I slovní obrat "udělat si o někom nepěkný obrázek" je myšlen v přeneseném slova smyslu - jako ony "obrázky" z názvu mých stránek.
Fotografií, t. j. skutečných obrázků z Podkrkonoší, resp. i Krkonoš či jiných míst, lze na těchto stránkách najít do sytosti, ale vyskytují se tu rozptýleně. Četné návštěvy motivované evidentně hledáním doslovného zobrazení míst a akcí v naší lokalitě na straně jedné a četné opakující se mé návštěvy míst především naší lokality s fotoaparátem in natura na straně druhé mě přivedly na nepříliš originální myšlenku přece jen takové "obrázky" pro tyto stránky vytvořit a začlenit je sem podle kritérií určených zobrazenými objekty.
Musím předeslat, že se zásadně necpu nikam, kam nepatřím. Osobně se považuji za fotografa asi tak, jako je považován za šachistu někdo, kdo své partie začíná v roli bílého tahy pěšcem a2 - a4 nebo h2 - h4 nebo který v roli černého na tah e2 - e4 odpovídá tahem b7 - b6 a tím od počátku ztrácí iniciativu. Na pořizování skvostných fotografií nejsem zařízen materiálně, což je samozřejmě v mém případě podružná příčina, především pak k tomu nemám talent, trpělivost a čas, nejspíše ani nějaké to lepší estetické cítění.
Na těchto stránkách uvádím výsledky svého omezeného jako pouhopouhé dokumenty, podávající aspoň jakés takés svědectví o místech, jimiž jsem prošel, a možná srovnání podle jednotlivých druhů objektů.
Protože:
  • obraz - kupříkladu Mony Lisy - má svou barevností, tahy štětců, hrou světel, vykreslenou atmosférou apod. působit na estetické cítění člověka, okouzlovat ho, obohacovat,
naproti tomu
  • dokumentem může být pouhý zmuchlaný a špinavý list papíru, neboť prozrazuje kupříkladu, že kdesi v místě M v den D přičiněním osob O1, O2, O3 atd. se udála jakási významná, méně významná nebo bezvýznamná událost U, v horším případě vypovídá o tom, že autoři dokumentu při založení jedli něco mastného nebo popíjeli červené víno, které se jim nezcela beze zbytku podařilo strávit.
Pokud tedy obrázky z Podkrkonoší, Krkonoš, ale i odjinud budete považovat za nesmělý pokus o dokument, můžete se směle odvážit vstoupit i do této části mých stránky, jež jsou zatím členěny na tyto skupiny:

Boudy a chaty /včetně razítek/
Kaple a kapličky
Kostely a chrámy
Pomníky z války v roce 1866
Radnice


Další skupiny i obsah stávajících bude valem přibývat.
Můj E-mail: ludek(zavináč)slosar(tečka)cz
Jsi od 1.4.1999 v pořadí  . poutník, který zabloudil na tyto stránky a který se na ně bude vracet již zcela s vědomým úmyslem