Období od 14. března do 4. dubna prožívala drtivá většina členů KČT naší oblasti bohudík v obvyklém duchu běžného každodenního kvapu či klidu a za normálních turistických aktivit příslušných přicházejícímu jaru.
O tom, že naše oblast v tomto téměř na minutu třítýdenním období, se zmítala v krizi, bezvládí, snad i anarchii se buď nedověděla anebo pouze zprostředkovaně. Šlo o hektické období, které započalo 14. března v oněch okamžicích, kdy na oblastní konferenci ve Dvoře Králové po návrhu zástupce tamního odboru, podporovaného především garantem z ústředí, na rozdělení oblasti vypukla nekontrolovatelná a prudká výměna názorů, která nepřekročila nikdy hranice slušného chování, znamenala však, že konference nebyla dokončena. Šlo o dramatické období, které snad nejhorší chvíle ukončilo 4. dubna ve Vrchlabí, kdy se snad podařilo předejít nejhoršímu konci - totálnímu rozkladu. Šlo o období, kdy každý z hlavních protagonistů, ať již patřil k jakékoliv názorové skupině, buď toho naspal velmi málo nebo jeho spánek byl provázen divokými sny. Mnohým z nás zkrátily prožité události několik týdnů života. Spokojena mohla být jen Česká pošta, která v okresech Trutnov a Semily nepochybně zaznamenala v březnu největší obrat zásilek.
Jednalo se - spolu s tím, co předcházelo a co patrně nadejde - o období, jež probíhalo v duchu stavby klasického dramatu - od expozice /seznámení s prostředím/ členských schůzí přes kolizi /zauzlení děje/ oblastní konference, krizi /vyvrcholení konfliktu/ výše uvedeného třítýdenního období po peripetii /zvratu ve vývoji děje/ mimořádné doplňující oblastní konference ve Vrchlabí, na kterou se v nezvyklou dobu popolední dostavili zástupci z nejzazších koutů naší oblasti - kromě jiného ze Žacléře, Malých Svatoňovic na straně jedné, Vysokého nad Jizerou a Rokytnice nad Jizerou na straně druhé, kam obětavě přijeli krom jiných předseda malého odboru v Nové Vsi nad Popelkou a předseda odboru v Benešově u Semil, ten dokonce na kole, aby všichni dohromady prokázali obrovskou sílu sebereflexe a vyvedli tak oblast z nejhoršího.
I když jsem si vědom, že ve stavbě klasického dramatu chybí ještě poslední dějový celek, ukončíme v pevné víře, že zdravý rozum zvítězil a oblast je zachráněna, v tomto čísle Zpravodaje sledování děje ke 4. dubnu, abychom konečně seznámili čtenáře, co se vlastně událo. Protože není v oblasti nikoho, kdo by o sobě mohl říci, že je objektivní a nad věcí, budou zveřejněna především fakta, to jest převážně tentokráte citovány dokumenty a dopisy.
Teď konečně snad začne klidné období, kdy možná pocit ohrožení oblasti opadne. Je možné, že i ti, kteří 4. 4. nezaujali pohodlné vyčkávací pozice kritiků, kteří za nic neodpovídají, ale přijeli do Vrchlabí odhodlat se konkrétním činům, se mnohdy v lecčems sami neshodnou. Začne zase období všední práce, řešení běžných úkolů, i těch závažných, mezi nimi především definitivní diagnóza, případně i léčení účetnictví oblasti. Ve stavbě klasického dramatu se toto období nazývá katastrofa /t. j. zakončení, vyústění děje/, což je však také synonymem nepříjemné události. Když už používám cizích termínů, přál bych si, aby se toto období nazývalo spíše katarze, to jest očištění, kdy si všichni - teď už úplně všichni - podáme ruce a začneme v rámci oblasti se zase po dlouhé době věnovat tomu, kvůli čemu jsme do KČT vstoupili, totiž turistice.
Jako sekretář oblasti zúčastnil jsem se šesti, vlastně i s členskou schůzí mého mateřského odboru sedmi členských schůzí odborů naši oblasti. A to jsem ještě svou neúčastí dozajista zklamal přátelé z Benešova u Semil a schůze v Žacléři se za výbor oblasti zúčastnil kolega Maissner. Protože jsem podobný seriál absolvoval poprvé /a doufám, že v takovém rozsahu naposledy/, uvědomil jsem si teprve nyní, jak každý odbor je v něčem charakteristický a netypický. Zde jsou mé velmi kuse postřehy:
KČT Vrchlabí /15. 01. 1998 - restaurace Kufr ve Vrchlabí/: schůzi vévodila dvojice protagonistů - kolega Ing. Stránský, který zřejmě průběh schůze připravil včetně podkladů a návrhů, nápadů a námětů, a kolega Honza Mendřický, jenž představoval typ charismatického organizátora a vůdce turistických akcí. Ideálně se doplňující dvojice! Na členské schůzi se především řešila otázka zajištění účasti členů na rekonstrukci restaurace Kufr a kompenzace nesplnění navrženého penza brigádnických hodin členy odboru jiným způsobem. Dost lidí se tu zapojovalo do diskuse, ono taky bylo o čem diskutovat.
KČT Trutnov /28.01.1998 - jídelna Klubu důchodců v Trutnově/: jádro odboru tvoří stále agilní turisté důchodového věku, soustředěni kol předsedy Františka Vacka, který pro ně připravuje náplň výletů odboru. Odbor se pyšní zatím největším počtem držitelů nejvyššího stupně odznaku Turista oblasti a snad jako jediný uspořádáním značkařského dne v minulém roce.
KČT Bohuslavice n. Ú. /31.01. 1998 - restaurace U Kaštanu v Bohuslavicích n. Ú./: z celkového posledního počtu 16 se zúčastnilo 10 lidí, takže jsme seděli kol jednoho stolu a schůze připomínala spíše přátelské posezení. Relativně malý počet členů je obdařen nejideálnějším věkovým průměrem největší zralosti. Za každým člověkem pak musí být vidět kus práce /ten připravuje trasu pochodů, onen připravuje náplň novelizovaného záznamníku OTO Krkonoše, jeden vede jednání se sponzory, jiný zajišťuje množení písemných materiálů/. Kdo by se snad chtěl vézt, bylo by na něj pěkně vidět. Tolik nápadů a námětů tu zaznělo! Zkrátka orchestr složený z dobrých sólistů.
KČT Hostinné /31.01.1998 -restaurace U Sparťana v Prosečném/: tady se pevně po onemocnění a úmrtí kolegy Stěhuly chopil vlády Vašek Vancl, kterému se podařilo odbor zkonsolidovat. Přípravu na schůzi dělal zcela sám - dokonce i podklady pro zprávu o hospodaření. Přece jen to nyní vypadá tak, že mezi členy odboru najde hodně těch, kteří pomohou - kupodivu spíše ti novější. Do odboru vstupují noví a noví lidé - spíše mladého a středního věku.
KČT Úpice /04. 02. 1998 - vinárnička Bohemia v suterénu divadla v Úpici/: zde se všechno točí kolem Jestřebí boudy, jejíž zvelebováním odbor doslova žije. Přitom se mu daří obnovovat postupně i pořádání veřejných turistických akcí na úrovní minulých let. Jestliže se povede obnovit i květnový pochod, dosavadní laťku dokonce překročí. Imponovala účast dvou starostů - z Úpice a Radvanic.
KČT Jilemnice /06. 02. 1998 - zasedací místnost Autoklubu Jilemnice/: budu určitě subjektivní, ale tady nacházím vždy téměř rodinné prostředí. Opět dominují spíše relativně starší turisté - tradiční výlety od kašny, taky návštěva blízkých veřejných turistických akcí, osamocený stovkař Jirka Fišera. O místo na slunci se však již hlásí ti mladší - především nejúspěšnější chodec a cestovatel Vláďa Sedláček a Miloš Růžička z KRNAP.
KČT Dvůr Králové n. L. /07. 02. 1998 - Dům dětí a mládeže ve Dvoře Králové n. L./: schůze tu začala nezvykle - nejprve videoprogramem EUROBEDS. Příjemným překvapením byla účast dětí, na žádné jiné členské schůzi jsem je předtím neviděl. Největší dojem na mě udělalo nepřeberné množství materiálů a dobových dokumentů z turistiky ve Dvoře Králové a na Zvičině. Kde jinde se najde tolik historického materiálu o turistice - krom jiného fotografií, zápisů ze schůzí - jako tady u 100-letého jubilanta
Sedm různých schůzí v odlišném prostředí - v jídelně, jednacím sále, hospodě, ve vinárničce s interiérem potaženým jemnou látkou. Sedm různých odborů s různými ohnisky zájmů - zvelebování hostince či chaty, pořádání veřejných turistických akcí, výlety odboru, historie turistiky. Společné mají to nejdůležitější - věnují se turistice v naší oblasti Krkonoše a Podkrkonoší.
Věcná poznámka na závěr: Ani na jedné členské schůzi nepadl návrh na rozdělení oblasti.
Garant oblasti Jiří Babovák pozval přítomné na oslavu, která se koná dnes od 15 hod. ke stému výročí založení KČT ve Dvoře Králové. Při této příležitosti pozval do Dvora Králové ústřední výbor KČT, zástupce ústřední RK. Při této příležitosti budou dnes hosté přijati starostou města Dvora Králového . Za oblast se zúčastnil Luděk Šlosar.
Zpráva o činnosti - L. Šlosar
Zpráva o značení - P. Rosůlek
Zhodnotil činnost za rok 1997 a hovořil o plánované činnosti na rok 1998. Bude nutné zapojit další členy KČT . Dobrá spolupráce značkařů s KRNAPem.
Zpráva revizní komise - F. Vacek
Diskuse: M. Kocourek - hodnocení situace v lyžařské turistice. Navrhuje, aby odbor Žacléř změnil termín LP Rýchor na 30. 1. 1999 V. Škop - vydávání odznaků - klesá zájem, rozšiřuje se ale mimo oblast. Škop vydává pouze bronzové odznaky, ostatní na akcích. Připomínka k revizní zprávě. Počítač bude přidělen P. Rosůlkovi , bylo již rozhodnuto na schůzi ve Vrchlabí. J. Teichman - nesouhlasí se schůzemi OV ve Vrchlabí. Zápisy z výboru oblasti by měly být zasílány na odbory. Hodnocení značkařů, špatné značení u Čížkových kamenů. L. Šlosar - Je proti tomu, aby se odznak prodával. Hodnotí komunikaci ve značení, která se zlepšila. Připomíná , že cvičitelská komise není obsazena. F. Vacek - upozorňuje na velký počet nakoupených odznaků - asi 1 500 ks. J. Babovák - hovořil o vazbách Babovák - Celba. Zdůraznil, že p. Horák z OV značení nebyl spokojen s komunikaci s p. Celbou. Je třeba získat nové značkaře. Navrhuje v odborech KČT uspořádat značkařské neděle. O sponzoru výrobci tatranek Opavia hovořil již P. Rosůlek ve zprávě, J. Babovák se vrací k tomuto sponzorství. Logo nesmí být poničeno, jinak bude částka 2.800.000 Kč ročně krácena. Od státních orgánů jsme nedostali na rok 1997 částku, kterou jsme měli dostat. Společnost EUROREGION - karty EUROBEDS - katalog bude přílohou časopisu Turista. Od 10. 4. 1998 bude možno zakoupit akcie. Jako garant oblasti nebyl přizván na schůze výboru oblasti. Zpochybňuje dobré fungování oblasti. Vlajka oblasti, o které mluvil F. Vacek v revizní zprávě, je ve Dvoře Kkrálové, měly by být u hospodáře oblasti. Rovněž ohledně odběru členských známek pro Dvůr Králové odpovídá, že známky mají a nehradili kvůli přeplatku 740,- Kč z loňského roku. P. Rosůlek - oblast je postavena před těžkou budoucnost po odstoupení J. Babováka, protože z výboru nebyl zvolen předseda . L. Šlosar vzal hodně práce na sebe. ing. Růžička (KRNAP - tel. 0438 285 515) - hodnotí dobrou spolupráci značkařů a KRNAPu. Horská služba se již do značení neplete, což hodnotí jako správné. Je třeba uskutečnit nábor značkařů, je jich málo. Na hromadné sportovní akce je možné získat výjimku správy parku. ing. Skalka (KRNAP) - hovořil o akcích a novém značení na území. J. Mendřický - předal zástupcům odborů registraci členské základny, je třeba zkontrolovat , připsat nové členy a odeslat do 1. 4. 1998 do Vrchlabí. P. Rosůlek - na listopadové schůzi předsedů ve Vrchlabí se hovořilo o tom, že se musí některé věci změnit, zatím k tomu nedošlo.
Pokračovalo se zprávami o činnosti v některých odborech. Hovořili zástupci odborů Úpice, Vrchlabí a Dvora Králové . Příspěvek zástupce Dvora Králové kolegy Koláře rozpoutal dosti bouřlivou diskusi a úplně změnil program konference. Nejsou spokojeni s prací oblastního výboru, jde o velkou oblast kvůli dopravnímu spojení, neřešila se otázka objednávání časopisu na kolegu Vacka a podobné připomínky . Vznikla diskuse, zda to je návrh nebo podnět na rozdělení oblasti. F. Vacek - zdůvodnil odběr časopisu Krkonoše pro oblast adresovaný na jeho jméno tím, že oblast nemá sídlo.
Rozpoutala se debata o školícím středisku. Revizní komise neviděla do dnešního dne účetnictví za rok 1996, které zajišťoval J. Babovák přes firmu v Hradci Králové. L. Šlosar - navrhuje vybrat třetí osobu, která by revidovala účetnictví roku 1997. J. Babovák - zdůvodňuje vybírání peněz ve školícím středisku na stravování a považuje připomínku o něm jako další podnět pro rozdělení oblasti na oblast Krkonoše a Podkrkonoší. P. Rosůlek - navrhuje odborům svolat členské schůze, které by rozhodly o tom zda zůstat v oblasti či ne.
J. Babovák - navrhuje svolat předsedy. V. Škop - kritizuje dojíždění členů výboru do Vrchlabí, když z pěti členného výboru jsou 3 členové z Trutnovska.
Další připomínky měli kolegové Mikulášek, ing. Růžička, Kocourek, Vancl, Jebavý, kteří nechápou , že ten kdo oblast založil a tolik práce pro ni udělal, dnes oblast rozbíjí. Ing. Růžička je spokojen za KRNAP se spolupráci ve značení v oblasti. Protiřečí si zástupci z Bohuslavic, kteří nejsou příliš spokojeni dle jejich připomínek s činností výboru oblasti a přitom 2 členové z pěti členného výboru jsou z odboru Bohuslavice.
Zapsala: Věra Hálková
Zde zápis končí proto, že delegáti vidouce, že diskuse nevede k žádnému závěru, spontánně jednání opustili.
Události, které se udály v hektických tří týdnech lze rekonstruovat takto:
sekretář oblasti L. Šlosar dne 15. 03. 1998 rezignuje na svou funkci a jako důvody uvádí: 1/ nepoměr mezi vyvinutou snahou a faktickými výsledky jeho činnosti při přípravě konference a stran komunikace s odbory, 2/ neúspěch ve snaze dosáhnout zvolení silného výboru, 3/ naprostá absence představy předstoupit po nezdařené konferenci znovu před zástupce odboru
sekretář oblasti L. Šlosar dne 15. 03. 1998 zasílá svou omluvu všem předsedům za neúspěch konference, který byl zčásti způsoben rozvláčným vystupováním jeho samého
předseda revizní komise F. Vacek dne 18. 03. 1998 rezignuje na svou funkci. Jako důvody uvádí mj. počínání garanta oblasti na oblastní konferenci a jeho vliv na neúspěch konference. Ve svém dopise popisuje svou součinnost s hospodářem oblasti, reaguje na kritiku vůči své osobě na konferenci a rozebírá otázku účetnictví, jehož vedení bylo konferenci zpochybňováno
předseda KČT Vrchlabí J. Mendřický dne 23. 03. 1998 píše dopis adresovaný "všem předsedům oblasti Krkonoše a Podkrkonoší", v němž odsuzuje způsob kritiky sekretáře oblasti a vedoucího revizní komise na oblastní konferenci. Dále se v dopise kriticky zabývá dosavadní činnosti bývalého předsedy oblasti a nyní jejího garanta z ústředí. V závěru vyzývá sekretáře oblasti a vedoucího revizní komise, aby svolali všechny slušné lidi, kteří mají zájem na činnost stávající oblasti. Dopis považovaný některými členy oblasti za kontroverzní v konečném důsledku znamenal, že oblast se odrazila ode dna.
v tomto prvním týdnu telefonovali L. Šlosarovi třikrát garant oblasti Ing. J. Babovák a jednou předseda KČT Vrchlabí J. Mendřický. Oba tito názoroví oponenti se nezávisle na sobě shodli na tom, že sekretář oblasti by před rezignací měl udělat nezbytné kroky pro ukončení patové situace.
rezignující sekretář oblasti L. Šlosar po telefonických konzultacích s členy výboru P. Rosůlkem a J. Mendřickým a dále s Ing. Růžičkou svolává dne 23. 03. 1998 doplňující mimořádnou oblastní konferenci do Vrchlabí na 04. 04. 1998 na 13 hod., aby navazovala na schůzi značkařů. Současně zasílá návrh programu, návrh kandidátek a návrh na usnesení
rezignující sekretář oblasti L. Šlosar odesílá dne 23. 03. dopis vedoucímu sekretáři ústředí, v němž mu podrobně popisuje celou situaci v oblasti a v němž ho ujišťuje, že oblast bude i nadále fungovat
E. Jasenská, jež byla požádána, aby převzala šéfredaktorství Zpravodaje, zasílá 23. 03. agendu zpět L. Šlosarovi. Jako důvody uvádí nedostatečnou orientaci ve spletité situaci, navíc předpokládá, že L. Šlosar po rezignaci bude pokračovat v šéfredaktorování. Zasílá však L. Šlosarovi kompletní materiál, způsobilý ke zpracování čísla
předseda KČT K. Kratěna zasílá 25. 03. F. Vackovi dopis, ve kterém sděluje, že vedení odboru bylo osloveno, zda odbor nechce vstoupit do nově připravované oblasti a že se odbor k tomuto návrhu přiklonil. V dopise vysvětluje důvody. Vyjadřuje politování nad tím, mezi F. Vackem a Ing. J. Babovákem vznikla osobní nevraživost
26. a 27. 03. podepisují zástupci odborů Bohuslavic n. Ú., Dvora Králové n. L., Jilemnice, Malých Svatoňovic a Úpice dopis, v němž žádají L. Šlosara a F. Vacka vysvětlení k osmi bodům týkajícím se hospodaření oblasti
27. 03. 1998 zadává L. Šlosar nezávislému ekonomovi Ing. Svědirohovi jun. revizi hospodaření oblasti za rok 1997
29. 03. podepisují zástupci odborů Bohuslavic n. Ú., Dvora Králové n. L., Jilemnice, a Úpice dopis všem zbývajícím odborům /kromě Horního Starého Města/ a L. Ślosarovi, v němž shrnují dosavadní situaci po oblastní konferenci. V závěru vydávají tříbodové prohlášení, v němž znovu žádají L. Šlosara a F. Vacka o vysvětlení k osmi bodům stran hospodaření, do té doby a do provedení nezávislé kontroly nesouhlasí s výsledky hospodaření, dále nepokládají doplňující mimořádnou oblastní konferenci řádně za svolanou a odmítají se jí zúčastnit, konečně věří, že noví lidé ve výboru budou ve spolupráci s těmito odbory řešit problémy, které dávají za vinu předchozímu výboru, v němž byli dva členové KČT Bohuslavice n. Ú.
svými dopisy ze 30. 03. na dopis KČT Jilemnice reagují nezávisle na sobě F. Vacek i L. Šlosar /z důvodu, že se dopis KČT Jilemnice týká také práce výboru oblasti/. V obou dopise je shrnuta situace v oblasti v minulém roce i v současné době. Z obou dopisů je patrna také lítost nad postojem výboru odboru k této situaci
dne 30. 03. předává osobně L. Šlosarovi svou rezignaci klasifikátor oblasti a jeden z nejsvědomitějších členů výboru V. Škop. Končí tak /doufejme, že dočasně/ svou patnáctiletou poctivou činnost ve prospěch oblasti
dne 01. 04. 1998 je L. Šlosarovi doručen dopis M. Vořechovského, který žádá o vyřazení z kandidátky výboru na mimořádnou doplňující oblastní konferenci
dne 03. 04. 1998 v telefonickém rozhovoru žádá V. Hálková o vyřazení z kandidátky výboru mimořádnou doplňující oblastní konferenci
dne 03. 04.1998 předává Ing. P. Svědiroh jun. L. Šlosarovi zprávu o revizi hospodaření, ve které v závěru uvádí, že účetnictví oblasti za rok 1997 je neprůkazné a že doporučuje jeho rekonstrukci.
Výčet událostí je neúplný, protože se Zpravodaji nepodařilo zmapovat všechny aktivity /schůzky, návštěvy vybraných odborů/ předsedy KČT Dvůr Králové n. L. Ing. J. Babováka.
Poznámka na konec: S vědomím, že tomu nikdo při všech těch rezignacích a odmítnutích doručených na adresu L. Šlosara neuvěří, sdělujeme, že se se nezakládá na pravdě, že také předseda ČSSD Miloš Zeman svou rezignaci doručil nikoliv na adresu ÚV ČSSD, nýbrž také L. Šlosarovi.
Doplňující oblastní konference /dále jen: oblastní konference/ nesouhlasí s částí rezignace odstupujícího sekretáře, v níž tento odmítá svolat jednání navazující na neukončenou oblastní konferenci ze 04. 03. 1998. Oblastní konference považuje za legitimní její svolání sekretářem proto, že povinností odstupujícího člena výboru je do zvolení nástupce vyřizovat nejnaléhavější záležitosti oblasti. Svolání oblastní konference bez předchozí konzultace s členy výboru považuje za legitimní z důvodu krajní časové nouze /volba delegátů na celostátní konferenci, řízení oblasti, příprava srazu apod./.
Oblastní konference bere na vědomí dopis odborů KČT Bohuslavice n. Ú., KČT Dvůr Králové, KČT Jilemnice a KČT Úpice. Při jednání bude brát v úvahu návrhy uvedené v dopise. Oblastní konference vyjadřuje nejhlubší politování nad tím, že výše uvedené odbory nevyužily zúčastnit se svolaného jednání , ačkoliv samy v dopise požadují jednání za společným stolem. Oblastní konference si váží práce odborů KČT Bohuslavice n. Ú., KČT Dvůr Králové, KČT Jilemnice a KČT Úpice, přeje si jejich další působení v oblasti a zve je tímto k pozitivní konstruktivní činnosti nikoliv vně, nýbrž v řadách oblasti a ve prospěch její stabilizace.
Oblastní konference bere na vědomí zprávu o činnosti KČT oblasti Krkonoše a Podkrkonoší za rok 1997
Oblastní konference bere na vědomí zprávu o hospodaření za rok 1997 a revizní zprávu nezávislé třetí osoby Ing. Svědiroha. Zprávu o hospodaření neschvaluje. Považuje za spravedlivé požádat o stanovisko ke zprávě od hospodáře S. Maissnera /resp. jeho prostřednictvím od účetní/ a revizora F. Vacka. Rozpočet na rok 1998 považuje za provizorní.
Ukládá výboru oblasti s přihlédnutím ke zprávě a stanoviskům uvážit možnost zajištění rekonstrukce hospodaření. Ukládá výboru dořešit celou záležitost tak, aby od 31. 05. 1998 bylo účetnictví bez závad. Zmocňuje současně výbor oblasti až na základě bezzávadného účetnictví zpracovat definitivní rozpočet na rok 1998 v návaznosti na rozpočet provizorní.
Oblastní konference vyslovuje nesouhlas s návrhem na rozdělení oblasti přednesený na oblastní konferenci zástupcem KČT Dvůr Králové kolegou Kolářem. Oblastní konference vyslovuje přání, aby v rámci stávající oblasti pokračovaly ve své činnosti všechny odbory, které k tomu projeví svou vůli.
Oblastní konference doporučuje, aby všechny zásadní návrhy týkající se činnosti oblasti byly předkládány s dostatečným předstihem výborům oblasti nebo členským schůzím odborů oblasti.
Oblastní konference zvolila na roční období, t. j. příští oblastní konference, výbor v následujícím složení v abecedním pořadí: Vilém Görner, Jan Havlíček, Stanislav Maissner, Jan Mendřický, Petr Rosůlek, Luděk Šlosar, Václav Vancl.
Oblastní konference nesouhlasí s tím, aby garantem ústředí pro oblast byl Ing. Jiří Babovák. Tento nesouhlas odůvodňuje nesporným konfliktem zájmu předsedy KČT Dvůr Králové na straně jedné, který prosazuje rozdělení oblasti, a garanta oblasti na straně druhé, který má působit jako stabilizující faktor existující oblasti a nepřísluší mu usilovat o její vnitřní změny. Zmocňuje výbor oblasti, aby o změnu garanta urychleně požádal.
Oblastní konference vyzývá Ing. Jiřího Babováka, aby své oprávněné kritické připomínky využil ve prospěch oblasti v řadách jejich legitimních orgánů a nabízí mu využít své znalosti ekonoma v revizní komisi oblasti.
Oblastní konference béře na vědomí rezignaci V. Škopa, L. Šlosara a F. Vacka a děkuje jim za jejich práci. Ukládá jmenovaným předat řádně materiály svým nástupcům. S ohledem na náročnost funkce sekretáře oblastní konference žádá L. Šlosara, aby do zvolení jeho nástupce pokračoval ve své funkci. Jmenovaný přijímá.
Oblastní konference zvolila na celostátní konferenci tyto delegáty: Petra Rosůlka, Ing. Miloše Růžičku, Stanislava Zajíce, náhradníka Jana Muchu.
Oblastní konference jmenuje šéfredaktorkou Zpravodaje Evu Jasenskou, zástupce šéfredaktora Luďka Šlosara a člena redakční rady Václava Vancla.
Oblastní konference ukládá
a/ odborům
průběžně sledovat činnost značkařů odboru, aby byly plněny úkoly v oblasti značení
pravidelně a průběžně informovat výbor oblasti formou zápisů ze svých schůzí o své činnosti, dále zasílat výboru oblasti usnesení, případně záznam z členské schůze
zajistit účast svých členů na oblastním srazu KČT Krkonoše a Podkrkonoší pořádaném KČT Malé Svatoňovice ve dnech 22. a 23. srpna 1998
propagovat plnění oblastních a tematických odznaků Turista oblasti, Cestami spisovatelů , Podkrkonoší, Krkonoše a výkonnostních odznaků.
prověřit možnost uspořádat sraz oblasti v roce 2001 a v letech následujících a v kladném případě přihlásit svou kandidaturu výboru oblasti
b/ výboru oblasti
nechat prověřit účetnictví let 1996 a 1997 nezávislému odborníku v oboru ekonomika
odhlásit bez zbytečného odkladu časopis Krkonoše
zpracovat a do 30. 06. 1998 zaslat na ústředí přehled o použití dotace na činnost oblasti za rok 1997
zajistit v maximální místě obsazení všech agend nezbytných na úrovni oblasti
zasílat odborům zápisy ze schůze výboru
zvát šéfredaktorku Zpravodaje na schůze výboru
zajistit seminář činovníků, vedoucích a cvičitelů turistiky na konci listopadu v západní části oblasti
pokračovat v kontaktech s KRNAP, mimojiné i v otázce možnosti přístupu vedoucích a cvičitelů KČT na cesty veřejnosti v Krkonoších nepřístupné a v otázce vyčlenění jedné lokality jednou ročně pro akci VHT pro omezený počet účastníků
prověřit důvod nedodání časopisu Turista odborům KČT Jablonec n. J., Trutnov a dalším
c/ radě značení
informovat do 30. 04. 1998 jednotlivé odbory o úkolech značení uložených jejich členům - značkařům
Oblastní konference pověřuje odbor KČT Vrchlabí pořádáním oblastního srazu KČT Krkonoše a Podkrkonoší v roce 1999 a odbor KČT Hostinné v roce 2000.
Jedním z podnětů byl i článek pana Zdeňka Brože v časopise TURISTA číslo 1/96 s názvem SKI. Volně na něj navazuji:
V tomto článku však tiskařský šotek použil písmeno H místo M! Správně se Jan Buchar narodil 20. Září 1859 v Mřičné, kde má také na rodném domě pamětní desku. Úvodem úryvek z článku pana Rösslera - Ořovského : "Památce Jana Buchara" , který byl uveřejněn v časopise "Zimní sport" v listopadu 1932 - tedy před 65 léty - měsíc po smrti J B.: "Jan Buchar vystoupil v zimě 1892-3 poprvé sám na Benecko po lyžích, následující neděli vzal s sebou již Kříže, Šece, Tykvu, Bedrníka, Lorence, Kazdu a tyto vedl z Benecka, kde tehdy nebylo ani potuchy po hostinci, na vrchol Předního Žalého a pak na Hrubý Žalý. Již cestou z Mrklova na beneckou rovinku žasli účastníci první zimní lyžařské Bucharovy výpravy na vrchol Žalého nad krásou rozhledů, závěsů stromů, třpytivého sněhu a pohádkových interiérů obou Žalých. Všichni se Bucharovi přiznali, že v zimě nikdy tak vysoko nebyli. Když pak Jan Buchar z průseku Hrubého Žalého všem ukázal Sněžku, Petrovku a vyjmenoval vrcholy celých hor, tu účastníci slíbili navštěvovat hory po lyžích a slib splnili. To však byla těžší zimní turistika než dnes. Jan Buchar byl neúnavný, i když je nutno doznati, že Buchar s několika jilemnickými lyžaři by nebyl mohl po celých šest měsíců vykonávati vliv na budaře a hotely. Avšak Český SKI klub, jediný tehdy klub v Praze lyžařství pěstující, rostl tak a navštěvoval Krkonoše tak pilně a v takovém počtu, že tyto zimní návštěvy již v roce 1897 předčily letní turistiku. Budaři otvírali jeden po druhém dík těmto návštěvám na naléhání Buchara své boudy, nejprve o vánocích a svátcích, pak ale po celou zimu. Jan Buchar v letech 1896 - 1900 již vodil pravidelně školní výpravy dětí po lyžích na hory a přispěl tímto příkladem ohromně k rozšíření lyžby mezi dětmi a mládeží. Školy snaží se napodobovati tuto snahu. Vysoké nad Jizerou, Mrklov, Benecko, Jablonec nad Jizerou, Valteřice, Jilemnice, Branná, celé podhůří a předhoří se řídí podle Bucharova příkladu. Mladá generace jezdí v roce 1906 v celých Krkonoších na lyžích. Buchar od roku 1895 přednáší o lyžbě, promítá fotografické kolorované diapozitivy Bedrníka a Dr. Vejnara a zaplavuje celé Čechy a Moravu svou propagandou ........"
Jako první v Krkonoších byl 15. dubna 1894 založen Český Krkonošský spolek SKI v Jilemnici. Prvním předsedou byl zvolen turista Rudolf Kazda. V úvodu stanov se praví:"Účelem spolku je vyučovati a pěstovati jízdu na ski na zasněžených místech, pořádati výlety jednotlivců aneb celého spolku za účelem zábavním a vědeckém, uveřejňovat jich v časopisech veřejných a sportovních , pořádat závody , zábavy i veřejné přednášky účelu spolku odpovídající ve prospěch spolkové pokladny. ....."
Teprve 11. ledna 1903 vznikl spolek zimních sportovců Aupatal, který měl své pobočky v Trutnově, v Jánských lázních, na Černé hoře, ve Svobodě, Maršově, Malé Úpě a v Peci po Sněžkou. V letech 1906-8 vznikají další české kluby například i v Novém Světě - Harachově. Jmenoval se "Turistický a sáňkařský Bucharův klub". Později přibylo ještě slovo lyžařský, takže vznikla zkratka LTBK : "Lyžařský a turistický Bucharův klub". Diplomy, které vydával tento spolek, je možno si prohlédnout v nově zřízeném lyžařském muzeu v Harrachově v budově bývalého sklářského muzea. Prvním vedoucím muzea se stal nejznámější Krakonoš - pan Oldřich Janoušek.
Z mého článku vyplývá, že lyžařskou turistiku u nás začal organizovat pan řídící učitel Jan Buchar a to již v zimě 1892 - 3. Vyjeli jsme tedy do SKI STOPY JANA BUCHARA letos již po stopáté. V jeho krkonošské oblasti jsme připravili lyžařskou turistické akce na každý zimní víkend. To je náš příspěvek k oslavám 110. výročí založení Klubu českých turistů. Vzhledem k extrémně teplé letošní zimě se některé LT akce mohly uskutečnit jen pěšky. Příští zimní sezóna bude určitě lyžím více přát ! Proto: 28. - 29. listopadu 1998 se chceme sejít na semináři na Dvoračkách, abychom kromě jiného připravili 106. SKI STOPU Jana Buchara.
Na spolupráci všech odborů se těší cvičitel LT
24. ledna si to směrem od Starého Města na Vlčice rázuje v ostrém tempu několik postav v turistickém. KČT Hostinné pořádá původně lyžařskou akci Memoriál Jindry Axmana, při nedostatku sněhu se jde osmikilometrová pěší trasa, což nám trutnovským turistům nestačí, takže si to šlapeme i na místo startu pěšky. Je sice zataženo, asi tři stupně pod bodem mrazu, chvílemi se dokonce zdá, že mrholí, jde se však pěkně, neboť povrch silnice je naprosto holý - od Starého Města až do místa u chátrající kapličky nad Hostinným, kde nás modrá značka svede ze silnice na zmrzlý povrch.
Úsek mezi Vlčicemi a Čermnou považuji za nejhezčí. Vede po upravené nefrekventované cestě mezi polemi, částečně mezi dvěma lesy, okolo rázovité chaloupky, jen škoda, že těsně před Čermnou není vpravo pro mlhu vidět Černá hora. V zapadlé vísce Čermná jakoby lišky dávají dobrou noc, tak se to alespoň nám nezasvěceným jeví, ale pozor! Dnes tu oproti době před dvěma lety, kdy jsme tu šli naposledy, shledáme upravenou hospodu. V tamním koloniálu se už po léta od roku 1992 odehrává takovýto rituál. Když tu za účelem dokumentování trasy žádáme o razítko - mimochodem jedno z posledních od Jednoty, silná paní tu po dlouhou dobu hartusíc odmítá, až konečně naše přání splní. Dnes je k našemu překvapení ochotnější, je nezvykle usměvavá a zdá se nám také mladší. Na vrcholu silnice za Čermnou zaznamenáváme sněžení, silnice je dokonce posypána tenkým popraškem sněhu. Terén největšího klesání již modře značené cesty těsně před Hostinným je tradičně zmrzlý a kluzký, zdoláme ho však bez nehody.
Na start oficiální akce v učilišti u nádraží ČSAD přibudeme o půl desáté. Prezentace je tu v plném proudu. Zdržíme se tu jen po nezbytnou dobu, hlavně abychom se pozdravili se spiritem rectorem zdejšího turistického dění Vaškem Vanclem, který má pro nás přichystán pěkný kalendář s emblémem našeho odboru. Trasu nad Hostinným po všelijakých těch kopečkách a zpevněné polní cestě jdeme v rámci memoriálu již po čtvrté, avšak poprvé máme průchozí místa dík preciznímu iterinář, pojmenovaná - Hlinský vrch, Ploška, kde je dokonce kontrola s chutným čajem a razítkem. Cesta je místy zledovatělá, připadáme si jako krasobruslaři, naštěstí se vše obešlo bez "rypákbergrů". Poprvé - jako na potvoru - začíná klouzat až před objektivem kamery, která turistickou akci dokumentuje pro potřeby pořadatelského odboru. V Prosečném jdeme poprvé přesně podle itineráře nikoliv po hlavní silnici, ale vpravo za Malým Labem. Fáborek je toliko jen (za to jsme další uviděli v dálce dole za říčkou na hlavní silnici), ale itinerář je velmi přesný.
Do cílového místa hospody U Sparťana v Prosečném přicházíme po půl dvanácté. Klidně si necháme ujet vlak po dvanácté, neboť stojí za to nasáknout tu atmosféru pochodu. Ceny jsou tu lidové, vynikající dršťková polévka stojí pouhých 7 Kč. Letos je tu zřejmě posílena obsluha, protože jsme zásobeni velmi pohotově. Divíme se, koho tu v nastálém ruchu potkáváme. Je tu například nejúspěšnější stovkař Honza Simet (však po příchodu našeho člena Mirka Vaňka setrvali oba tito borci, kteří prošli stovky po celé republice, v delším srdečném rozhovoru), je tu i milovník našeho kraje Atom z Třebechovic. Probíráme se i bohatou kronikou turistických akcí KČT Hostinné.
Dvě a půl hodiny uteče jako voda a v dobrém rozmaru nasedáme do vlaku na Trutnov. Byť jsme šli po známých místech a poznávací stránka turistiky byla trochu potlačena, po stránce společenské a kondiční svůj účel naplnila.
Turistický odbor pří TJ Sokol Nová Ves nad Popelkou vznikl v roce 1979. O založení se největší měrou zasloužili velmi obětaví funkcionáři TJ Miroslav Otmar a Josef Krček.
Turistika v Nové Vsi byla plně postavena na práci s mládeží. Ustavujícími členy bylo 5 dospělých a 40 dětí.
V prvním roce činnosti odbor uspořádal 14 akcí různé náročnosti. V letech 1980 a 1984 jsme z pověření OV turistiky pořádali zahájení 100. Jarních kilometrů.
Ve spolupráci s turisty z Lomnice nad Popelkou jsme pravidelně pořádali pochod Přes tři hrady (Kumburk, Bradlec, Kozlov).
K dobře fungující pěší turistice se někteří členové začali věnovat turistice lyžařské. Pravidelná účast na Jizerské padesátce a nebo účast na závodu 70 km Po hřebenech Krkonoše se stala odměnou za lyžařskou sezónou.
16.4.1987 se 35 členů stalo účastníky památného výstupu na horu Říp jako oslavy 100
let turistiky v Čechách.
Po roce 1990 se počet členů podstatně snížil.V současné době má náš odbor 14 turistů. Největší akcí současnosti je již sedm ročníků pochodu "Za východem slunce na Kumburk". Tohoto pochodu se pravidelně zúčastňuje 100 turistů.
Na závěr bych chtěl pozvat zájemce o činnost v turistice do našeho odboru.
Dne 14. 03. 1998 se uskutečnila oslava 100 let výročí turistiky ve Dvoře Králové. Odbor vydal k významnému jubileu zajímavou brožurku. Blahopřejeme..
ZPRAVODAJ. Čtvrtletník pro pěšáky, kolaře, lyžníky a vodáky Podkrkonoší a Krkonoš. Ročník 4, číslo 2. Vydavatel: KČT - oblast Krkonoše a Podkrkonoší. Textová stránka: Luděk Šlosar /šéfredaktor/. Adresa redakce: Luděk Šlosar, Pomněnková 435, 541 02 TRUTNOV 4. Pouze telefonické vzkazy do zaměstnání /0439/807277.
Dáno do tisku: ... .4. 1998. Místo vydání: Trutnov. Cena: zdarma. Náklad jednoho čísla: 600 ks.
Grafická stránka: Václav Vancl, 543 73 Prosečné čp. 16. Tisk: Tiskárna Kopretina Hostinné. Distribuce: František Vacek, Křižíkova 554, 541 01 TRUTNOV, tel. č. 0439/812542.
Všem přispěvatelům děkujeme za zaslané příspěvky.
Uzávěrka příštího čísla do 15. 06. 1998.
Registrováno u Okresního úřadu v Trutnově pod registračním číslem RR/44/95/AI.