V Kacanovech
24. 10. 1998
Úvod
KČT v regionu Krkonoše a Podkrkonoší
KČT Lokomotiva Trutnov
Obrázky z Krkonoš a Podkrkonoší /ale také odjinud/
Zajímaví lidé
Reportáže z turistických akcí
Mladobucká padesátka
Návštěvní kniha


Zpravodaj

Poznámka: Na těchto stránkách je Zpravodaj č. 2/96 uveden bez grafické úpravy a v podobě, v jaké byl před korekturou, leč v jiném členění.


Obsah:


Zase jedno dobrodružství začíná .... /fejeton/
Oblastní konference
- reportáž
- poděkování
- složení výboru
Akce Za toulavým náprstkem i letos
Odznaky a jiné aktivity KČT /3/
Střípky z jilemnické kroniky
Představujeme KČT Benešov u Semil
Zpravodaj představuje zajímavé lokality - dělostřelecká pevnost Stachelberg
Zprávy a informace


ZASE JEDNO DOBRODRUŽSTVÍ ZAČÍNÁ .....
Pátek jednoho jarního týdne po půl čtvrté. Spěchám na poněkud předčasnou večeři. Po ní už naskakuji do přesného sledu jakýchsi rituálů, který započal před týdny, kdy jsem v kalendáři turistických akcí vybíral na den D ten pravý pochod a psal si o informace. Teď bezprostředně před ním připravuji vše potřebné, zvažuji ty správné mapy, studuji avizované trasy, znovu prověřuji vlakové spojení.
V televizi dávají večer film, nepochybně americký, bude se v něm jistě střílet jako na pouti, žeň mrtvých bude bohatá, neohrožení hrdinové budou křepce vstávat po ranách pěstí, jež by zabily vola, budou tu hořet havarovaná auta, sklo demolovaných interiérů se bude tříštit, vše jako jindy, pozor dnes ovšem změna: nikoliv v modrobílém, nýbrž v bílomodrém. Přesto - nebo právě proto - uléhám záhy, i když vím, že se příliš nevyspím.
Sobota doba téměř předjitřní. Vstávám patrně společensky znemožněn, neboť nevím, zda ve včerejším filmu hlavní hrdinka skončila v posteli neohroženého detektiva v první jeho části nebo až na konci. Nemám však čas na dlouhé úvahy, čeká mě kvapné oblékání a půlhodinová cesta na nádraží.
Noční flamendry bohudík nepotkávám /ti se v poslední době vozí taxíky/, zato počasí v tento brzký čas na této zeměpisné šířce vůbec nerespektuje, že má být jaro. A přece ..... závany větru v ještě nevlídném počasí přinášejí vůni jara a kdesi z dálky v podvědomí cítím, spíše tuším příslib nastalých znovu hezkých zážitků, setkání s přáteli, poznání krásných dosud nenavštívených krajin. A tak jakoby omámen neznámou drogou ocitám se v onom tak blaženém rozpojení těla a duše, kdy nohy mechanicky kráčí k vytčenému cíli, kdy vlastní já, vytržené nenásilně z kontextu nedávno prožívané reality souběžně bloudí kdesi ve vzpomínkách na prožité anebo v představách dosud nepoznaného.
Do skutečna vrátí mě téměř násilně nádraží až v těsném dohledu. Na jeho zdech - do zlata osvícených reflektory pouličních světel - rýsují se již kontury postav mých několika přátel a já se mimoděk usmívám do začínajícího strniště. Zatímco ti, co se včera - ovšem v televizi - proháněli po prériích, ještě patřičně vyčerpáni spí, my v tuto chvíli bezpečně víme, že pro nás ZASE JEDNO /skutečně prožité/ DOBRODRUŽSTVÍ ZAČÍNÁ .....


/Luděk/






OBLASTNÍ KONFERENCE

REPORTÁŽ

Konference se konala 2. března v České hospodě "U Hlaváčků" ve Dvoře Králové. Jak tradičně uvádím, nechci ve Zpravodaji nahrazovat různé oficiální orgány oblasti - v případě konference činnost delegátů odborů, jejichž posláním je podrobně informovat členy odboru o průběhu a závěrech konference. Proto nechť v dalších řádkách převažují spíše subjektivní postřehy a dojmy.
ÚČAST. Podle klíče měli delegáti 16 odborů obsadit 28 míst. Zúčastnilo se 25 delegátů z 15 odborů, což je velkým kladem konference. Stejně jako loni chyběli delegáti z Vysokého nad Jizerou, jinak agilního odboru, naposledy úspěšného pořadatele lyžařské akce "Po stopách první středoevropské padesátky". Je pravda, že sobotní spojení je k obyvatelům Vysokého nad Jizerou macešské. Že by však již v nenávratnu zmizelo používání běžek či chůze jako dopravního prostředku alespoň k nejbližším železničním spojům /a zpět/, typické tak druhdy pro houževnaté obyvatele podhorských obcí?
CELKOVÝ DOJEM. Tatam jsou naštěstí doby schůzí pro schůze, plných nudných referátů, častého zvedání rukou. Diskutovalo se k věci, kritériem by mohl být slušný počet námětů přijatých dodatečně do připraveného návrhu usnesení. Diskutovalo se mnohdy i ohnivě, živým příkladem byl kolega Miroslav Kocourek, častý glosátor jiných vystoupení, nadšený pracovník lyžařské turistiky, jehož úvodní předvystoupení zaplnilo hluché místo na začátku konference. Letos nebylo téměř nikoho, kdo by před závěrem konference utíkal na dopravní spoj.
PŘEDSEDA OBLASTI BILANCOVAL ROK 1995. Kolega Ing. Jiří Babovák se ještě vzpamatovával z hanebné zrady svého dopravního prostředku, nicméně to neubralo na zajímavosti jeho úvodní zprávy. Ostatně, posuďte sami:
  • 16 odborů oblasti sdružuje 839 členů
  • oblastní výbor byl pilný, loni se sešel 7x, z toho 2x s předsedy oblasti
  • podařilo se zacelit rozkol v odboru KČT ve Vrchlabí, především zásluhou rozumného přístupu přátel z Vrchlabí
  • 6. května se zúčastnilo brigády na Zvičině v rámci akce"Turisté na pomoc svým objektům" 10 členů KČT oblasti /po 4 ze Dvora Králové a Hostinného, po 1 z Trutnova a Žacléře/
  • značkaři se také činí, 45 značkařů se podílelo na zvelebování1.331,5 km značených turistických tras v pásovém označení a 2.900 turistických značených prvků, to jest směrovek, směrovníků a turistických map, přitom odpracovalo 2.700 hodin. Kéž by ještě nalezli společnou řeč předseda oblasti Ing. Jiří Babovák a šéf značkařů Karel Celba, oba pracovití a takřka nepostradatelní na svých postech. Jak těžce se někdy silné individuality dokážou shodnout.......
  • krátká rekapitulace vyznamenaných: Karel Celba, Vilém Görner /oba Žacléř/ a Ing. Josef Ehrenberger - veřejné uznání,František Vacek - veřejné uznání s medailí, Michael Polák /všichni Trutnov/ - titul Mistr turistiky
  • Den rodinné turistiky nalezl příznivou odezvu toliko v odborech ve Dvoře Králové, Hostinném, Trutnově a Žacléři
  • seminář vedoucích a cvičitelů oblasti se uskutečnil na podzim na Jestřebí boudě v Pasece, repríza se uskuteční na jaře
  • ve Dvoře Králové bylo zřízeno Středisko školení KČT s působností pro celou Českou republiku
  • oblastní sraz uskutečněný začátkem září v Bohuslavicích nad Úpou lze hodnotit jednoznačně jako úspěšný
  • dotaci ministerstva školství a tělovýchovy obdržely ze 70 % odbory v Bohuslavicích n. Ú., Dvoře Králové, Hostinném, Jilemnici a v Trutnově, dále i sám OV KČT
MILÝ HOST. Účastníci byli zklamáni neúčastí zástupce ústředního výboru KČT. Jako deus ex machina - uprostřed jednání /zrazen stavem vozovek/ - objevil se naopak na konferenci zástupce Krkonošského národního parku pan Jiří Pýcha z terénní služby. Kromě jiného pohovořil o přechodech pro pěší, jež budou otevřeny od 01. 04. do 30. 09. v Krkonoších /Vosecká bouda, Luční bouda, býv. Obří bouda, Soví sedlo/. Připravuje se novelizace cyklotras, jakož i návštěvního řádu. Opravuje cesta z Luční boudy na bývalou Obří boudu, nebude dočasně přístupná. Jde o natolik zajímavou problematiku, že se k ní vrátíme podrobněji v jednom z příštích čísel.
CO CHYBÍ VE ZPRAVODAJI JEHO ŠÉFREDAKTOROVI. S vrozeným taktem pomlčeli delegáti o Zpravodaji. O tom, co v něm chybí, pohovořil překvapivě sám jeho šéfredaktor. Jsou to
  • krátké zprávy /stručné informace toliko na několik řádek/
  • reportáže z turistických akcí obsahující spíše subjektivní postřehy a hodnocení /lépe od účastníků z jiných odborů/
  • interview /třeba pár otázek významnému jubilantovi v rámci odboru/
  • od 2. poloviny roku příspěvky do rubriky "Zpravodaj představuje známá místa" - /pro čísla 2 až 4 jsou zajištěna/
  • informace vedoucích jednotlivých druhů přesunů za oblast.
/Aha, ono vlastně nešlo o žádnou sebekritiku, ale o další požadavky na bedra nebohých členů odborů KČT/.
Je toho hodně, o čem by se dalo ještě psát: o tom, co je nového v odborech, o zmizelé modré značce z Čížkových kamenech na Hůru, o pokusu o anexi Zvičiny do Českého ráje. Ale, jak jsem uvedl v úvodu, neberme vítr z plachet delegátům....

Luděk Šlosar - šéfredaktor Zpravodaje





PODĚKOVÁNÍ

Na vlastní žádost odešli z výboru oblasti kolegové František Vacek /Trutnov/ a Lubomír Hoška /Semily, v jeho případě navíc mateřský odbor přešel do oblasti Český ráje a Pojizeří/, z revizní komise pak Miroslav Vořechovský /Úpice/ a Josef Libek /Jilemnice/. Oblastní výbor vysoko hodnotí jejich práci ve prospěch oblasti a děkuje všem výše uvedeným členům KČT za ni a přeje jim mnoho štěstí v dalších jejich turistických aktivitách.

výbor oblasti





SLOŽENÍ VÝBORU A REVIZNÍ KOMISE OBLASTI

Výbor: Ing. Jiří Babovák /Dvůr Králové/, Tomáš Filka /Jilemnice/, Stanislav Maissner, Vladimír Škop /oba Bohuslavice n. Ú./, Luděk Šlosar /Trutnov/, náhradník: Petr Rosůlek /Rokytnice n. J./. Revizní komise: Petr Dlouhý /Trutnov/, Věra Hálková /Žacléř/, František Vacek /Trutnov/





AKCE "ZA TOULAVÝM NÁPRSTKEM" I LETOS
V rodině dítě získává lásku k rodném jazyku i ke své domovině, všechny správné návyky. Kde jinde se může dítěti dostat také propagace turistiky, řekli si loni moudří pánové z KČT a jako odpověď vyhlásili akci "Za toulavým náprstkem", v úvodu okořeněnou "Dny rodinné turistiky".
Akce se koná i letos za stejných podmínek, leč bez časového omezení již od 01. 01. 1996. Zúčastní se tedy děti do 14 let tím, že absolvují tři veřejné turistické akce, vždy zásadně v doprovodu alespoň jednoho z rodičů, prarodičů či jiného zákonného zástupce /neplatí účast v rámci kolektivu dětí/. Na první akci obdrží děcko záznamník, na třetí pak sympatického maskota.
Oblastní výbor, který se o akci dověděl těsně před uzávěrkou tohoto čísla z dopisu ústředí, předběžně zajednal 100 ks záznamníků, 40 ks maskotů a 5 plakátů. Jejich doručení bylo přislíbeno do konce března. Zbude tak již překonat jediný zádrhel: aby o sobotách tatínkové čas od času opustili auta a maminky vysavače a přesvědčili se o tom, jak jim budou jejich děti vděčny za účast na turistické akci.
Takže, milí rodiče a prarodiče, nashledanou na nejbližší turistické akci v blízkém i dalekém okolí.
Hlavním, nikoliv však jediným, víkendem akce byly určeny sobota a neděle 25. a 26. 05. 1996.

Luděk Šlosar - šéfredaktor Zpravodaje






ODZNAKY A JINÉ AKTIVITY KČT /3/


Českomoravský turista /ČMT/.
Cílem odznaku je poznání České republiky. Je zaměřen na poznávání kulturních, historických a přírodních zajímavostí naší vlasti. Je založen na principu postupného plnění oblastních nebo tematických turistických odznaků a má tři stupně:
  1. Českomoravský turista BRONZ: je potřeba splnit podmínky čtyři OTO nebo TTO v územním celku místa trvalého bydliště
  2. Českomoravský turista STŘÍBRO: je třeba splnit podmínky bronzového odznaku, splnit podmínky dalších čtyř OTO nebo TTO v druhém územním celku České republiky /celkem tedy osmi OTO nebo TTO/
  3. Českomoravský turista ZLATO: je třeba splnit podmínky stříbrného odznaku, splnit podmínky dalších čtyř OTO nebo TTO v druhém územním celku České republiky a podmínky těchto OTO:Zlatá Praha, Brněnské kolo, Opavsko a Oderské vrchy, Lužické hory - Ještěd /celkem tedy dalších osm OTO nebo TTO/.
Všeobecně: odznak se plní od 01. 01. 1993 - splnění OTO nebo TTO v době před tímto datem nelze do plnění podmínek započítat. Lze ho plnit od sedmi let věku turisty, odznak mohou plnit všichni občané České republiky, Slovenské republiky a také cizinci. Doba plnění je neomezená, lze plnit libovolný OTO nebo TTO, splněný OTO nebo TTO lze použít pouze jedenkrát, jednotlivé stupně ČMT se získávají postupně, odznak ČMT má trvalou platnost. Česká republika je pro plnění odznaku rozdělena na dva územní celky: jedním jsou Čechy, druhým Morava a Slezsko, cizinci si pro plnění bronzové verze sami zvolí územní celek, záznamník lze obdržet na ústředí KČT nebo v oblasti KČT, kde je turista členem. Po splnění se odznak vydává zdarma: BRONZ - vydává sekce výkonnostní turistiky oblasti KČT /dle místa trvalého bydliště/, STŘÍBRO - vydává také oblast, ZLATO - vydává sekce výkonnostní turistiky ústředí KČT, pro cizince vydává všechny verze odznaku sekce výkonnostní turistiky ústředí KČT.

Oblastní turistický odznak /OTO./
Plnění OTO dává turistům vhodnou náplň poznávací činnosti v určité oblasti. Jsou nenáročné a lze je plnit v kteroukoliv roční dobu. Podmínky plnění jsou u každého OTO jiné a jsou zapsány v záznamnících jednotlivých OTO. Odznak mohou plnit i nečlenové KČT. Záznamník a odznak lze získat u vyhlašovatele odznaku. Doba plnění je neomezená.

Tematický turistický odznak /TTO/.
Je obdobou OTO, lze jej plnit pouze v určitém ročním období, v předem stanoveném termínu či daným přesunovým prostředkem, popřípadě plnění zasahuje do více okresů.

U obou druhů odznaků lze záznamníky získat za finanční úhradu u vyhlašovatele odznaku. V brožuře ODZNAKY A JINÉ AKTIVITY je seznam všech OTO a TTO, které lze plnit, i s adresou kontaktní osoby. Nově vzniklé OTO a TTO vychází v časopise Turista.

STAV VYDÁVÁNÍ A PLNĚNÍ ODZNAKŮ K 31. 01. 1996
V naší oblasti bylo již od 1.ledna 1993, kdy začaly platit nové podmínky plnění odznaků, splněno a vydáno:
  • výkonnostní odznak pěší turistiky:
    - bronz: v roce 1994 4 ks, v roce 1995 1 ks
  • výkonnostní odznak lyžařské turistiky:
    - bronz: v roce 1994 1 ks, v roce 1996 4 ks
  • Českomoravský turista:
    - bronz: v roce 1994 2 ks
  • OTO Krkonoše: v roce 1994 3 ks /v plnění tohoto odznaku není žádná evidence, takže není znám skutečný počet turistů, kteří tento odznak plní, v každém případě plní podle starých pravidel/, v současné době plní Základní odznak turistiky 11 turistů naší oblasti
Dále mnoho turistů naší oblasti plní i odznak Turista oblasti. Protože také mezi nimi je mnoho nejasností, u kterých odborů lze tento odznak plnit, tak podávám toto upřesnění:
Tento odznak se plní na všech akcích odborů oblasti Krkonoše a Podkrkonoší. Jedná se o tyto odbory KČT: Spartak Rokytnice n. J., Vysoké nad Jizerou, Sokol Jablonec n. J., Jilemnice, Jiskra Benešov u Semil, Sokol Nová Ves n. P., Jiskra Bernartice u T., Jiskra Horní Staré Město, Hostinné, Vrchlabí, Dvůr Králové nad Labem, Jiskra Bohuslavice n. Ú., Lokomotiva Trutnov, Baník Žacléř, Sparta Úpice, Malé Svatoňovice. O plnění tohoto odznaku mají zájem i turisté z jiných oblastí.

Vladimír Škop - oblastní klasifikátor






STŘÍPKY Z JILEMNICKÉ KRONIKY
Výroční zpráva odboru KČT Jilemnice za rok 1995 je složena z úryvků kroniky odboru. Nechybí v nich na jedné straně humor, na druhé pak vzpomínky na zemřelé kamarády, zaujmou nás romantické na mapách často nenalezené místní názvy, především jsou nádherným svědectvím pestrého klubového života i kamarádství členů odboru. Vyjímám na ukázku několik kamínků z celé té překrásné mozaiky .......
07. 01. 1995 - je to první sobota v roce a vedoucím pochodu je Kratěna, který nám připravil i malé překvapení. Trasa je jasná - zadní cestou do Hrabačova, Hančákem k Roubence a na Štriku. Zde u Karlova spoluzaměstnance v chalupě pana Tomáše nás čeká to překvapení. V sednici k velkému stolu usedáme, abychom se pustili s chutí do bramborových placek "sejkor", nechybí ani pivo, káva či grog. Ale musíme jít dál, děkujeme a loučíme se. Pokračujeme pak na kraj Křižlic, do Víchové, Hrabačova a domů. Členů bylo 10, ušlo 12 km sněhem.
11. 03. 1995 - od kašny vede Bryknarová. Jde se lesem přes Hraběnku, zadní cestou do Kruhu, kde nás Andělka pozvala domů k posezení a k oslavě jejího svátku. Po hodince procházíme dále Kruhem a přes louky na Svojek. Odtud se naskýtá překrásný pohled na panoráma Krkonoš. V malém pohostinství ve Svojku nás mile uvítali. Protože šli i 2 chlapci, kterým byly objednány velké poháry s ovocem a šlehačkou, neodolali ostatní a dali si také. Spokojeni pak všichni pokračovali přes Tampli do Roztok na vlak. 7 členů + 2 děti - 15 km.
27. 05. 1995 - Pochod Karla Klíče - Hostinné. Milá kroniko! Jilemnická účast: dámy - nic, pánové: Bryknar, Sedláček, Pašek a já /pozn. Mechanický/.Počasí překrásné, škoda kdo nešel. Na první kontrole se zželelo pořadatelům čtyř pohledných mužů v žádném dívčím doprovodu a tudíž nám byla přidělena osamělá dáma. Šla s námi kupodivu až do cíle i na pivko a dostala pozvánku na Tábor. Jak přijede do Jilemnice, mám dojem, jak my čtyři jsme rozumní, hodíme si korunou. Ten, kdo vyhraje, ten se rozvede a do klubu přivede novou šlapandu. To znamená, že naše dámy tohoto rozkolu budou příčinou, že tak málo holdují turistice, pro kterou se propůjčilo 17 pochodnic. Jak jsem starej, tak jsem to musel napsat. 4 členové šli 22 km, další Fišera 50 km.
09. 09. 1995 - 8. ročník pochodu "Po stopách řídícího učitele Jana Buchara". Vzhledem k tomu, že v pátek před pochodem značně pršelo, tak jistě účast tímto byla ovlivněna, přesto přišlo 117 pochodníků. Dle zápisu do kroniky pochod se líbil, počasí bylo krásné, trasy byly výborně značené a chutnala v cíli tradiční bramboračka.
28. 12. 1995 - V 9,00 hod. se scházíme v našem klubu. Je nás 22 členů. Vycházíme a jdeme na hřbitov poklonit se památce turistů, kteří odešli na věčnost. Rozsvícíme kahánky a vzpomínáme. Pak se Dionysiová, Papežová a dva rekonvalescenti Soukup a Libek vracejí do klubovny, aby zatím, co ostatní šli na malý mříčenský okruh, připravili k obědu ražniči, kávu, čaj a vánoční cukroví. V Mříčné na malé pohoštění zve k sobě do bytu Anina Větrovcová. Čaj, cukroví a něco ostřejšího přichází k chuti neb ten den bylo asi minus 14 stupňů C. Ve 13 hodin se tento zástup vrací a usedá k připravenému stolu. Přicházejí ještě další, co se dopoledne nemohli zúčastnit. Předseda Kratěna po malém proslovu pozvedá skleničku a vyzývá ostatní k připití na zdraví a úspěšný rok. V 16,00 hod. Pašek zahajuje sérii diapozitivů. Nejdříve vidíme diapozitivy turistů ještě před 20 lety. Několikrát vidíme našeho Pepu Šimůnka, který nám zemřel náhle více jak před rokem. Byl to pravý turista srdcem i duší. Pak už jdou na řadu snímky z Korsiky a ze Švýcarska s průvodním a poutavým slovem Paška. Po ukončení má slovo harmonika Vladimíra Junka a nezbývá než rok ukončit dobrou zábavou a tancem.
Až budete procházet Jilemnicí, jistě Vám místní turisté dají nahlédnout do své kroniky. A snad se jednou v kraji najde nějaký epigon sběratele slovesných starožitností Pavla Josefa Šafaříka či spisovatel-dokumentarista typu Miroslava Ivanova, který sebere všechny ty kroniky, zpravodaje, informátory, výroční členské zprávy, reportáže z vývěsek, "vandrbuchy" i vyprávění po léta tradovaná a sestaví rozsáhlý almanach, svědectví o turistickém dění v naší oblasti.......

Luděk Šlosar - šéfredaktor Zpravodaje






PŘEDSTAVUJEME ODBORY KČT - BENEŠOV U SEMIL
Turistika má v Benešově u Semil dlouhou tradici, už před 2.světovou válkou i krátce po ní pořádaly všechny zdejšítělovýchovné spolky pro své členy pěší výlety do okolí.Opravdový rozmach přichází s rokem 1957 a je spojen se jmény Karel Kobr a Zdeněk Volf. Ti uspořádali několik velice úspěšných výletů pro děti a jejich rodiče a na přelomu července a srpna využili nabídky tehdejšího semilského OV ČSTV a propůjčili si jejich stanový tábor. Letní táboření všechny nadchlo, a tak se o rok později stanovalo již ve vlastním. Od té doby čeká na děti čtrnáct dní strávených v krásném koutě Českého ráje, během nichž se mění v Indiány, zlatokopy či hradní pány a učí se vše, co správný táborník a turista má umět. A přitom ještě stačí podnikat kratší a celodenní výlety a našlapat stovky kilometrů.
Na letní tábory navazovala činnost turistického oddílu mládeže, který v Benešově řadu let působil. Děti prochodily křížem krážem Český ráj, Krkonoše a Jizerské hory. Nyní však činnost oddílu ustala, tehdejší členové vyrostli z dětských pohorek a není nikoho, kdo by to zkusil s drobotinou zase od začátku.
Turistice se v současné době věnují v Benešově skoro víc dospělí než děti. Je to vidět i na členské základně, v letošním roce má náš odbor KČT celkem 52 členů, jen 5 z nich jsou děti školou povinné. Loni jsme zaznamenali velký nárůst členů, protože naše řady rozšířily benešovské ženy, které již řadu let pořádají své víkendové výpravy, a také cykloturisté. Ti během čtyř týdenních etap objeli celé bývalé Československo a nakoukli i do sousedních států. Spoustu zajímavých míst navštíví během roku i při celodenních cyklovýletech, které se těší velkému zájmu majitelů kol.
Je toho ještě mnoho, o čem by se dalo psát. O milovnících běžek a o jejich již osmnáctém ročníku lyžařského závodu pro závodníky a turisty "Benešovská patnáctka", o populárním zakončení lyžařské sezóny zvaném "Poslední mazání" nebo o sváteční akci "Na Štěpána na Štěpánku". Nemělo by se zapomenout ani na oblíbené jarní výlety rodičů s dětmi, kdy cíl je neznámý a cesta zpestřena soutěžemi, táborákem a někdy i strašidly. Své zážitky si účastníci převážné většiny akcí mohou připomenout díky záběrům J. Hádka pro místní vysílání kabelové televize.
Toho, co se daří je dost, ale toho, co se nevede, také. Plánů je mnoho, jen nějak chybí lidé ochotní je pro sebe i druhé realizovat.

Jan Mucha - KČT Benešov u Semil






ZPRAVODAJ PŘEDSTAVUJE ZAJÍMAVÉ LOKALITY - STACHELBERG - DĚLOSTŘELECKÁ PEVNOST V PODKRKONOŠÍ.
Několik kilometrů nad Trutnovem prolamuje věnec českých pohraničních hor Libavské sedlo - mohutná zemská brána spojující bývalé německé Slezsko s českým vnitrozemím. Jako strážní bod se nad touto branou zdvihá Stachelberg - mohutná dělostřelecká tvrz rozestavěná na úzkém horském hřbetu. Ta je součástí linie československého pohraničního opevnění budovaného v letech 1935 až 1938 proti chystané agresi hitlerovského Německa. Stachelberg, přestože zůstal nedokončen, ukrývá v sobě řadu nej... Byl budován jako největší a nejmodernější dělostřelecká tvrz čs. opevnění a zároveň patří k největším pevnostem svého druhu v Evropě. Po dokončení měl sestávat z dvanácti pevnostních objektů (bunkrů), vybavených těžkým dělostřelectvem, protitankovými kanóny a kulomety. Tyto objekty jsou v hloubce 20 až 50 metrů pod povrchem propojeny soustavou chodeb a sálů o celkové délce tři a půl kilometru (dnes zaplaveno vodou). Za mobilizace v září 1938 nebyl Stachelberg ještě zdaleka dobudován. Na povrchu se podařilo vybetonovat pouze jediný pěchotní srub, který však sám o sobě představuje jeden z největších objektů československé pevnostní výstavby.
Od pohnutých událostí roku 1938 uplynulo více než padesát let a historii spjaté s výstavbou československých pevností hrozí zapomnění. Proto se skupina trutnovských zájemců o tuto problematiku rozhodla Stachelberg znovu oživit. Vytvořila malé družstvo Fortis a v jediném vybetonovaném objektu na tvrzi vybudovala vojensko-historickou expozici zaměřenou na výstavbu čs. opevnění. Návštěvník zde uvidí výkresy, plány, dobové i současné fotografie, modely objektů, ukázky pevnostní výzbroje a pod. Součástí expozice se stala i lehká pevnůstka, která je vyzbrojená a částečně i vystrojená tak, jak vypadala za mobilizace v září 1938. Na tvrzi možno zakoupit bohatou literaturu z oblasti pevnostního stavitelství, k dispozici je základní občerstvení (pivo, limo). Kromě toho z návrší pevnosti se otvírají nádherné výhledy do Podkrkonoší, na Svatoňovicko, Náchodsko a k Orlickým horám.
Museum bude v roce 1996 v provozu o sobotách a nedělích od 4.května do konce září. Přístupovou komunikací ke tvrzi je silnice z Trutnova do Žacléře přes obec Babí. Vyjedete na vrchol stoupání nad Babím (zde nutno zaparkovat), odkud vás ke tvrzi vzdálené asi 350 metrů dovede asfaltovou lesní cestou informační tabule. Lze sem dojet též autobusem z Trutnova směr Žacléř přes Babí, zastávka Trutnov-Babí, pevnost. Prostorem tvrze prochází též červeně značená turistická "Cesta bratří Čapků" vedoucí z Trutnova na Rýchory.
Kontakt: RNDr. Miroslav Kejzlar, Pampelišková 505, 541 02 Trutnov 2, tel.: (0439) 826087, tel. na pevnost: (0439) 95673.

RNDr. Miroslav Kejzlar - Družstvo FORTIS






Zprávy a informace
TRADIČNÍ POCHOD HANČE A VRBATY. Pořadatelé ze Sokolu Kruhu Jilemnice sdělují: Stovka" startuje v pátek 7. června ve 22 hodin, ostatní trasy v sobotu 8. června: "šedesátka" od 5 do 7,30 hodin, trasy 5, 15 a 35 km od 5 do 10 hodin . Startuje se ze sokolovny v Kruhu u Jilemnice, kde je zajištěno i ubytování. Vhodné je přespání ohlásit předem na adrese Vladimír Sedláček, Kruh u Jilemnice čp. 134, pošta 512 31 ROZTOKY U JILEMNICE, kam si můžete napsat i o propozice.
ŠKOLENÍ HOSPODÁŘŮ A REVIZORŮ. V sobotu 13. ledna uspořádal oblastní výbor školení o zákonných a prováděcích normách, kterými by se měly řídit odbory při hospodaření s finančními prostředky. Předseda oblasti Ing. Jiří Babovák se podrobně zabýval především otázkami zavedení IČO, registrace u finančního úřadu a vedení účetnictví. Školení se zúčastnili jen zástupci 5 odborů - Bohuslavic n. Ú., Hostinného Jablonce n. J., Jilemnice a Trutnova. Je to škoda, protože se jedná o složitou problematiku, kterou by odbory neměly podceňovat. Oblastní výbor proto zvažuje možnost školení opakovat.
ZPRÁVA PRO SPONZORY. Oblast má od ledna vlastní účet - č.106132319/5100 vedený u Investiční poštovní banky, pobočka Trutnov.
DOPORUČTE PŘÁTELŮM. Nabízím levné ubytování pro turisty po celý rok v přízemí svého domu. Dvě místnosti, sociální zařízení. V kuchyni nádobí, lednička. V ložnici tři lůžka, ve spacím pytli možnost ubytování dalších osob /až deseti/. Zastávka vlaku vzdálena 10 minut, autobus a prodejna 5 minut. Široké možnosti jednodenních výletů do Teplicko-adršpašských skal, krajem Boženy Němcové, Aloise Jiráska a bratří Josefa a Karla Čapků. Možnost koupání v rybnících u Českého Kostelce a v Rozkoši u České Skalice. Spojení do Trutnova a dále na Svobodu nad Úpou. Cena ubytování 50 Kč na osobu a noc, 700 Kč na týden pro tří- až čtyřčlennou rodinu či skupinu dle dohody. Mohu připravovat i občerstvení.
Písemné přihlášky předem na adresu ubytování: Lidmila Červenclová, Hronovská 75, RTYNĚ V PODKRKONOŠÍ, PSČ 542 23, telefonicky je možno se domluvit na čísle 0439/936372.






ZPRAVODAJ. Čtvrtletník pro pěšáky, kolaře, lyžníky a vodáky Podkrkonoší a Krkonoš. Ročník 2, číslo 2. Vydavatel: KČT - oblast Krkonoše a Podkrkonoší. Textová stránka: Luděk Šlosar /šéfredaktor/. Adresa redakce: Luděk Šlosar, Pomněnková 435, 541 02 TRUTNOV 4. Pouze telefonické vzkazy do zaměstnání /0439/807277.
Dáno do tisku: ... 03. 1996. Místo vydání: Trutnov. Cena: zdarma. Náklad jednoho čísla: 600 ks.
Grafická stránka: Marketing-Informace-Obchod Trutnov, Havlíčkova, Palackého 80/10, 541 01 TRUTNOV. Tisk: Kopretina, Vrchlabská 299, 543 71 Hostinné. Distribuce: František Vacek, Křižíkova 554, 541 01 TRUTNOV.
Všem přispěvatelům děkujeme za zaslané příspěvky.
Uzávěrka příštího čísla do 20. 09. 1996.
Registrováno u Okresního úřadu v Trutnově pod registračním číslem RR/44/95/AI.




Můj E-mail:
ludek(zavináč)slosar(tečka)cz
Jsi od 17.03.1999 v pořadí  . poutník, který zabloudil na tyto stránky a který se na ně bude vracet již zcela s vědomým úmyslem