Studujeme-li dějiny nejrůznějších pospolitostí a uskupení, často nás překvapí úžasné, často protichůdné zvraty, kterými za léta své existence procházejí.
Stačí se podívat - třeba jen povrchně - na dějiny našeho Klubu českých turistů: nesmělý vznik v Praze, postupné zakládání odborů i na českém venkově, vzrůst prestiže KČT zásluhou chat a rozhleden, rozšíření působnosti na Slovensko pod hlavičkou Klubu československých turistů, pronikavé rozšiřování členské základny od 5.390 členů v 55 odborech v roce 1913 v masovou organizaci v roce 1943 se 45.654 členy v 241 odborech, úspěšný boj o holou existenci v době okupace, zánik Klubu a jeho včlenění pod jednotnou tělovýchovnou organizaci po roce 1948, často neuvědomělé uchovávání jeho tradic v oddílech svazu turistiky ČSTV, obnovení činnosti Klubu po roce 1990.
Podobné zvraty zažili i jiní - namátkově třeba Česká obec sokolská, populární pražské kluby Slavia /také ovšem Dynamo Praha/ a Sparta /po určitou dobu také Spartak Praha Sokolovo/, politické stany jako třeba Československá strana sociální demokracie nebo současná KDU-ČSL, různá periodika, v určitých obdobích vydávaná s prázdnými stranami po zásahu cenzora nebo dokonce ilegálně, Bassův cirkus Humberto nebo zaběhnuté firmy, po dlouhou dobu znárodněné a po roce 1990 obnovující své tradice.
Takovéto zlomy jsou běžné i ve státech, po desetiletí stabilizovaných, kde jsou ovlivněny individuálností měnících se generací anebo všeobecnou změnou vkusu a poptávky, natož v poměrech v Čechách a na Moravě poznamenaných ještě navíc za posledních 100 let neuvěřitelným množstvím změn politických, způsobujících často až protichůdné změny oficiálně hlásaných názorů, změn, jež v lidech způsobily částečně ztrátu úcty k tradicím a pocitů sounáležitosti k něčemu.
A tak různé generace různých pospolitostí prožívaly tu roky hojnosti, kdy se velkoryse plánovalo na dlouhá léta dopředu a často rozhazovalo plnýma rukama, jindy pak trudné roky pocitů bezperspektivnosti a zmaru, kdy obětaví jedinci v postavení páriů vedly svou pospolitost ze dne na den, od akce k akci, jen s nejasným pocitem povinnosti uchovat nádherné tradice minulosti pro lepší časy, často jen dokonce ze setrvačnosti.
Podobné proměny prožívá i náš Zpravodaj - jak po stránce obsahové od prvního čísla s neujasněnou koncepcí, přes další čísla udržující si určitý, byť neuvědomělý řád, až po další jeho oživení zásluhou příchodu redaktorky Jany Skalkové, tak po stránce grafické - od prvních prostých výtisků tiskárny CK Hoška Tour, přes kvalitnější úpravu firmy MIO až po náročnější podobu zásluhou Vaška Vancla a tiskárny Kopretina.
V říjnu prožil Zpravodaj svou dosud největší krizi. Pro nedostatek finančních prostředků nemohlo být číslo 3 dáno k vytištění do Kopretiny. Redakce Zpravodaje se však nevzdala a ihned našla náhradní, byť nouzové řešení - vytištění textu seřazeného přímo v počítači do podoby časopisu a jeho zaslání odborům k namnožení pro své členy, a budou-li jí stačit síly, bude pokračovat ve vydání dál - i za ztíženého stavu.
Možná, že se nakonec naše snaha ukáže jako marná, ale možná taky, že za pár let pozvedne se Zpravodaj jako pták Fénix z popela a četnější redakce sídlící v Trutnově nebo v Mladých Bukách či Žacléři bude připravovat čísla bohatší, graficky náročnější pro větší počet zájemců. Nevíme. Víme jen, že nás k pokračování zavazují tradice a vybízejí dosavadní úspěchy Zpravodaje a povinnost vůči nastupujícím generacím turistů.
Plamínek Zpravodaje možná skomírá, ale zatím neuhasíná. Prostě: JEDEME DÁL!!!
Bohuslavice n. Ú - hřiště T. J. Jiskra nebo hvězdicově s průchozím místem jeskyňka na Čížkových kamenech
08,30 hod., s průchozím místem mezi 08 až 12 hod.
Přehled byl sestaven v případě pořadatelských subjektů z Královéhradeckého kraje z přehledu sestaveného V. Vanclem na základě hlášenek na rok 2003 zasílaných pro celostátní kalendář turistických akcí, v případě turistické akce Babička na základě údajů z internetových stránek akce. U odborů z Libereckého kraje jsem vycházel z celostátního kalendáře na rok 2003. Akce Ski-stopy Jana Buchara, neuvedené v celostátním kalendáři, byly dohodnuty na schůzi zástupců odborů oblasti 23. listopadu 2002. Pokud někdo další z okruhu vymezeného nadpisem tohoto přehledu pořádá turistické akce na rok 2003 a má zájem o jejich alespoň dodatečné zveřejnění v dalším čísle Zpravodaje, nechť se obrátí na šéfredaktora Zpravodaje na adrese uvedené v závěru tohoto čísla. Tato termínová listina, případně postupně doplňovaná, bude zveřejněn taktéž na internetových stránkách Luďkovy Obrázky z turistiky v Podkrkonoší na adrese http://www.zpa.cz/turistika/6.html.
Časové období mezi vydáním posledních dvou čísel Zpravodaje orámovaly dvě události - koordinační schůzka zástupců oblastí KČT Královéhradeckého kraje /24 . září v Hradci Králové/ a schůze se zástupci odborů naší oblasti /23. a 24. listopadu v Žacléři/.
Koordinační schůzky se zúčastnili za naši oblast Luděk Šlosar a Mirek Vořechovský. Dalšími účastníky byli krajský koordinátor, jenž schůzku inicioval, a zástupci dalších oblastí Královéhradeckého kraje. Bylo dohodnuto, že bude sestaven krajský kalendář KČT, ten měl být k dispozici v době vydání tohoto čísla Zpravodaje a distribuován odborům oblasti. K tomu sekretář oblasti zpracoval a odevzdal na schůzce souhrn akcí všech subjektů oblasti v rámci Královéhradeckého kraje, jež byly nahlášeny V. Vanclovi. Na schůzce byl původně akceptován návrh sekretáře oblasti nominovat jako krajskou významnou akci k 115. výročí založení KČT sraz oblasti pořádaný ve Dvoře Králové n. L., zástupci odboru KČT Dvoráci Dvůr Králové n. L. později na schůzi výboru 08. října 2002 tuto možnost odmítli, sekretář oblasti proto svůj návrh vzal úspěšně 13. října elektronickou poštou dodatečně zpět. Na schůzce byla podána informace, že za účelem finančního zajištění nákladů na údržbu značení pouze pro potřeby kraje pro rok 2003 byla do jeho rozpočtu zařazena položka cca 600 tis. Kč. V závěru sekretář rozdal účastníkům výtisky Zpravodaje č. 3/2002, jež si do konce jednání se zájmem prohlíželi.
Schůze se zástupci odborů se zúčastnili zástupci 11 odborů z 12, omluvili se toliko zástupci z Jilemnice velmi hezkým dopisem, který citujeme na samém konci tohoto čísla. Milými hosty jednání byli garant ústředí František Moser, který - ač z dosavadních garantů oblasti svým sídlem nejvzdálenější - se naší oblasti věnuje nejvíce a nejpoctivěji, a zástupce KRNAP Ing. Alois Grundmann. Sobotnímu jednání předcházela společná vycházka, jež pro nepříznivé počasí směřovala do blízkého Prkenného Dolu.. Večer byla vyhodnocena spolupráce s KRNAP, nato se rozvinula pozitivně laděná diskuse o další vzájemné součinnosti stávajících odborů oblasti, která byla v praxi potvrzena dokončením programu 110. Ski-stopy Jana Buchara, jejíž předlohu skvěle připravil Mirek Kocourek. Sobotní oficiální program završil aktuálními informacemi z ústředí František Moser.
V neděli, kdy přibyli na jednání zástupci dalších odborů, pokračoval ve svém vystoupení František Moser, poté bylo předáno Františku Vackovi z odboru KČT Lokomotiva Trutnov vyznamenání za dlouholetou činnost, ke gratulacím se připojuje i redakce Zpravodaje. Vystoupení svého předřečníka zkonkretizoval a doplnil sekretář oblasti Luděk Šlosar, zabýval se především změnami v pojistné smlouvě, novinkami při objednávání časopisu Turista a distribuce karet Eurobeds. Pořad nedělního jednání pak doplnili postupně všichni přítomní vedoucí přesunových prostředků, klasifikátor oblasti, vedoucí rady značení a předseda revizní komise. Příjemným extempore bylo schválení udělení vyznamenání 3. stupně funkcionáři KČT Benešov u Semil Janu Hubařovi sen. Za jediný stín jednání lze považovat informaci o zamítnutí návrhu na vznik nové oblasti KČT Jestřebí hory. Přátelé ze tří odborů z této lokality argumentovali především tím, že návrh neodporuje stanovám, a že zamítnutí je popřením práva odborů vybrat si ke vzájemné součinnosti v rámci jednoho subjektu partnery dle vlastní vůle. Pozastavili se i nad tím, že nedostali k datu schůze písemné vyrozumění. František Moser naopak zamítnutí vysvětlil současným vývojovým trendem, sledujícím cíl, aby partnerem každého kraje byla jedna oblast - z důvodu průhlednosti a jednoznačnosti financování, současně upozornil, že se jedná o výsledek demokraticky přijatého usnesení letošní celorepublikové konference.
Nakonec se rozešli účastníci jednání v dobrém s předsevzetím, že - ať současné odbory oblasti zavane osud kamkoliv - vzájemná součinnost by neměla skončit.
19. března 2002 se uskutečnila ve Dvoře Králové nad Labem schůzka, o níž jsme přinesli informaci v našem čísle 2 na straně 4 a na které dík moudrému jejímu vedení předsedou ústředního výboru KČT bylo dosaženo kompromisu stvrzeného podpisy zástupců dvou znesvářených stran. Zatímco členové skupiny vedené Láďou Kolářem sice se zpožděním způsobeným chybným adresováním své žádosti dodrželi svůj slib, přijali jméno odboru KČT Dvoráci Dvůr Králové nad Labem a na základě jejich žádosti jim bylo přiděleno evidenční číslo 51013, vedoucí druhé skupiny Jiří Babovák odmítl dodržet úmluvu. Pokračoval tak ve svém neseriozním jednání z posledního období - oficiálně oznámeným vystoupením z nyní již bývalého odboru KČT Dvůr Králové č. 51004 a z oblasti dnem 01. 01. 2000, v němž ostatní utvrzoval svým dalším chováním po dobu více než jednoho roku na straně jedné, a náhlou protichůdnou změnou stanoviska v podobě tvrzení, že nikdy z odboru nevystoupil a že je stále jeho předsedou, a následného jednání ve smyslu tohoto svého obratu, na straně druhé.
Tentokrát však došla trpělivost i ústřednímu výboru KČT a dle posledních ústních informací je za současného stavu věcí zapovězeno členům skupiny J. Babováka včetně jeho samotného prodat mu členské známky na rok 2003.
Dohody je třeba zachovávat - říkali již římští právníci, mělo by to platit i dnes. Je smutné, že slovo krom jiného bývalého předsedy naší oblasti má tak malou váhu a platnost.
Dne 19. 10. 2002 se konala v Trutnově podzimní schůze oblastní rady značení. Vedoucí rady značení P. Rosůlek podrobně zhodnotil před 16 dalšími přítomnými značkaři a dvěma hosty - předsedou regionálního značení Královéhradeckého kraje Václavem Horákem a hospodářkou výboru oblasti Lenkou Vackovou výsledky obnovy značení dle okrsků značení.
Výsledky roku 2002 podávají poměrně věrný obraz, v jakém postavení se v tom kterém odboru značení nachází. Zde jsou: Hostinné - splněno 11 cestovních příkazů, nejvíce vyznačil Novák 19,5 km, Malé Svatoňovice - 2 CP, oba značkaři Nesládek a Pospíšil po 7,5 km, Úpice - splněno 9 CP, nejvíce Řezníčkovi 26,8 km, Dvoráci Dvůr Králové n. L. - 12 CP, nejvíce Meduna 29,1km, Žacléř - 12 CP, nejvíce Görnerovi po 14,4 km, Trutnov - 9 CP, nejvíce jediný značkař Hrnčíř 30,8 km za spolupráce s Wolfem /KČT Žacléř - stejné množství/, Vrchlabí - 6 CP, nejvíce Fejfar 25,3 km, Vysoké n. J. - 3 CP, nejvíce Burgermeister 13 km a Rokytnice n. J. - splněno 19 CP, nejvíce Rosůlek 36 km.
P. Rosůlek dále přítomným sdělil, že byly splněny úkoly na úseku instalace a demontáže tabulek reklam Lesů ČR.
Celkově se na značení podílelo 32 značkařů, z toho 2 nečlenové KČT, z různých důvodů se nezapojili 3 značkaři. P. Rosůlek poděkoval aktivním značkařům za jejich činnost. Celkovou situaci zhodnotil jako neuspokojivou, protože i přes výzvy rady značení na jednotlivé odbory nedochází v naší oblasti k přílivu nových pomocníků značení.
Kritická situace je ve Vrchlabí a v Trutnově, kde značí jedinci, což je na tak velké odbory velmi málo. To stěžuje práce při obnově značení především na území KRNAP, kam musejí dojíždět značkaři ze vzdálených odborů Hostinné, Úpice i Dvoráci Dvůr Králové n. L., aby byly úkoly obnovy značení PZT zajištěny.
Můj internetový informátor z druhé strany Krkonoš a Jizerských hor pan Jacek Potocki mi 23. listopadu zaslal zajímavou informaci o tom, že předešlého dne bylo ukončeno vyznačení nové turistické cesty na polské straně Jizerských hor. Jedná se o pokračování naší zeleně značené cesty z nádraží ČD v Harrachově k hraničnímu přechodu Harrachov/Polana Jakuszycka. Cesta na polské straně (také zeleně značená, vyznačená občanským sdružením "Towarzystwo Izerskie" ve spolupráci s oddílem PTTK v Jelení Góře) vede z hraničního přechodu Harrachov/Polana Jakuszycka přes Dzial Izerski do Orle ( k ubytovně). Tam cesta zatím končí.
Vážení kolegové, prosíme, abyste nás omluvili z účasti na Vašem každoročním zasedání.
Rádi bychom, přes naši neúčast, chtěli vyjádřit poděkování za léta spolupráce, kdy oblastní výbor byl pro náš odbor neformálním, kolegiálním vedením, od něhož jsme získali i mnoho nových poznatků o vedení turistické činnosti a navázali i osobní přátelské vztahy.
Chtěli bychom ujistit všechny odbory dosavadní oblasti, že přechod pod jiný kraj neznamená pro nás ukončení našich turistických vztahů a že vždy se rádi zúčastníme nejrůznějších akcí, tak jako tomu bylo dosud.
Věříme, že se s Vámi všemi sejdeme i u nás ať již na našem Pochodu Jana Buchara nebo na nově vyznačené cyklotrase či na rodinné akci Jilemnická poznávání.
Závěrem přejeme všem členům KČT v dosavadní oblasti Krkonoše-Podkrkonoší hodně úspěšných akcí a mnoho krásných zážitků při jakékoliv turistické činnosti.
Všem přejeme hodně zdraví.
Vlastimil Mejsnar - předseda odboru KČT Jilemnice
/omluvný a pozdravný dopis ke schůzi se zástupci/
ZPRAVODAJ. Čtvrtletník pro pěšáky, kolaře, lyžníky a vodáky Podkrkonoší a Krkonoš. Ročník 8, číslo 4. Vydavatel: KČT - oblast Krkonoše a Podkrkonoší. Redakce: Mgr. Luděk Šlosar /šéfredaktor/, Ing. Jana Skalková /redaktorka/. Adresa redakce: Mgr. Luděk Šlosar, Pomněnková 435, 541 02 TRUTNOV 4. Telefon domů 0439/732830, mobil 728262273. Elektronická adresa: ludek(zavináč)slosar(tečka)cz. Dáno do tisku: 09. 12. 2002. Místo vydání: Trutnov. Cena: zdarma. Náklad jednoho čísla: 25 ks.
Improvizovaná grafická úprava: Mgr. Luděk Šlosar, Pomněnková 435, 541 02 TRUTNOV 4. Tisk: Mgr. Luděk Šlosar. Distribuce: Mgr. Luděk Šlosar Všem přispěvatelům děkujeme za zaslané příspěvky.
Všem přispěvatelům děkujeme za zaslané příspěvky.
Uzávěrka příštího čísla do 02. 03. 2003.
Registrováno u Okresního úřadu v Trutnově pod registračním číslem RR/44/95/AI.