V Kacanovech
24. 10. 1998
Úvod
KČT v regionu Krkonoše a Podkrkonoší
KČT Lokomotiva Trutnov
Obrázky z Krkonoš a Podkrkonoší /ale také odjinud/
Zajímaví lidé
Reportáže z turistických akcí
Mladobucká padesátka
Návštěvní kniha






free html hit
counter
Zpravodaj

Poznámka: Na těchto stránkách je Zpravodaj č. 1/10 uveden bez grafické úpravy, navíc však s bohatou obrazovoou dokumentací.


Obsah:

Nenechat se odradit /úvodník/
Novoroční čtyřlístek očima jedenáctiletého turisty
Zpravodajství z oblastní konference
- Místo činu - nomen omen
- Jako na Nicobarech snad nedopadneme
- Ještě pár barevných kapiček z obrazu naší oblasti v roce 2009
- Co se v roce 2009 událo v turistickém značení
- Cykloznačení v roce 2009
- Zasloužené ocenění oblíbeného kolegy
Odbor KČT Hořice v Podkrkonoší slaví 90 let založení
Úrazové pojištění KČT v roce 2010
Revoluce v turistických pochodech!!!
Seznam památkových objektů ve správě Národního památkového ústavu, které poskytnou slevu Klubu českých turistů
Slunečná brána mezi turistickými tamtamy


Nenechat se odradit!
Na rozdíl od nejjižnějších či nejsevernějších míst naší planety, Alp, Himálají či Dunajce bohudík v českých zeměpisných šířkách a délkách a nadmořských výškách nepředstavuje běžná turistická výprava zpravidla žádné větší riziko, jež by ohrožovalo účastníka na životě, pravda pokud našinec netrpí přílišnými obavami z výšek, kvůli nimž mu připadá třeba zdolání Střmenu nebo Ořešníku stejně obtížné jako výstup na Eiger.
Přece i já, velice opatrný a střídmý pěší turista, ocitl jsem se několikrát v ovzduší, kdy měl jsem pocit, že se na druhý den chystám na výpravu na jižní pól, na Everest či k pramenům Nilu. Takovéto zcela přehnané atmosféře naposledy byl jsem vystaven letošní druhou lednovou sobotu, kdy zamýšlel jsem cestovat na pochod do 136 km vzdálené Chrastavy na úpatí Lužických hor na dvacetikilometrovou trasu pochodu Chrastavské šlápoty. Svými bližními byl jsem od plánované cesty zrazován z důvodu začínající sněhové bouře Daisy, jež prý právě na druhý den měla vrcholit orkánem, sněhovými záplavami, vymýcenými lesy etc., takže nabyl jsem dojmu, že blíží se apokalypsa, konec světa.
Když později svěřil jsem se s tímto pohnutým svým předstartovním zážitkem jedné své kolegyni, také turistce, k mému překvapení mi sdělila, že o týden později, kdy putovala pěšky za mrazu o síle - 15 st. C z Trutnova do Malých Svatoňovic na členskou schůzi tamního odboru KČT, podobně vehementně ji bylo toto putování rozmlouváno jejím partnerem, jinak též nadšeným turistou /v zájmu objektivity dlužno poznamenat, že tady vedle předpovídaných velmi nízkých mrazů mohla být lidsky pochopitelným, byť přehnaným důvodem obav i nevalná pověst společníka, s nímž trasu sdílela/.
Proč tak podivně zachovávají se naši bližní před našimi putováními v obtížných, nikoliv však v extrémních a životu nebezpečných podmínkách, kdy jejich postoj je pro jeho adresáta tak nepříliš příjemný? /Vždyť my sami většinou v těch chvílích tápeme a každé lamentování našich blízkých po kouskách ubírá nám přece jen na odvaze/. Proč místo toho nejednají zcela opačně, pozitivně - dokládajíce to v mém případě třeba slovy: "Rozhodně jeď a opovaž se jít krátkou trasu", nebo v případě mé kolegyně "Rozhodně jdi a neujdeš-li trasu pod tři hodiny, nechoď mi na oči"? Byly by vůbec dobyty jižní pól a Mount Everest či objeveny Viktoriiny vodopády, kdyby takto Amundsenův tatínek, Hillaryho děvče nebo paní Livingstonová své nejbližší zapřísahali, aby se svých mnohem obtížnějších výprav, probíhajících v nesrovnatelně těžších dimenzích, vzdali?
Ještěže turista, ten věčný neposeda, zpravidla nenechá se odradit a nepodlehne nátlaku!! Vždyť na rozdíl od nejjižnějších či nejsevernějších míst naší planety, Alp, Himálají či Dunajce v českých zeměpisných šířkách a délkách a nadmořských výškách opravdu nepředstavuje běžná turistická výprava žádné větší riziko, jež by ohrožovalo život účastníka!
A tak nakonec zážitky z pochodu Hledání Stromoucha 1. března 2008 za spoluúčasti tlakové níže Emma, kdy téměř ohýbaly se koruny stromů až k zemi a kdy vlak domů přijel se tříhodinovým zpožděním, patří mezi mé nejpůsobivější turistické zážitky, a obdržená SMS-ka s prostou větou: "Jste všichni praštění!" v závěru právě zmíněného pochodu v Chrastavě, kdy nakonec sněhová bouře Daisy příliš neřádila, patří mezi největší vyznamenání, jichž se mi při turistice dostalo.
A proto hodně vzrušujících zážitků i v tomto roce přeje všem za redakci Zpravodaje

/Luděk/




Novoroční čtyřlístek očima jedenáctiletého turisty
Po obědě jsem vyrazil s celou rodinou autem do Nového Města nad Metují. Start byl na autobusovém nádraží, kde nás přivítal předseda místního odboru KČT pan Jiří Staněk. Sešlo se celkem 69 turistů.
Vyrazili jsme k náměstí po ulici T. G. Masaryka.Těsně před náměstím jsme odbočili na schody, které nás dovedli podél skal a průchodem pod bývalým mlýnem, až na most přes řeku Metuji. Dále jsme pokračovali Rezeckou ulicí, která nás dovedla až k Libchyňskému potoku. Proti proudu potoka jsme došli na Pavlátovu louku.Za loukou jsme vyrazili do kopce přes místo, které se nazývá "Dubinky".Po cestě lesem jsme došli na silnici k Felixově kříži (postaven roku 1886), kde nás p. Staněk poinformoval,o historii tohoto a dalších čtyř křížů v blízkém okolí Nového Města.Za křížem pod kopcem se nachází rybník Hradiště, který v minulosti napájel místní koupaliště (dnes bohužel v žalostném stavu).
A pak to přišlo.V ulici Na Hradčanech jsme zatáhli za páčku a z dvířek ze psí boudy na nás vystrčil hlavu "DIVOČAURUS SUDUS" (vycpaná hlava divočáka) a zakvikal!! Vedle byla ještě kamínka bez ohně a tam se dávala polínka na kterých byla napsána různá přání (doufáme, že se nám naše přání vyplní).

atrakcí trasy Novoročního čtyřlístku byl Divočaurus sudus, zde je zachycen na archivním snímku autora foto pořízeného dne 18. 10. 2008. Foto: L. Šlosar

Přes ulici byl rybníček s kapry. Potom jsme opět přešli Metuji a po schodech nahoru jsme prošli opět ulicí T. G. Masaryka a skončili jsme u sokolovny.Došli jsme včas, protože právě začínalo pršet.
Jelikož se nedalo ten den jet na lyže, tak jsme byli všichni spokojeni s pěkným výletem a doporučujeme ho všem, ale hlavně dětským turistům. DIVOČAURUS SUDUS OPRAVDU stojí za návštěvu.

Jan Mervart /11 let - KČT Pohoří





Místo činu - nomen omen
Ze sedmi dosavadních oblastních konferencí počtvrté stalo se jejím dějištěm třítisícové městečko Smiřice. Na rozdíl od těch minulých však poslední únorovou sobotu zastavila již po čtyř stech metrech od nádraží kroky účastníkovy vpravo - těsně poté, co ulice Zemanova nenápadně přešla v ulici Palackého - jednoposchoďová budova, v jejímž přízemí sídlí drogerie.
Toto místo doplnilo dosavadní přehled uskutečněných oblastních konferencí takto:
Přehled dosavadních konferencí oblasti KČT Královéhradeckého kraje
rok
datum
místo konání
2004
14. února
Předměřice n. L. - jídelna základní školy
2005
05. února
Lázně Bělohrad - Lázeňský dům
2006
11. února
Smiřice - Kulturní dům Dvorana
2007
03. března
Smiřice - Kulturní dům Dvorana
2008
08. března
Jaroměř - Kulturní dům Vagon
2009
21. března
Smiřice - Kulturní dům Dvorana
2010
27. února
Smiřice - restaurace Sluníčko

CV prvním poschodí účastníky očekávala již v časovém předstihu několika desítek minut útulná prosluněná místnost restaurace Sluníčko, na jejímž boku nacházel se dlouhý pult, u něhož mohl si každý objednat kdykoliv dle své libosti, aniž by rušil chod konference. Jestliže host povědomě pozná, zda je vítán či trpěn, v novém dějišti konference od počátku rokování až do jeho ukončení zcela bezpečně pociťoval naplněné heslo Stoutova hrdiny Nero Wolfa: "Host je klenot na podušce pohostinnosti".
Oblastní konference, při níž pocit neformálnosti a bezprostřednosti účastníků umocnily i volně rozestavěné stoly, neseskupené násilně do půlkruhů či obdélníků, mohla v tomto příjemném prostředí - za účasti 57 delegátů z pozvaných 74 v procentuálním vyjádření 76,5 %, vedoucích funkcionářů oblasti i milého hosta místopředsedy KČT Jána Babniče - začít….

oblastní konference odehrávala se v příjemném prostředí restaurace Sluníčko v prvním podlaží budovy nad drogerii. Foto: L. Šlosar


útulný, ne příliš veliký, přece však kapacitou postačující sál restaurace poskytl účastníkům konference příjemné zázemí pro jejich rokování. Foto: L. Šlosar

Aniž bychom se osmělovali nahradit nezastupitelnou funkci delegátů vyslaných jednotlivými odbory, v následujících článcích a příspěvcích vyzobáváme z přednesených zpráv i z průběhu konference zajímavosti, jež by mohly nejširší členskou i čtenářskou obec zaujmout.

-lš-




Jako na Nicobarech snad nedopadneme
Několik dní po oblastní konferenci přinesl světový tisk "Jobovku" o tom, že vymřel jeden z kmenů Andamanských a Nicobarských ostrovů s kratičkým názvem Bo. Tento osud doufejme, členskou základnu naší oblasti KČT snad nepostihne, nicméně celkový pohyb členské základny za období od roku 2005 do roku 2009 i za poslední roky 2008 a 2009 není příznivý. Vyplynulo to z úvodu zprávy předsedy oblasti KČT Václava Hovorky, která měla povahu komentáře k dění v oblasti v minulém roce a kterou doplnili hlavní protagonisté turistického značení Honza Pásler za pěší značení a Karel Raich za cyklistické značení.

od počátku se chopil pevně režie konference předseda oblasti V. Hovorka /stojící uprostřed/, doplňován dle probíraného tématu dalšími účastníky jako v tomto případě místopředsedou L. Hoškou. Foto: L. Šlosar

Kolik nás tedy v roce 2009 vlastně tedy bylo - dle jednotlivých kategorií i celkově? Junioři - tedy vlastně naše budoucnost - byli zastoupení počtem 75, dospělých - tedy nejproduktivnějších členů KČT - bylo 431, nejpočetnější kategorii tradičně představovali senioři v počtu 1.044, nositelů a členů rodinné známky zaznamenali jsme celkem 250, tělesně postižených bylo 43, členy ATOM bylo 84 věku juniorského a 31 věku dospělého. Znamená to, že v roce 2009 měla naše oblast KČT celkem 1.958 členů.
Od roku 2005 vykázala oblast klesající tendence v celkovém počtu členské základny: celkový počet v roce 2005 - 2.028 počet poklesl v roce 2006 na 2.007, po náhlém vzepětí v roce 2007 na největší počet za sledované období - na 2.036 však další pokles pokračoval v roce 2008 na 2.002 a právě v roce 2009 poprvé podkročil hranici dvou tisíc členů na celkový počet 1.958. Za období pěti let poklesl tak počet členů KČT oblasti Královéhradeckého kraje o 70 členů, tedy o 3,6 %.
Klesající tendence je pak vykazována ve většině kategorií - největší bohužel u těch, kde to bolí nejvíce, u nejmladších. Za sledovaných 5 let nejvíce totiž poklesl počet juniorů v oddílech ATOM - o 76, celkem o 47,5 %, a ostatních juniorů - o 36, tedy o 34,3 %. Pokud jde o absolutní čísla - největší pokles zaznamenala oblast za sledované období u dospělých - o 105, tato absolutní výše se v celkovém relativně vyšším počtu dospělých rozmělnila v procentuální vyjádření 19,6 %.
Ke zvýšení členské základny došlo u seniorů - proti 935 seniorům v roce 2005 představuje počet 1.044 v roce 2009 zvýšení o 11,7 %. Zvýšil se dále počet členů KČT využívajících dobrodiní rodinných známek - členů i nositelů.
Zatímco v prvním případě se jedná o určitou sociologickou a psychologickou zákonitost - velmi zjednodušeně napsáno - mládež svou přirozeností více tíhne k adrenalinovým činnostem, ke kontaktním sportům i k soutěžení, až v pozdějším věku, kdy ubudou síly a chuť riskovat, usazuje se jedinec k činnosti poklidnější a hloubavější. Zvýšení počtu držitelů rodinných známek je ještě navíc dobrým znamením - sázka KČT na rodinnou turistiku přináší ovoce.

-lš-




Jednou větou: Hospodaření oblasti v roce 2009 skončilo se ztrátou 6.057,53 Kč.




Ještě pár barevných kapiček z obrazu naší oblasti v roce 2009
Ze zprávy V. Hovorky vyjímáme ještě následující drobnosti týkající se oblasti v roce 2009, doplněné komentářem naší redakce:
  • časopis Turista: v roce 2008 jej odebíralo 276 členů oblasti, což činilo 13,8% z celkové počtu členů oblasti, v roce 2009 tento počet poklesl na 255, což představovalo 13,0% z celkové počtu členů oblasti, proti roku 2008 poklesl odběr o 21 odběratelů, t. j. o 7,6%. Je to škoda, kvalita časopisu roste rok od roku.
  • odbory: oficiálně zůstává 36 odborů, činnost však ukončí v odboru v Jaroměři, Opočně a v Železnici. Typický odbor oblasti KČT Královéhradeckého kraje je odbor o síle 30 - 60 členů. Členskou základnou nad 100 členů mohou se chlubit odbory v Náchodě, Novém Městě nad Metují, Rychnově nad Kněžnou, Úpici a Hradci Králové, primát v počtu členů drží odbor v Jičíně s celkovým počtem 223 členů. Naopak v menších sídlech je zpravidla lepší možnost vzájemného působení odboru KČT a samosprávy: na jedné straně možnost většího využití dotací samosprávy, na druhé straně větší společenský vliv odboru překračující rámec turistiky - jako příklad byl uveden odbor KČT v Rybné nad Zdobnou a jeho zapojení do tamní významné akce Rybenské hudební léto. Z odborů naší oblasti aktivně se zúčastnil charitativní akce odbor KČT v Novém Městě nad Metují tradičním pořádáním Novoročního čtyřlístku.

  • oblastní konference nesla se v přátelském duchu, takže o přestávkách zbyla chuť na všelijaké recese či rádobyrecese. Foto: neznámý kolemjdoucí

  • turistické akce v loňském roce: o jejich bohatosti svědčí oblastní kalendář turistických akcí na minulý rok. Nad rámec obvyklých akcí vynikly Mezinárodní a XV. celostátní sraz cykloturistů, jehož spolupořadatelem byl odbor Pecka za pomoci místopředsedy oblasti L. Hošky a 1. ročník seriálu turistických akcí Chodíme celý rok. K tomu je třeba dodat, že přes poctivou snahu pořadatelů KČT Hrot Česká Skalice pro nezájem odborů bohužel nelze skutečně v roce 2009 nad rámec běžných akcí vyzvednout sraz turistů oblasti, Výsledkem mnoha odbory KČT oblasti opomenuté ankety v 2. polovině loňského roku, o níž jsme psali v minulém čísle, je přerušení tradice druhdy úspěšných srazů, jež naše oblast zdědila od jedné z oblasti bývalých - KČT Krkonoše a Podkrkonoší, kde těšily se značnému zájmu.


-lš-




Co se v roce 2009 událo v turistickém značení
K 31. 12. je rozsah sítě 3.116 km pěších značených tras a 189 km pásově značených tras. Z toho 34,9 km bylo nově vyznačkováno - jednalo se především o trasy mezi ČR a Polskem, jejichž zprůchodnění bylo možné díky otevření schengenského prostoru.
V roce 2009 byla provedena obnova plánované cca 1/3 sítě v délce 1.190,7 km. Byla provedena údržba 37 ks stojanů nebo rámů s vývěsními mapami a 70 ks směrovníků. Nově bylo osazeno 6 ks směrovníků a 4 ks stojanů s turistickými vývěsními mapami.
K 31. 12. 2009 je v terénu 244 ks směrovníků, 113 stojanů a 42 rámů s turistickými vývěsními mapami. V roce 2009 bylo vyvěšeno 298 směrovek a tabulek místního názvu, z toho 85ks na zcela nových místech, ostatní výměnou za doslouživší. K 31. 12. 2009 je v terénu 4.911 ks směrovek a tabulek místního názvu.
Značkařské práce zajišťuje 35 zaškolených značkařů, 45 vedoucích značkařů a 17 instruktorů značení, tedy celkem 97 aktivních značkařů. V roce 2009 bylo zaškoleno 9 nových značkařů, Jeden značkař byl vyškolen jako vedoucí značkař a jeden jako instruktor značení.
Při značkování turistických tras bylo odpracováno 2.867 hodin, při ostatní činnosti (údržba a instalace nosných prvků, průzkumy, úprava průchodnosti a pod.) bylo odpracováno 905 hodin, celkem tedy 3.772 hodin, což je průměr 38,9 hodin na jednoho aktivního značkaře.

tradičně pečlivě zpracovanou zprávu o turistickém značení pronesl J. Pásler. Foto: L. Šlosar

Ve vyšších značkařských složkách (Rada značení, sekce turistického značení) pracují: Josef Simon jako zástupce Královéhradeckého kraje při sekci turistického značení a Vladimír Burian jako předseda materiálové komise.

Jan Pásler - člen metodické komise


Tato zpráva je zveřejněna v přesném znění, v jakém byla přednesena autorem na konferenci.






Cykloznačení v roce 2009
Situace v oblasti Královéhradeckého kraje: Vyznačené CZT:
Počet značkařů v jednotlivých ZO
ZO
km dopravníhoznačení
km pásovéhoznačení
předseda komise
počet značkařů
Jičín
198
48,5
Miroslav Korda
0
Náchod
318
250
Josef Kolísko
2
Hradec Králové
410
20
Petr Šolc
6
Rychnov n. K.
406
120
Daneš Raich
4
Trutnov
372
175,5
Karel Polák
6
Oblast celkem
1.704
614
5
16

V loňském roce bylo nově vyznačeno 203 km DZ a to převážně v rychnovské okrese.
Podařilo se zkontrolovat 100 % cyklotras s dopravním značenim. Problémem jsou cyklotrasy vyznačené pásově, které vyžadují školené značkaře typu pěších, kteří ovládají vztahy pásového značení pěšího a cyklo v terénu. Podle mne se ještě nepodařila celostátně ujednotit způsob značení křižování CZT s dopravním značením a pásovým značením. Jak jsem se dozvěděl formuje se nyní skupina značkařů, kteří budou udržovat pásové značení na CZT.
S ohledem na finanční situaci je snaha provádět údržbu dopravního značení svépomocí značkaři. V loňském roce byl poměr firma/značkaři 127/80.
Pěším značkařům dělají problémy povětrnostní vlivy a těžba v lesích, podobně i cykloznačkařům komplikuje život zimní údržba komunikací, vandalismus a také těžba dřeva na lesních úsecích.

o cykloznačení v naší oblasti informoval erudovaně K. Raich. Foto: L. Šlosar

KČT nezajišťuje údržbu a obnovu pásového cykloznačení na některých CZT v oblasti Orlických hor a jejich podhůří, v délce 34 km, dále v KRNAPu a na Žacléřsku, kde je uplatněno specifické značení.
Je zpracována dokumentace pro územní řízení pro cyklostezku Hradec Králové - Kuks v délce 21 km. Řešení má být v roce 2011, pokud se podaří zajistit finanční prostředky.

výňatek ze zprávy předsedy oblastní komise cykloznačení Karla Raicha




Jednou větou: Vyznamenáni byli odbor KČT Červený Kostelec za pořádání jubilejního pochodu a kolega Josef Dvořák, jehož medailónkem končíme zpravodajství z letošní oblastní konference.




Zasloužené ocenění oblíbeného kolegy
Josef Dvořák, kterému byl udělen diplom veřejné uznání za prospěšnou činnost pro KČT, je více než 40 let členem KČT Jičín, podílí se léta významně na organizaci pochodu Putování Českým rájem za Rumcajsem.
V letech 1993 - 2000 vykonával zodpovědně funkci správce Prachovských skal, KČT Jičín byla v té době provozovatelem turistických okruhů.
Josef je zdatným turistou, účastní se mimo klubové turistické akce i významných celorepublikových turistických akcí a dobře reprezentuje jičínský turistický odbor.

vyznamenání 3. stupně předal členu KČT Jičín Josefu Dvořákovi místopředseda KČT Ján Babnič /vlevo/. Foto: L. Šlosar

Je veselé, kamarádské povahy a výborným tanečníkem. Pro tyto vlastnosti jej mají všechny členky a členové našeho klubu rádi.

Věra Franců - předsedkyně KČT Jičín




Jednou větou: Za ústřední KČT výbor vystoupil sympaticky jeho místopředseda Ján Babnič, který požádal delegáty, aby tlumočili členům KČT v jednotlivých odborech poděkování za jejich činnost, a v další části vysvětlil, jaké názorové rozpory ústředí řeší.




Odbor KČT Hořice v Podkrkonoší slaví 90 let
Základem vzniku odboru byl "Okrašlovací spolek", založený 13. 02. 1904. Cílem výletů bylo především nejbližší okolí a Zvičina. Vznikají první turistické cesty - červená na Zvičinu a do Mlázovic, zelená do Lázní Bělohrad, modrá na Vinici u Bílých Poličan. Na ustavující schůzi v hostinci "U Sálů" (dnešní restaurace "Bystřice") vznikl dne 31. března 1920 odbor Klubu československých turistů (KČST) se sídlem v Hořicích. Jednou z prvních významných akcí odboru ihned po založení bylo ve spolupráci s místním Sokolem vybudování a hlavně vyznačení turistické cesty z Miletína na Zvičinu. V roce 1922 se podílel na vybudování "Aleje legií". O rok později v říjnu 1923 byla péčí odboru slavnostně předána veřejnosti "Masarykova studánka" na severovýchodní straně Zvičiny (dle návrhu sochaře Václava Suchomela). V r. 1933 byla vyznačena nová žlutá trasa z Hořic přes Boháňku do Velichovek.
                       
V 60. letech 20. století se poprvé setkáváme s "Poutí na Zvičinu". U zrodu byl tehdejší předseda odboru, držitel nejvyššího turistického vyznamenání - "Medaile Vojty Náprstka", hořický učitel pan Alois Kropáček (předseda odboru v letech 1973-1993, letos by oslavil 100. narozeniny). Poté se z pouti stává pochod "Zvičinská pětatřicítka", která položila základ vzniku dnes již tradičního jarního pochodu "O Žižkův štít", který vznikl v r. 1973 jako pocta k 550. výročí vítězné bitvy Jana Žižky z Trocnova na vrchu "Gothard".
Původní tři trasy (25, 35, 55 km) se postupně doplňovaly o další kratší okruhy vybírané především pro naše mladší a začínající turisty (8, 10, 13, 15 km).
S rozrůstajícím se zájmem o cykloturistiku jsme v posledních ročnících rozšířili akci i o cyklotrasy (od 20 km do 100 km). Od prvního ročníku tuto akci navštívilo více než 35 tisíc turistů nejen z naší vlasti, kteří si mohli vybrat z více než deseti různých tras v délkách od 7 km až po nejdelší pěší trasu na 55 km.
Na počátku 90. let se mezi významné oddílové akce přidává téměř novoroční "Lyžařský přejezd - přechod Zvičiny", který je později přejmenován a pojmenován po jeho zakladateli - "Zimní přejezd - přechod Zvičiny, memoriál Petra Holveka". O polovinu mladší je ve shodném termínu konané 3denní "Zimní táboření na Zvičině - memoriál Milana Poláka".
Po roce 1989 odbor pořádá výlety i do zahraničí - Rakousko, Německo, Itálie, Švýcarsko atd. Od vzniku nové oblasti Český ráj a Pojizeří (po r. 1990) se členové aktivně zapojují do rozvoje tohoto ráje turistů, podílejí se na vyznačování a obnově značení turistických stezek i cyklotras. Zde je nutné si připomenout jména našich členů, kteří se nesmazatelně zapsali do rozvoje turismu v této oblasti - Petr Holvek, Milan Polák, Jan Petera.
Ve spolupráci s Městskou knihovnou v Hořicích odbor organizuje pro veřejnost cestopisné přednášky s diapozitivy a videozáznamy. Od roku 1998 je provozovatelem vyhlídkové věže "Hořický chlum".
Veškerá píle a nesmírná obětavost mnoha členů vrcholí v roce 2001, kdy se klub stává spolupořadatelem celostátního setkání turistů k ukončení sezóny "Za posledním puchýřem" (společně s KČT Lázně Bělohrad a CK Hoška-tour). Celková účast se tehdy poprvé za celou historii vyšplhala téměř ke 2000 turistů. Od roku 2005 se opět setkáváme s jedním z prvních našich pochodů pro veřejnost - obnovenou "Turistickou poutí na Zvičinu - Loučení s létem".
Spoluorganizování významné celostátní akce v rámci oblasti "Podzvičinsko" si odbor v menším měřítku zopakoval i v roce 2008 při pořádání "Letního turistického srazu" v Lázních Bělohradě.
Společně s Městským muzeem v Hořicích pro vás k našemu výročí založení připravujeme malou výstavu zachycující jen zlomek historie odboru. Výstava bude zahájena dne 1. dubna 2010 a potrvá až do konce prázdnin - do 31. srpna 2010.

Vilém Nečesaný - KČT Hořice




Úrazové pojištění KČT v roce 2010
V letošním roce platí skupinové úrazové pojištění pro metodické pracovníky, cvičitele a značkaře u pojišťovny UNIQA, a.s. pojistnou smlouvou č. 3551000161. Ostatní členové KČT nejsou pojištěni.
Pojištěny jsou úrazy, ke kterým došlo při výkonu zájmové činnosti, tj. přímo při akcích pořádaných, resp.organizovaných KČT nebo při činnostech konaných z podnětu KČT, které jsou vyjmenovány ve stanovách KČT Na ostatní úrazy se pojištění nevztahuje. Rozsah pojištění je uveden v níže uvedené tabulce.
Pojištěnými osobami jsou aktivní členové KČT bez jakéhokoli omezení věku tj. metodičtí pracovníci a značkaři, kteří jsou uvedeni na aktuálním platném jmenném seznamu se jménem, příjmením a datem narození, který tvoří přílohu výše uvedené smlouvy.

RIZIKO

POJISTNÉ ČÁSTKY [Kč]

Smrt úrazem
300.000,-
Denní odškodné následkem úrazu nezpětně (Kč/den)
od 14. dne 50,-Kč/den
Trvalé následky úrazu při tělesném poškození od 10,1% do 25%
150.000,--
Trvalé následky úrazu při tělesném poškození od 25,1% do 50%
300.000,-
Trvalé následky úrazu při tělesném poškození 50,1% do 75%
450.000,-
Trvalé následky úrazu při tělesném poškození 75,1% do 100%
600.000,-

Ostatní členové KČT mají možnost uzavřít v rámci pojistné smlouvy č. 3559000163 úrazové pojištění u UNIQA pojišťovny, a.s. ve dvou variantách, které byly vytvořeny výhradně pro Klub českých turistů:

VARIANTA A:

RIZIKO

POJISTNÉ ČÁSTKY [Kč]

Smrt úrazem
300.000,-
Denní odškodné následkem úrazu nezpětně (Kč/den)
od 14. dne 50,-Kč/den
Trvalé následky úrazu při tělesném poškození od 10,1% do 25%
150.000,--
Trvalé následky úrazu při tělesném poškození od 25,1% do 50%
300.000,-
Trvalé následky úrazu při tělesném poškození 50,1% do 75%
450.000,-
Trvalé následky úrazu při tělesném poškození 75,1% do 100%
600.000,-
ROČNÍ POJISTNÉ
750,-Kč


VARIANTA B:

RIZIKO

POJISTNÉ ČÁSTKY [Kč]

Smrt úrazem
500.000,-
Trvalé následky úrazu při tělesném poškození od 10,1%
500.000,-
ROČNÍ POJISTNÉ
1.250,-Kč

Při smrti úrazem vzniká nárok na pojistné plnění osobě určené dle platných právních předpisů.
Nad rámec Všeobecných pojistných podmínek pro úrazové pojištění se toto pojištění v obou variantách vztahuje i na úrazy nastalé při pěší, lyžařské a vodácké turistice, cykloturistice, vysokohorské turistice, mototuristice, speleoturistice a turistice na koni.
Toto pojištění není vázáno pouze na úrazy při organizované turistice a platí po celou dobu trvání pojištění, tj. 24 hodin denně a mohou je uzavřít všichni členové KČT bez ohledu na dosažený věk.

Hlášení pojistných událostí: Pojistné události z obou pojistných smluv je nutno hlásit na info linku pojišťovny 800 120 020 bez zbytečného odkladu nejpozději do 10 dnů od vzniku pojistné události. Pojištěný poté od pojišťovny obdrží poštou formulář na hlášení pojistné události spolu s číslem pojistné události a seznam dokladů, které je potřeba do pojišťovny. Při telefonickém hlášení pojistné události je vždy nutné nahlásit číslo pojistné smlouvy a osobní údaje zraněné osoby.

Uzavírání pojištění: Úrazové pojištění je možné uzavřít výhradně prostřednictvím společnosti PROFIMAK, s.r.o. formou obchodu na dálku. Zájemce o pojištění zašle vyplněnou přihlášku poštou, faxem nebo mailem na adresu společnosti PROFIMAK, s.r.o. uvedenou v přihlášce a zároveň uhradí pojistné podle zvoleného tarifu na účet č. 1002011621/2700, variabilním symbolem je rodné číslo pojištěného.
Přistoupení pojištěného k této pojistné smlouvě vzniká dnem připsání celé částky pojistného na účet zplnomocněného makléře. Pojištění pojištěného vzniká v 00.00 hodin tohoto dne (dne, který bude současně uveden na pojistce jako den počátku pojištění) a končí ve 24:00 hodin dne, který je uveden na pojistce jako den konce pojištění. Pojištěný je vždy pojištěn na pojistnou dobu jednoho roku - ta se automaticky prodlužuje vždy o další rok, pokud některá ze smluvních stran nevypoví konkrétní jednotlivou pojistnou smlouvu nejméně 6 týdnů před uplynutím pojistné doby. S ohledem na dobu spojenou s bankovním převodem a doručením pošty doporučujeme poslat přihlášku a platbu pojistného 1-2 týdny před požadovaným počátkem pojištění.
Pojištění jednotlivého pojištěného zaniká výpovědí (popř. odstoupením) kterékoliv ze stran v případech stanovených zákonnými normami. Každý pojištěný může přistoupit k této pojistné smlouvě pouze jednou za celou dobu platnosti této smlouvy.
Pojištěný obdrží poštou potvrzení o uzavření pojistné smlouvy.
Bližší podrobnosti včetně přihlášky do pojištění k dispozici na internetových stránkách http://www.kct.cz nebo na adrese:

PROFIMAK, s.r.o.
ing. Petr Kamínek
Vratislavova 30
128 00 Praha 2
tel./fax: 224912598
602/558 638
petr.kaminek@profimak.cz


Petr Kamínek - PROFIMAK s.r.o.



V příštím čísle zveřejníme informaci o cestovním pojištění KČT.




Revoluce v turistických pochodech!!!
Kdo rád chodí na turistické pochody, ví, že má možnost zúčastnit se pěší či cyklistické trasy. Ale pozor, vážení čtenáři! V letošním roce se objevuje poprvé v historii turistiky disciplína, která se jistě stane zlomem v myšlení turistů - a to nejen českých, ale i zahraničních! Obohatí tak program pochodů, osloví ty, kteří vlastní GPS a mají rádi napětí a adrenalin.
Myšlenka obohatit turistické pochody se zrodila v KČT v Rohoznici. Disciplína si nese název PŘÍMOLAŤKA. Jak už sám název napovídá, účastníci pochodu na startu obdrží souřadnice kontrolních bodů, vynulují počítač kilometrů na navigačním zařízení (GPS) a co nejkratší trasou se musí dostat do cíle. Během pochodu čekají účastníky nejen přírodní překážky a je na každém, jak tyto překážky překoná.
Každá odchylka od přímé trasy (přímolaťky) znamená nárůst počtu metrů trasy. Každý metr navíc znamená menší naději na vítězství v této nové disciplině. V cíli pak bude soutěžícímu odečtena ušlá vzdálenost a účastník s nejnižší hodnotou se stane vítězem discipliny.
Při soutěži samozřejmě budeme apelovat na poctivost každého závodníka s tím, že naměřené údaje na GPS nijak neovlivnil
.

zmenšená ukázka propozic na přímolaťku k pochodu Rohoznický darmošlap

Členové KČT odboru Rohoznice se těší na hojnou účast na pochodu Rohoznický Darmošlap.

Jana a Jaroslav Stejskalovi - KČT Rohoznice




SEZNAM PAMÁTKOVÝCH OBJEKTŮ VE SPRÁVĚ NÁRODNÍHO PAMÁTKOVÉHO ÚSTAVU, které poskytnou slevu Klubu českých turistů
Kraj Středočeský:
Mníšek pod Brdy
- zámek - náměstí F.X. Svobody 1, 252 10 Mníšek pod Brdy, Mnichovo Hradiště - zámek - V Lípách 148, 295 01 Mnichovo Hradiště, Sázava - zámek, bývalý klášter - 285 22 Zruč nad Sázavou, Točník - hrad - 267 53 Žebrák, Zbečno - Hamousův statek - 270 23 Křivoklát, Žebrák - hrad - 267 53 Žebrák, Krakovec - hrad - 270 35 Petrovice, Hořovice - zámek - Vrbenská 22, 268 01 Hořovice, Březnice - zámek - 262 72 Březnice.


jednou z kulturních památek nakloněnou příznivě turistům z řad KČT je též /nový/ zámek v Hořovicích /snímek pořízen 06. 03. 2005/. Foto: L. Šlosar

Kraj Jihočeský:
Dačice - zámek
- Havlíčkovo náměstí 85/I.380 01 Dačice, Kratochvíle - zámek - 384 11 Netolice, Nové Hrady - hrad - Komenského 33, 373 33 Nové Hrady, Třeboň - zámek - 379 01 Třeboň, Zlatá Koruna - klášter - 382 02 Zlatá Koruna.

Kraj Plzeňský:
Horšovský Týn - kostel
- nám. Republiky 1, 346 01 Horšovský Týn, Kladruby - klášter - 349 61 Kladruby u Stříbra, Manětín - zámek - 331 62 Manětín 1, Nebílovy - zámek - Nebílovy 1, 332 04 Nezvěstice, Plasy - klášter - Plzeňská 2, 331 01 Plasy.

Kraj Karlovarský: -----

Kraj Ústecký:
Duchcov - zámek
- nám. Republiky 9, 419 19 Duchcov, Říp - rotunda.

Kraj Liberecký:
Frýdlant - hrad a zámek
- 464 01 Frýdlant, Grabštejn - hrad - Grabštejn, 463 34 Hrádek nad Nisou, Hrubý Rohozec - zámek - 511 01 Turnov, Lemberk - zámek - Lvová čp. 1, 471 25 Jablonné v Podještědí, Zákupy - zámek - 471 23 Zákupy.

Kraj Královéhradecký:
Náchod - zámek
- 547 01 Náchod.

Kraj Pardubický:
Litice - hrad
- 564 01 Litice nad Orlicí, Slatiňany - zámek - 538 21 Slatiňany.

Kraj Vysočina:
Jaroměřice - zámek
- nám. Míru 1, 675 51 Jaroměřice n. Rokytnou, Lipnice - hrad - 582 32 Lipnice nad Sázavou, Náměšť nad Oslavou - zámek - Zámek č. l, 675 71 Náměšť nad Oslavou.

Kraj Jihomoravský:
Bučovice - zámek
- 685 01 Bučovice, Kunštát - zámek - 679 72 Kunštát, Milotice - zámek - 696 05 Milotice, Nový Hrádek u Lukova - hrad - Zámecká 93, 671 03 Vranov nad Dyjí, Rájec nad Svitavou - zámek - 679 02 Rájec - Jestřebí, Uherčice - zámek - 671 07 Uherčice.

Kraj Zlínský:
Vizovice
- zámek - Palackého nám. 376, 763 12 Vizovice.

Kraj Olomoucký:
Javorník, Jánský Vrch - zámek
- 790 70 Javorník.

Kraj Moravskoslezský:
Ostrava - důl Michal
- Čs. armády 95/413, 715 00 Ostrava - Michálkovice, Raduň - zámek - 747 61 Raduň.

-lš-





Slunečná brána mezi turistickými tamtamy
Člověk nemůže být prorokem ani v krajině, jíž by měl ze svých turistických výbojů znát. Na počátku tohoto roku zaslal mi známý můj turista z Polska elektronickou poštou fotografii tehdy nijak neoznačeného památníku, jak objekt sám nazval, sestávajícího na povrchní pohled z pěti kamenů různé velikosti, mezi dvěma z nich ve funkci sloupů uchován byl podlouhlý úzký otvor. Fotografie byla doprovozena dotazem, oč se jedná.
Dotaz ten mě zaskočil, protože po červeně značené cestě mezi Meziměstím a Vernéřovice putoval jsem dříve několikrát a ničeho takového jsem si tu nepovšiml.
Protože jako obdivovatel východočeské krajiny nechtěl jsem se nechat zahanbit, obrátil jsem se neprodleně s elektronickým dotazem na Městský úřad v Meziměstí, odkud dostalo se mi pohotové odpovědi od samotné starostky paní Evy Muckové, z níž cituji: …" to dílko, které vzniklo v minulém roce a bylo slavnostně odhaleno v předvečer oslav 600. výročí vzniku Meziměstí v pátek 4. září 2009, se jmenuje Sluneční brána. Je zhotoveno v duchu děl Aztéků a Inků, nachází se na místě, odkud je vidět ke kostelům ve Vernéřovicích a ve Vižňově. Sama Sluneční brána má ve svém středu určité otvory, které v den rovnodennosti ve 12 hodin, pokud svítí slunce, prozáří celý vnitřek sochy."

slunečná brána zepředu. Foto: J. Niemiec

Tak dík zvídavému turistovi z nedalekého zahraničí a pohotové odpovědi paní starostky nad rámec jejích úředních povinností - vše za využití novodobých tamtamů - elektronické pošty - mohu laskavému čtenářstvu zaslat tip na návštěvu další originální zajímavosti v naší oblasti - Slunečné brány na cestě mezi Meziměstím a Vernéřovicemi.

-lš-




ZPRAVODAJ. Čtvrtletník pro pěšáky, kolaře, lyžníky a vodáky Podkrkonoší a Krkonoš. Ročník 16, číslo 1. Vydavatel: oblast KČT Královéhradeckého kraje. Redakce: Luděk Šlosar /šéfredaktor/, Jana Skalková /redaktorka/. Adresa redakce: Luděk Šlosar, Pomněnková 435, 541 02 TRUTNOV 4. Telefon domů 499732830, mobil 728262273. Elektronická adresa: ludek(zavináč)slosar(tečka)cz.
Dáno do tisku: 16. 03. 2010. Místo vydání: Trutnov. Cena: zdarma. Náklad jednoho čísla: 50 ks.
Improvizovaná grafická úprava: Luděk Šlosar, Pomněnková 435, 541 02 TRUTNOV 4. Tisk: Luděk Šlosar. Distribuce: Dana Jágrová. Všem přispěvatelům děkujeme.
Uzávěrka příštího čísla do 11. 06. 2010.
Registrace: E 15083 ze dne 16. 02. 2004.


Můj E-mail:
ludek(zavináč)slosar(tečka)cz
Jsi od 17.03.1999 v pořadí  . poutník, který zabloudil na tyto stránky a který se na ně bude vracet již zcela s vědomým úmyslem