V Kacanovech
24. 10. 1998
Úvod
KČT v regionu Krkonoše a Podkrkonoší
KČT Lokomotiva Trutnov
Obrázky z Krkonoš a Podkrkonoší /ale také odjinud/
Zajímaví lidé
Reportáže z turistických akcí
Mladobucká padesátka
Návštěvní kniha


Zpravodaj

Poznámka: Na těchto stránkách je Zpravodaj č. 1/97 uveden bez grafické úpravy a v podobě, v jaké byl před korekturou.


Obsah:


A ono to jde /fejeton/
Na poradě SZO v Lokti nad Ohří
Radil se výbor oblasti se značkaři
Na semináři na Rýchorské boudě
Termínová listina veřejných turistických akcí pořádaných odbory KČT oblasti Krkonoše a Podkrkonoší v roce 1997
Zpravodaj představuje odbory - KČT Hostinné
Zpravodaj představuje zajímavá místa - Rozhledna na Žaltmanu
Informace a zajímavosti
Zamyšlení nad dalším osudem Zpravodaje


A ONO TO JDE
Moje manželka si čas od času v příjemných rozpravách posedí s kamarádkami při dobré večeři a jedné skleničky. Samozřejmě, že nic proti tomu nemám, vždyť i já si rád někdy zajdu s kamarádem na pivo. Říkám pouze: "Proč si s kolegyněmi nevyberete některou patnáctku či dvacítku v okolí /nelekejte se, myslím tím pěší trasu, nejsem Marc Dutroux/, nepohovoříte za svižné chůze, v jejíž přestávkách se najde čas i na nějaké to posezení při dobrém moku". Po těchto slovech dívá se na mě okem káravým, asi tak jako duchovní na svobodnou matku.
To je právě ono, příliš jsme se navykli spojovat vzájemné poznávání a komunikaci pouze s různými posezeními, party, večírky apod. Nic proti tomu, ostatně autor těchto řádků je jejich příznivcem. Ale nešlo by takovéto poznávání absolvovat také na trase nějakého pochodu či výletu? Možná, že bychom se dobrali všelijakých překvapení. Tak například:
Zdánlivě křehká kolegyně šlape celou trasu vepředu a ke konci společného snažení vybízí z recese ještě k vyššímu tempu.
Její kamarádka, které podobné aktivity dosud připadaly jako absurdní, se usilovně pídí po dalším podobných akcích a umiňuje si, že na ně přiláká napříště manžela.
V práci tak nudný kolega sype jako z rukávu nejrůznější příhody z četných putování.
Jiný kolega, považovaný v práci za lenocha, na obtížných rozcestích zabíhá do všech stran, aby vyloučil další špatný směr cesty.
Děti jedné z kolegyň si na neznámé turistické trase hrají na zvědy a debatují, co zajímavého bude na támhletím kopcem.

A třeba taky naopak:
Kolega z práce, obdivovaný miláček žen, se nechá na podobnou akci nalákat až po několikerých narážkách, na polovičce trasy však pod různými výmluvami zůstává zpět, aniž by si dokonce předtím stačil dobírat své méně úspěšné kamarády.
Děti jiné kolegyně pofňukávají, kdy už bude cukrárna a kdy jim v ústrety přijede táta v autě ..., zrovna ve chvíli, kdy ostatní obdivují nádherné výhledy z vyvýšeného místa ....

Zdají se vám podobné představy přehnané a absurdní? Snad. A co takhle, než dospějeme k podobným soudům, zkusit nějaké společné putování těch, kteří se znají pouze nad stohy papíru a z porad...

/Luděk/



Na poradě SZO v Lokti nad Ohří
Zatímco účastníci vcelku zdařilého tradičního pochodu "Za posledním puchýřem" se ráno 10. listopadu rozjížděli do svých domovů, zástupci oblastí KČT, někteří členové výkonného výboru KČT a pracovníci ústředí KČT svůj návrat o několik hodin odložili, protože se zúčastnili porady Sboru zástupců oblasti, jež se konala téhož dne v Lokti nad Ohří.
Jak to tradičně bývá na těchto poradách obvyklé, jejich obsah byl zajímavý, jistě pak Vás o něm budou Vaši předsedové informovat ze zápisu ze schůze výboru oblasti na Rýchorské boudě /o této akci píšeme na jiném místě/. Zastavím se proto jen u dvou zajímavostí.
Asi nejzapeklitějším bodem jednání byla otázka odvodů z členských příspěvků pro ústředí. Jak asi víte, dosavadní odvody činily 20 % z celkové výše. Návrh byl na zvýšení na 50 %. Předseda KČT zcela logicky přesvědčoval přítomné, že hodnota vstupů se zvýšila a že KČT v současné době poskytuje svým členům podstatně více výhod, než tomu bylo na začátku jeho znovuvzkříšení. V průběhu jednání pak zazněl další návrh na zvýšení na odvodů na 30 %.
Osobně jako řadový turista jsem s argumenty Ing. Havelky zcela souhlasil. Jednání jsem se však zúčastnil v tomto případě v trochu schizofrenickém postavení zástupce vás všech. A jako takový jsem se připojil k názoru, aby pro rok 1997 se ještě výše odvodů neměnila, dokud to nebude projednáno na konferencích oblasti, předtím na členských schůzí odborů, tedy - možná trochu frázovitě řečeno - s Vámi všemi. Toto stanovisko představovalo třetí variantu hlasování.
Hlasování bylo úžasně vyrovnané /takže se nabízela paralela se současným rozložením sil v parlamentu/ a dopadlo takto:
  • zvýšení o 50 % - 8 hlasů
  • zvýšení o 30 % - 8 hlasů
  • nezvyšovat pro rok 1997 - 9 hlasů.

Takže jsem svého Pyrrhova vítězství dosáhli my - tak trochu konzervativci.
Když již bylo hlasování takto vyhodnoceno, projevil velikou dávku přehledu předseda Ing. Havelka. Logicky argumentoval tím, že ti, kteří hlasovali pro zvýšení o 50 %, souhlasí i se zvýšením o 30 %, čímž z hlediska poměru hlasů mezi zastánci zvýšení o 30 % a odpůrci zvýšení pro rok 1997 je stav 16:10 /byl ještě připočítán hlas Valašska/. A tak naše porada Sboru zástupců oblasti přijala rozumné usnesení, že odvody členských příspěvků pro rok 1997 činí 30 %.
Druhému zastavení předchází jedna malá reminiscence. Jedno záříjové ráno sedím v práci zahloubán do nějakého problému, z něhož mě vyruší jeden z četných telefonů. Muž na druhé straně se představil jako Šálek ze Sportu, což je jedno z našich sportovních novinářských es, s tím, že píše v rámci seriálu pátečního "Volna" o českých "osmitisícovkách" o Táboře a že dostal na mě typ stran informací o osudu tamní chátrající chaty. Musel jsem ho zklamat a odkázat na jinou oběť, kolegu Holveka, předsedu oblasti Český ráj a Pojizeří. V následném dialogu Zdeněk Šálek projevil zájem o příspěvky do zmíněné rubriky, která se delší dobu věnuje poctivě turistice. A já se mezi řečí zmínil o "Posledním puchýři" a následné poradě v Lokti. Nevím, zda Zdeněk Šálek měl tuto informaci ode mě jako první z ruky, ale faktem je, že na poradě byl /však jsem se mu tam také prohlásil/.
Na poradě požádal tentokrát již všechny, to jest mým prostřednictvím i vás, abyste mu zasílali zajímavé příspěvky o dění v turistice. Kontakt se Z. Šálkem je možno navázat na adrese Sport, P. O. Box 1012, Na poříčí 30, 111 21 PRAHA 1, na telefonním čísle 02/2823083, 2326737 či faxu 02/24812596. Jsou mezi námi ti, kteří přispívají do Krkonošských novin či jiných novin, méně již do našeho Zpravodaje, i řada dřímajících talentů, kteří zatím nepřispívají nikam. Tak proč to nezkusit a neposílit kvalitu tradiční stránky VIII páteční přílohy Volna deníku Sport ....

Luděk Šlosar - sekretář oblasti

Radil se výbor oblasti se značkaři ....
Před časem - na poslední straně Zpravodaje č. 3 - jsme Vás informovali o rozpačitém dojmu ze schůze se značkaři, která se konala 30. března 1996.
Svědectvím toho, že osudy značení nejsou lhostejné jak výboru, tak především značkařům samotným, je účast 24 značkařů, 9 předsedů odborů, kde jsou evidováni značkaři, dále zástupce regionálního značení kolegy Horáka a metodika značení kolegy Ing. Círa na společné schůzi 12. října v Autoklubu v Jilemnici.
Na schůzi bylo schváleno následující složení oblastní rady značení /v abecedním pořadí/: Karel Celba, Vilém Görner, Petr Rosůlek s perspektivou předání funkce dosavadního předsedy oblastní komise značení Karla Celby Petru Rosůlkovi.
Největším kladem schůze bylo, že se mezi přítomnými komunikovalo, t. j. že někteří zástupci značkařů sdělili své výhrady k výboru oblasti, druhá strana pak se k těmto výhradám vyjádřila a snad tyto výhrady rozptýlila.
Hlavní rezumé, které ze schůze vyplynulo, je, že zkušení značkaři, kteří stáli a stojí včele hnutí, by svou rezignací přece jen podstatně znehodnotili výsledky své dlouholeté činnosti. Funkcionáři oblasti si naopak ověřili, že vzdát se služeb stávajících vedoucích pracovníků značení by bylo pro jeho další osudy neodpovědné.
Je možné, že názory výboru a značkařů nebudou na některé dílčí problémy vždy totožné, ale ukázalo se, že obě strany v rámci jediné organizace KČT dokážou táhnout za jeden provaz.
Největší zásluhu na zdárném průběhu schůze měli kolegové značkař Ing. Jaroslav Čížek z KČT Trutnov a Václav Horák z regionálního značení, dík patří všem ostatním.
V závěru diskuse ohlásil ukončení své činnosti Láďa Lokvenc, dlouholetý značkař a nyní člen KČT Baník Žacléř, přes ne zcela ideální zdravotní stav stálý účastník turistických akcí, který v minulosti absolvoval téměř čtyřicet stovek. Jeho kolegové věří, že své rozhodnutí přehodnotí, přesto mu všichni vyslovujeme dík za jeho práci ve prospěch značení.
Jeden z nejdůležitějších krátkodobých úkolů, který čeká značkaře, je alespoň dodatečné splnění smlouvy s VUD týkající se naučných stezek po stopách důlní činnosti. Náročným dlouhodobým úkolem je pak zpracování evidence značení na počítači.



NA SEMINÁŘI NA RÝCHORSKÉ BOUDĚ
30. listopadu se stala Rýchorská bouda cílem mimojiné třicetitří turistů putujících sem zasněženým terénem ze Svobody nad Úpou a ze Žacléře. Nešlo o hvězdicový pochod, nýbrž o schůzi výboru s předsedy odborů oblasti a o seminář cvičitelů a vedoucích turistiky oblasti. Akce se zúčastnili zástupci 10 odborů z celkového počtu 16.
V příjemném ovzduší nadmořské výšky 1.000 metrů se po dobrém obědě nechtělo zatím schůzovat nikomu. Nejprve tedy přišly ke slovu lyže a nohy. Pěší část účastníků protáhl po okolí Rýchorské boudy Áda Görner, od modré značky na Bystřici jsme stoupali okolo zařízení na výzkum emisí na Dvorský les a přes Sněžné boudy se vraceli domů. Škoda, že byla špatná viditelnost. Poté program pokračoval schůzí s předsedy odborů oblasti, kterou přerušila - včas uprostřed rušného dialogu mezi předsedou oblasti a předsedou KČT Vrchlabí - zajímavá přednáška Ing. Skalky z terénní služby KRNAP o Krkonoších. Přednášku vhodně doplnil videoprogram. Potom otec a syn Kocourkovi seznámili účastníky s lyžařskými mapami obou částí Krkonoš. Večerní program byl vyplněn krátce i televizí, vystoupení Miroslava Donutila si nechtěl nechat ujít nikdo. Pro vedoucí a cvičitele pak byl určen videofilm kolegy Petra Rosůlka o jeho cestách do Pobaltí, výbor a předsedové odborů dokončili schůzi.
Kouzelné ráno, o němž psal poutavě kolega Miroslav Kocourek v Krkonošských novinách, zastihlo většinu účastníků ještě v postelích, po shrnutí turistických akcí oblasti pro veřejnost právě od kolegy Kocourka si velká část účastníků již neodpustila lyžařskou projížďku či vycházku /tu opět pod vedením kolegy Görnera/, které začaly na vyhlídce nad základy bývalé Maxovky. Také se úřadovalo, zejména se dořešila otázka žádosti o dotace a prolongací platnosti průkazů cvičitelů a vedoucích turistiky.
Jestliže si většina účastníků odnesla z akce hezké zážitky, byla to především zásluha kolegů Miroslava Kocourka, který inicioval uskutečnění semináře a zajistil část jeho programu, Ády Görnera, jenž iniciativně jistil přípravu akce a během ní samotné provedl účastníky po okolí boudy a Petra Rosůlka, který dodal a promítl videofilm. Hodně pomohl kolega Pýcha z terénní služby KRNAP a jím vyslaný Ing. Skalka. Pochvala všech patří personálu Rýchorské boudy za hezké prostředí, ubytování a vydatnou stravu, jejímu vedoucímu panu Janouchovi za další bezplatnou pomoc, k níž nebyl zavázán /použití kopírky a faxu/.



Termínová listina veřejných turistických akcí pořádaných odbory KČT oblasti Krkonoše a Podkrkonoší v roce 1997


Datum

název pochodu

ročník

POŘADATEL

kontaktní adresa

telefon

Přesunový prostředek, délka tras

místo startu /u hvězdicových tras průchozí místa/

čas

Celoročně - víkendy:

Jestřebí hory v každé roční době

KČT ÚPICE

Miroslav Vořechovský, Pod skalkou 1002, 542 32 ÚPICE

0439/932692

pěší, cyklo, lyže na libovolných trasách

s cílem na Jestřebí boudě /Paseka/ o víkendech

 

01. 01. 1997

Novoroční hvězdicový přechod Rýchor

12.

KČT ŽACLÉŘ

Vilém Görner, Mírová 354,
542 01 ŽACLÉŘ

lyže/náhr. pěší/ na libovolných trasách

s průchozím místem na Rýchorské boudě

10 - 14 hod. průchozím místem

 

25. 01. 1997

Memoriál Jindry Axmana

13.

KČT HOSTINNÉ

Vladimír Hofman,
543 73 PROSEČNÉ 20

0438/943167

lyže - 16 km, /náhr. pěší - 5 - 8 km/

Hostinné - u sokolovny

09 - 10 hod.

 

25. 01. 1997

Lyžařský přejezd Rýchor

27.

KČT ŽACLÉŘ

Vilém Görner, Mírová 354,
542 01 ŽACLÉŘ

lyže 15, 35 a 40 km

Žacléř - Národní dům

06,30 - 09,00 hod.

 

01. 02. 1997

Za zmrzlým Čepelkou

01.

KČT MALÉ SVATOŇOVICE

Jan Šafář, 17. listopadu 205, 542 34 MALÉ SVATOŇOVICE

0439/934218

lyže 15 a 30 km

M. Svatoňovice - nám. K. Čapka

nám. K. Čapka 7 až 10 hod.

 

08. 02. 1997

Ve stopě první středoevropské padesátky

20.

KČT VYSOKÉ N. J.

Petr Beneš, Sluneční 262,
512 11 VYSOKÉ NAD JIZEROU

lyže - 10, 20, 30 a 50 km

Vysoké nad Jizerou - sokolovna

07 - 10 hod.

 

15. 02. 1997

Přejezd Krkonoš - Memoriál Karla Šaldy

23.

KČT ROKYTNICE N. J.

Ing. Jan Kocourek, Bratrouchov 100, 512 43 JABLONEC N. J.

0432/949287

lyže - 20 - 40 km

Rokytnice nad Jizerou - ZŠ Horní Rokytnice viz propozice

 

05. 04. 1997

První jarní kilometry

14.

KČT TRUTNOV

Petr Dlouhý, B. Němcové 348, 541 01 TRUTNOV

>

0439/4650

pěší - 10, 25 a 35 km, cyklo – 30 - 60 km

Trutnov - Střední lesnická škola

7 až 10 hod.

 

12. 04. 1997

Jarní třicítka

20.

KČT BOHUSLAVICE N. Ú.

Jaroslav Teichman, Bohuslavice n. Ú. čp. 82, 541 03 TRUTNOV

0439/849120 /zam./

pěší – 8, 15, 25 a 35 km, cyklo – dle propozic

Bohuslavice n. Ú. - hřiště T. J.

- hřiště T. J.

06 až 10,30 hod.

 

26. 04. 1997

Jarní provětrání

12.

KČT ŽACLÉŘ

Alfred Hübner, J. A. Komenského 59,
542 01 ŽACLÉŘ

pěší - 15, 25, 35 km

Národní dům

6,30 až 9 hod.

 

08. 05. 1997

Jarní pouť na Žalý

27.

KČT VRCHLABÍ

Jan Mendřický, Pražská 1149, 543 01 VRCHLABÍ

pěší na libovolných trasách

s cílem na Žalém

09 - 12 hod. průchozím místem

 

18. 05. 1997

Pojďte s námi na pouť na Tábor

03.

KČT JILEMNICE

Josef Libek, Jana Buchara 993,
514 01 JILEMNICE

pěší - 4 - 34 km

Jilemnice - Autoklub Krakonoš

6 až 10 hod.

 

24. 05. 1997

Pochod Karla Klíče

22.

KČT HOSTINNÉ

Vladimír Hofman,
543 73 PROSEČNÉ 20

0438/943167

pěší - 12, 25 a 35 km

Hostinné – odborné učiliště u nádraží ČSAD

07 až 09 hod.

 

24. 05. 1997

Jarním krajem zapadlých vlastenců

21.

KČT VYSOKÉ N. J.

Petr Beneš, Sluneční 262, 51 211 VYSOKÉ NAD JIZEROU

pěší - 12, 25, 35 a 40 km, cyklo - silniční a horská kola - 25, 40, 60, 65, 80 a 110 km - možno se napojit v kterékoliv části trasy

Vysoké nad Jizerou - areál Šachty

07 až 10 hod.

 

31. 05. 1997

Za trutnovským drakem

15.

KČT TRUTNOV

Luděk Šlosar, Pomněnková 435, 541 02 TRUTNOV 2

0439/807277 /zam./

pěší – 9, 15, 25, 35 a 50 km, cyklo – 35, 75 a 95 km

Trutnov - Střední lesnická škola

6 až 10 hod.

 

07. 06. 1997

Den rodinné turistiky - Za pohádkovými postavami

15.

KČT DVŮR KRÁLOVÉ N. L.

Jana Babováková, Seifertova 2374, 544 01 DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM

0437/2864 /zam./

pěší – 10 - 20 km

Dvůr Králové n. L. – Dům dětí a mládeže

7 až 10 hod. hod.

 

07. 06. 1997

Krvavej Čepelka

23.

KČT MALÉ SVATOŇOVICE

Jan Šafář, 17. listopadu 205, 542 34 MALÉ SVATOŇOVICE

0439/934218 /od 18,00 hod./

pěší - 15 – 30 km, cyklo - 15 - 80 km

M. Svatoňovice - nám. K. Čapka

06 až 09 hod.

 

14. 06. 1997

Cesta za pohádkou

04.

KČT HOSTINNÉ

Vladimír Hofman, 543 73 PROSEČNÉ 20

0438/943167

pěší - dle propozic

Hostinné - park

08,30 až 10 hod.

 

21. 06. 1997

Po stopách loupežníka Lotranda

01.

KČT ÚPICE

Miroslav Vořechovský, Pod skalkou, 1002, 542 32 ÚPICE

0439/932692

pěší 6 km

M. Svatoňovice – nám. K. Čapka

8 až 10 hod.

 

12. 07. 1997

Cestami Kamila Maršálka

04.

KČT ŽACLÉŘ

Jaroslav Koldbach, Boženy Němcové 366, 542 01 ŽACLÉŘ

pěší - 15 až 35 km

Žacléř – Národní dům

06,30 až 09 hod.

 

09. 08. 1997

Letní putování Jestřebími horami

01.

KČT ÚPICE

Miroslav Vořechovský, Pod skalkou, 1002,
542 32 ÚPICE

0439/932692

pěší - 13 - 58, cyklo – 20 - 70 km

Trutnov - hl. nádraží ČSD, Úpice - náměstí 07 - 10 hod.

 

16. 08. 1997

Šmajd naším okolím

22.

KČT BOHUSLAVICE N. Ú.

Jaroslav Teichman, Bohuslavice n. Ú. čp. 82, 541 03 TRUTNOV

0439/849120 /zam./

pěší - 8 - 55 km, cyklo - 15 - 100 km

Bohuslavice n. Ú - hřiště T. J. 6 až 10,30 hod.

 

30. - 31. 08. 1997

SRAZ TURISTŮ OBLASTI KRKONOŠE A PODKRKONOŠÍ

04.

KČT JISKRA BENEŠOV U SEMIL

JAN MUCHA, 512 06 BENEŠOV U SEMIL ČP. 198

PĚŠÍ - 15 - 50 KM, CYKLO, HORSKÁ KOLA 30 - 100 KM

BENEŠOV U SEMIL, PODROBNĚJI DLE PROPOZIC

DLE PROPOZIC

 

06. 09. 1997

Hvězdicově na MS v krose

01.

KČT MALÉ SVATOŇOVICE

Jan Šafář, 07. listopadu 205, 542 34 MALÉ SVATOŇOVICE

0439/934218 /od 18. hodin/

pěší, cyklo na libovolných trasách s cílem v Malých Svatoňovicích do 15 hod.

Trutnov -hl. nádraží ČSD, Úpice -bývalé nádraží ČSAD, ostatní libovolně

v Trutnově a Úpici do 10 hod., ostatní libovolně

 

12. - 14. 09 1997

Safari - Zvičina

18.

KČT DVŮR KRÁLOVÉ N. L.

Jana Babováková, Seifertova 2374, 544 01 DVŮR KRÁLOVÉ N. L.

0437/2864 /zam./

pěší - 10 - 100 km, cyklo - 30 - 150 km /denně/, akce IVV

letiště Dvůr Králové n. L.

06 až 16 hod.

 

13. 09. 1997

Po stopách řídícího učitele Jana Buchara

10.

KČT JILEMNICE

Josef Libek, J. Buchara 993, 514 01 JILEMNICE

pěší - 4, 10, 21, 31 a 50 km

Jilemnice - jídelna ATESO, a. s.

6 až 10 hod.

 

13. 09. 1997

HETOS – Hlídková etapová turistická orientační soutěž

22.

KČT ROKYTNICE N. J.

Miroslav Kocourek, Bratrouchov 100,
512 43 JABLONEC N. J.

0432/949287

pěší - 12 - 20 km, pro rodiny

Rokytnice nad Jizerou - Inf. středisko KRNAP

08 - 09 hod.

 

20. 09. 1997

Vandr přes Vraní hory

20.

KČT ŽACLÉŘ

Jan Vlček, Karla Čapka 374, 542 01 ŽACLÉŘ

pěší - 15, 25 a 50 km

Žacléř - Národní dům

06 - 09 hod.

 

20. 09. 1997

Kam nedošel velbloud

18.

KČT JABLONEC N. J.

Jiří Šťastný, Letná 463, 512 43 JABLONEC NAD JIZEROU

0432/591929, kl. 32 /zam./

pěší - 14, 22, 30, 40 a 50 km, cyklo, horská kola - 30, 50, 70 a 90 km, akce IVV

Jablonec n. J. - kulturní dům

06 - 9,30 hod

 

27. 09. 1997

>Podzimní přírodou Podkrkonoším

21.

KČT HOSTINNÉ

Vladimír Hofman,
543 73 PROSEČNÉ č. 20

0438/943167

pěší dle propozic

Hostinné - odb. učiliště u nádraží ČSAD

07 - 09 hod

 

18. 10. 1997

Spadaným listím

04.

KČT ÚPICE

Miroslav Vořechovský, Pod skalkou 1002, 542 32 ÚPICE

0439/932692

pěší - 12, 20 km

Úpice – náměstí

8 až 10 hod.

 

25. 10. 1997

Pojďte s námi

07.

KČT BOHUSLAVICE N. Ú.

Jaroslav Teichman, Bohuslavice n. Ú. čp. 82, 541 03 TRUTNOV

0439/849120 /zam./

pěší - 15 a 25 km

Bohuslavice n. Ú - hřiště T. J.

7 až 10 hod.

 

31. 12. 1997

Silvestrovský výšlap k jeskyňce

01.

KČT BOHUSLAVICE N. Ú.

Jaroslav Teichman, Bohuslavice n. Ú. čp. 82,
541 03 TRUTNOV

0439/849120

pěší dle propozic

Bohuslavice n. Ú - hřiště T. J.

08,30 hod.





PŘEDSTAVUJEME ODBORY KČT - HOSTINNÉ
Tak jako má město Hostinné svoji historii, mají ji i hostinští turisté. Zdejší odbor KČT byl založen krátce po osvobození v roce 1945 a jako první akci provedl přemalování německých názvů do češtiny na plastické mapě a vydání brožurky o Hostinném s možnostmi turistiky po okolí. Bylo též hned přikročeno ke značení tras a zadáno jejich uvedení do průvodců.
Sloučením všech sportovních a tělovýchovných organizací stal se odbor KČT součástí T. J. Tatran, kde setrval až do ustavení nového KČT po roce 1989. Po sloučení v roce 1949 ochabla činnost turistů a teprve po roce 1976, kdy horolezecký oddíl T. J. Jiskry Rudník zorganizoval "Pochod Karla Klíče", zapojil se turistický oddíl Tatranu do pořadatelství a organizace dalších ročníků a tím došlo k oživení jeho činnosti. Oddíl se rozhodl pořádat každoročně "Předmájový pochod" a "Pochod zimní přírodou Podkrkonoším" a když horolezci upustili od pořádání "Pochodu Karla Klíče", převzali turisté samostatnou organizaci a vydrželi až do zatím posledního 21. ročníku. Také podzimních pochodů bylo organizováno již 20 ročníků, jarní pochody dosáhly 15. ročníku. Když v r. 1984 tragicky zahynul aktivní obětavý člen oddílu Jindřich Axman, bylo rozhodnuto na jeho počest zorganizovat koncem ledna lyžařskou akci "Memoriál Jindry Axmana". Pro nedostatek sněhu v posledních letech se stala i akcí pro pěší, přesto se stále těší velkému zájmu. Letos poprvé jsme s KČT v Žacléři uspořádali pochod ze Žacléře do Hostinného, po vyhodnocení bude rozhodnuto o jeho dalším osudu. I když volbou kratších tras u všech akcí se snažíme dát příležitost a vzbudit zájem u mládeže, organizujeme ještě navíc již po několik let spolu s hnutím "MY" tak zvaný "Pohádkový les" - akci pro děti. Pro získání mládeže využíváme akce "Za toulavým náprstkem", k jehož plnění se letos přihlásilo na 40 dětí.
Podíváme-li se podrobněji na naši činnost, musíme konstatovat, že je převážně zaměřena a vybíjí se na pořádání vlastních akcí a že se nám nedaří organizovat společnou účast na akcích jiných odborů či společné výlety, vycházky apod. Členové našeho odboru se zúčastňují jednotlivých akcí víceméně sólově. Byli jsme sice několikrát společně na Jarním výstupu na Žalý, zúčastnili jsme se otevření rozhledny na Kozákově, bylo i dost plánů a předsevzetí, žel "skutek - utek".
Početně nejsme právě silnou organizací, v současné době je nás 30 a to ještě díky tomu, že se k nám přidali turisté z Prosečného, kterých je skoro polovina. Kolektiv lze hodnotit jako dělný a svědomitý, plní svěřené úkoly obětavě, a to se také projevuje na našich akcích, které jsou vesměs dobře organizovány a účastníky kladně hodnoceny.
Že ve městě máme dobré jméno a naše činnost je uznávána, usuzujeme i z toho, že nacházíme podporu, pomoc a pochopení u úřadů, institucí a sponzorů. Vážíme si a oceňujeme podporu, kterou nám poskytuje Městský úřad a jeho zastupitelstvo, bez jejichž podpory bychom těžko některou akci zajistili a mohli naši činnost vyvíjet. Chceme tak i nadále činit ve prospěch jak turistiky, tak i popularizace našeho města k jeho širšímu poznávání. Vždyť účelem turistiky je nejen utužování fyzických vlastností, upevňování zdraví, ale i poznávání naší vlasti, především i svého okolí.


František Salavec - KČT Hostinné



ZPRAVODAJ PŘEDSTAVUJE ZAJÍMAVÉ LOKALITY OBLASTI - ROZHLEDNA NA ŽALTMANU
Zajímavou dominantou Jestřebích hor - Brend je rozhledna na Žaltmaně. Je častým místem turistických procházek místních i příchozích návštěvníků našeho kraje.
Jaká je její historie? Nahlédněme do kroniky turistického oddílu T. J. Sokol Malé Svatoňovice:
Klub českých turistů v Malých Svatoňovicích byl založen 16. 3. 1922. Již tenkrát se zrodil záměr postavit na vrcholu Jestřebích hor na Žaltmaně rozhlednu. Proto 30. 8. 1925 navštívilo Malé Svatoňovice předsednictvo Klubu českých turistů s dr. Guthem - Jarkovským. Tento záměr se nepodařilo realizovat, i když byly prováděny peněžité sbírky. Za vybrané peníze byla vybudována turistická noclehárna na náměstí. Dne 23. 10. 1962 byla na výborové schůze T. J. Sokol znovu projednána žádost o postavení vyhlídkové věže. Byla vytvořena komise, která se sešla na staveništi, aby posoudila vhodnost projektu. Začátkem šedesátých let se prováděly u nás četné geologické výzkumy. Po tomto průzkumu zůstávalo množství odložených vrtných tyčí, které nám byly nabídnuty a byly použity na konstrukci rozhledny. Náklady na tento materiál byly téměř nulové. Dne 1. 4. 1966 byla zahájena práce na kovové konstrukci v dílnách dolu Zdeněk Nejedlý. každý na tomto díle pracoval po své pracovní době. Roku 1967 byla převážná část konstrukce dopravena k těsné blízkosti místa postavení a odtud provizorní lanovkou dopravena na vrchol, kde byla smontována a postavena. To vše bez úrazu. Jistou pomoc jsme dostali z Transporty Úpice v ocelovém rýhovaném plechu na podlahu a nášlapné desky na schodiště, které je točité a prochází středem konstrukce.
Dne 24. 9. 1967 byla slavnostně otevřena rozhledna na Žaltmaně za široké účasti občanů. Tato vyhlídková věž je velmi vyhledávaným místem turistů z blízkého i vzdáleného okolí. To bylo záměrem jejich tvůrců.

Neuvěřitelných 30 let uplynulo od doby výstavby rozhledny. Značná část těch, kteří tu pracovali, už není mezi námi. Ti ostatní rádi vzpomínají na zážitky, které při stavbě měli - na přátelskou atmosféru plnou nadšení.
V letošním roce se odbor KČT Malé Svatoňovice dohodl s Obecním úřadem v Malých Svatoňovicích na novém nátěru rozhledny. Materiál z větší části sponzorsky věnovala firma Pálenka, s. r. o., velkoobchod s barvami a laky Úpice. Patří jim dík. Nátěr provedla parta obětavých a především starších členů turistického odboru, kteří poslední srpnový týden denně šplhali po konstrukci a hezky červeně a bíle natírali a natírali. Dobrovolníků, kteří věnují věci veřejně svůj volný čas a bez nároku na odměnu odvedou takový kus práce, dnes není mnoho. Jejich odměnou bude spokojenost všech, kdo na toulkách Brendami navštíví vrchol Žaltmanu a z rozhledny se podívají po tom našem krásném kraji. Na chvíli se zastaví a potěší se krásou rozhledu na celou Krakonošovu zahradu. Přijďte se také na tu krásu podívat a všimněte si, jak prokoukla naše rozhledna.

KČT Malé Svatoňovice



Informace a zajímavosti

Oblastní konference KČT. Oblastní konference se bude konat 1. března 1997 v České restauraci ve Dvoře Králové n. L. od 9,00 hod. Každý odbor může delegovat po dvou zástupcích. Ústředí KČT vyšle zástupce vpravdě reprezentativní: předsedu Ing. Jana Havelku a dále JUDr. Josefa Fialu. Jedním z bodů jednání bude zvýšení členského příspěvku /např. produktivní skupina - ze 120 na 150 Kč/.
Vyznamenání. Na výročních členských schůzích budou vyznamenáni veřejným uznáním s medailí za veřejně prospěšnou činnost Miroslav Kocourek /KČT Rokytnice n. J./ v oblasti lyžařské turistiky, Josef Stěhula, František Salavec - oba v oblasti organizační a funkcionářské - a Antonín Mikeš v oblasti cvičitelské, klasifikační a VHT /všichni KČT Hostinné/. Vyznamenání uděluje ústředí KČT. Veřejné uznání za veřejně prospěšnou činnost v oblasti funkcionářské od oblasti obdrží Václav Vancl /rovněž KČT Hostinné/. Děkujeme a upřímně blahopřejeme.
Hrst čísel. Statistické údaje se mění každým dnem. Nicméně přesto budou jistě zajímavé poslední údaje ústředí o členské základně. Podle ní má KČT 37.438 členů sdružených ve 34 oblastech. Naše oblast má podle této statistiky 788 členů v tomto věkovém složení: 27 ve věkovém rozmezí 0-10 let, 93 v rozmezí 11-18 let, 74 v rozmezí 19-26 let, 33 v rozmezí 27-30 let, 85 v rozmezí 31-40 let, 156 v rozmezí 41-50 let, 137 v rozmezí muži 51-60 let a ženy 51-57 let, 98 ve věkovém rozmezí muži 61-70 let a ženy 58-70 let a konečně 73 členů je věku 71 let a více. Nezařazeno je 12 členů.



ZAMYŠLENÍ NAD DALŠÍM OSUDEM ZPRAVODAJE.
Peníze hýbou světem. Bohužel jejich nedostatek způsobil, že toto číslo bude možná načas nebo v horším případě na delší dobu poslední. Přes vcelku příznivé ohlasy na Zpravodaj /kromě výtky, že v důsledku minima příspěvků jeho zpravodajská část ustupuje do pořadí/ platí pochopitelně, že je nutno přednostně zabezpečit činnost odborů a oblasti, teprve zbude-li, budeme znovu pomýšlet na vydávání Zpravodaje. Takže se možná na určitou dobu na těchto stránkách loučíme. Proto není v závěrečné rubrice uvedeno datum uzávěrky příštího čísla. Doufejme, že se situace v dohledné době zlepší /například nalezením sponzora/.


VŠECHNA ČÍSLA LETOŠNÍHO ROKU VYCHÁZEJÍ ZÁSLUHOU FINANČNÍHO PŘÍSPĚVKU KČT VRCHLABÍ VE VÝŠI 5.000 KČ. DĚKUJEME



ZPRAVODAJ. Čtvrtletník pro pěšáky, kolaře, lyžníky a vodáky Podkrkonoší a Krkonoš. Ročník 3, číslo 1. Vydavatel: KČT - oblast Krkonoše a Podkrkonoší. Textová stránka: Luděk Šlosar /šéfredaktor/. Adresa redakce: Luděk Šlosar, Pomněnková 435, 541 02 TRUTNOV 4. Pouze telefonické vzkazy do zaměstnání /0439/807277.
Dáno do tisku: 21. 01. 1997. Místo vydání: Trutnov. Cena: zdarma. Náklad jednoho čísla: 600 ks.
Grafická stránka: M. I. O., Palackého 80/10, 541 01 TRUTNOV. Tisk: Tiskárna Tomešová, 541 01 TRUTNOV. Distribuce: František Vacek, Křižíkova 554, 541 01 TRUTNOV.
Všem přispěvatelům děkujeme za zaslané příspěvky.
Registrováno u Okresního úřadu v Trutnově pod registračním číslem RR/44/95/AI.
Můj E-mail:
ludek(zavináč)slosar(tečka)cz
Jsi od 17.03.1999 v pořadí  . poutník, který zabloudil na tyto stránky a který se na ně bude vracet již zcela s vědomým úmyslem