V Kacanovech
24. 10. 1998
Úvod
KČT v regionu Krkonoše a Podkrkonoší
KČT Lokomotiva Trutnov
Obrázky z Krkonoš a Podkrkonoší /ale také odjinud/
Zajímaví lidé
Reportáže z turistických akcí
Mladobucká padesátka
Návštěvní kniha


Zpravodaj

Poznámka: Na těchto stránkách je Zpravodaj č. 4/01 uveden bez grafické úpravy, naopak s četnými doprovodnými fotografiemi.


Obsah:


Komunikace nejsou jen silnice /úvodník/
Původní zpravodajství ze schůze se zástupci odborů v Žacléři
- Prolog aneb Proč jsme na to dva
- Sobota 24. 11. aneb Vypíjenda? Určitě ne
- Reportérka tělem i duší
- Neděle 25. 11. /1. část/ aneb Klid před bouří
- Ski-stopa Jana Buchara je i letos dobře promazaná
- Neděle 25. 11. /2. část/ aneb Šlo do tuhého
- Vyznamenání za zásadovost a poctivost
- Epilog aneb Všichni chtěli pomoci dobré věci
Proč kartu Eurobeds?
Turistika + houby = kýla tříselná


Komunikace nejsou jen silnice
Geniální americký spisovatel O´Henry napsal. desítky překrásných povídek převážně humoristických, někdy i smutných, dojímajících a nutících k zamýšlení. Tuhle jsem četl před třiceti lety, takže její velice strohý obsah přizpůsobuji možná obrazu svému, ale rozuzlení i v mém podání určitě souhlasí. Dva zamilovaní lidé se k sobě přibližovali postupně stále více, ovšem s tehdejší starosvětskou pomalostí. Pro děj povídky je důležité, že on se chlubil, že umí španělsky, ač to nebyla vůbec pravda. Konečně jí jednou vyznal lásku a toužebně čekal na odpověď, až dostal od ní jakousi kytku v květináči s označením jejího botanického názvu. Tato to odpověď ho zklamala, považoval ji za vyhýbavou, a tak se silně uražen své milované vyhýbal, dokud mu nedá odpověď jasnou, až jejich vztah uhasl. Tragickou pointou příběhu je, že hrdina děje po létech zjistil, že k oné kytce nebyl připojen její botanický název, nýbrž španělská věta: "Přijď a vezmi si mě".
Když už jsem soudobým jednoduchým vyjadřovacím způsobem tak brutálně znásilnil osobitý O´Henryho styl, podobně suše bych shrnul příčinu tragédie milenecké dvojice - nedostatek vzájemné komunikace. Kdyby si vysvětlili smysl květiny, ztratilo by sice další sblížení romantický přídech /ten by stejně později postupně zmizel po prvním pozdním příchodu hlavního hrdiny z hospody nebo hádce, zda jít v neděli na Manhattan nebo do Central Parku/, ale asi by se nerozešli, pokud by ona překousla jeho neznalost španělštiny.
Že komunikace mezi lidmi je strašně důležitá, uvědomovali si už před rokem 1990 i přední představitelé dvou mocností, které jinak na sebe silně nevražily. Proto se rozhodli, že zřídí mezi sebou Hot Line, aby si ještě - než do sebe našijou svůj mocný zbrojní potenciál - mohli o celé záležitosti pokecat, poptat se navzájem na zdraví a na ženské, aby se jim ta chuť na válčení z hlav nakonec ráčila vykouřit.
Ano je to tak: rodnými sestrami neschopnosti komunikovat jsou: nepochopení, předsudky, nedůvěra, podsouvání si špatných úmyslů, netolerance, osočování,, negativní myšlení o druhých, xenofobie a podobné nežádoucí příbuzenstvo. Jen v přímém vzájemném kontaktu dospíváme k poznání, že ti druzí nejsou žádní darebáci, lumpové či gauneři, ale slušní sympatičtí lidé s podobnými problémy, jen se trochu od nás třeba liší. V důsledku nedostatečné komunikace nebo jejího nedostatku rozpadají se dříve fungující manželství, tímto způsobem byly rozloženy i veliké říše, tak zanikly ještě ve spojením s letargií a rezignací všech jejích členů kdysi skvěle fungující turistické party a z těchto příčin postupně byla rozhlodána - ruku v ruce s necitlivým a erozivním působením vnějšího prostředí - i ta nejbáječnější kamarádství.
Příští turistický rok bude dost složitý. Na nejvyšší úrovni se bude volit nový výbor KČT, v rámci oblastí se budou rozcházet cesty odborů KČT, které by spolu chtěly dále spolupracovat, ale podobně jako by je třeba dříve dělily důvody ideologické a administrativní , rozloučí se nyní z důvodů financování. Na úrovni nižší budou turistické kolektivy čelit dalším těžkým zkouškám při konfrontaci různosti individualit. Přemnohé rušičky vysílající často neúmyslné, přece však hloupé glosy, směřující i k blízkým, budou pak narušovat relace dobrých přátel, vysílaných na stejné vlně vzájemného souznění.
Inspirování Asiaty, kteří dávají každému roku nějaké přízvisko: třeba rok draka, hada, ptáka Ohniváka apod., nazvěme proto ten příští - rok 2002 - rokem vzájemné komunikace a řiďme se tímto názvem. Komunikace totiž opravdu nejsou jen silnice.

/Luděk/






Prolog aneb Proč jsme na to dva
Vážení čtenáři, rozhodnutím výboru oblasti byla redakce Zpravodaje posílena dalším členem Janou Skalkovou. Cílem tohoto rozhodnutí bylo dosáhnout toho, aby se Zpravodaj stal co nejvíce objektivním periodikem, který vás bude informovat o dění v oblasti. Chceme toho dosáhnout skloubením našich protichůdných slovesných stylů, především pak pohledů, vždyť dosavadní šéfredaktor Luděk Šlosar je zvýhodněn tím, že by měl být jako sekretář oblasti více znalý problematiky oblasti, ale naopak je přece jen spjat s výborem oblasti. Jana Skalková svou účastí na schůzích výboru se s problematikou oblasti teprve seznamuje, ale naopak si dokáže podržet kritičnost, nezaujatost a především potřebný nadhled. Oba však i při této rozdílnosti máme jedno společné - a tím se pravděpodobně nelišíme od většiny členů oblasti, chceme totiž turistice i oblasti každý svým dílem rukou společnou a nerozdílnou pomoci, v případě nás obou na stránkách Zpravodaje.
První úkol, který jsme si vybrali, nebyl příliš snadný. Chceme vám totiž v tomto poněkud monotematickém čísle přiblížit atmosféru schůze výboru se zástupci oblasti, která se konala ve dnech 24. a 25. listopadu v bufetu U Holuba v Žacléři. Toto číslo budiž proto pro vás, milí čtenáři, tak trochu i odškodněním za předchozí čísla, která se problematikou oblasti příliš nezabývala. Termín, který máme ke zpracování materiálů k dispozici, je přitom šibeniční, chceme dosáhnout toho, aby se toto číslo do všech odborů dostalo do Vánoc. Zdůrazňujeme, že reportáže ze schůze nemají za účel nahradit oficiální zápis ze schůze, s ním by členy odborů měli seznámit předsedové odborů.
Zachovejte nám, milí čtenáři, v tomto novém složení přízeň a těšíme se, že se nám i za přispění vašich příspěvků, podaří dále pozvednout úroveň časopisu Zpravodaj, s jehož redakčními záměry na příští období vás seznámíme v příštím čísle.

Jana Skalková a Luděk Šlosar - redakce Zpravodaje








Sobota 24. 11. aneb Vypíjenda? Určitě ne
PROLOG - NEDOKONČENÝ ÚMYSL. Na schůzi do Žacléře jsem se rozhodl jít stylově - pěšky z okrajové části Trutnova - Horního Starého Města. Protože jsem zvolil trasu přes rozcestí pod Zámeckým vrchem a pod Babou, mírně mě zaskočil sníh. Naštěstí jsem jen několik stovek metrů musel jít po kotníky ve sněhu, jinak převážnou část této části trasy tvořily projeté koleje, které se tu vynořovaly, tu zase nořily do lesa. Když jsem šťastně poblíže Stachelbergu dorazil na pevnou silnici do Žacléře a zavolal na mobil předsedovi oblasti, že za třičtvrtěhodinu přibudu do místa konání schůze, zastavilo v zápětí na samém vrcholu silnice přede mnou auto a já jsem neodmítl nabídku výpravy z Benešova u Semil na svezení, takže jsem se v cíli v bufetu Holub objevil už čtvrthodinu po svém telefonátu.
OZON. Horská chata se nachází pod Žacléřským hřbetem při Sněžném potoku a přináleží již do osady Rýchory. Sem do vzdálenosti 2,5 km naplánoval krátký výlet účastníků setkání Áda Görner. Došli jsme sem po pohodlné žlutě značené cestě lehce zvlněným lesním terénem a krátce zde poseděli. Zpět do Žacléře jsme se vraceli již za šera v oddělených diskutujících skupinkách. I takovéto výlety přispívají nejen k provětrání tělesné schránky ale i duševna.

chata Ozon v dolení části osady Rýchory byla cílem stmelujícího výletu účastníků jednání. Foto: L. Šlosar

BUFET HOLUB. Hlavní stan našeho schůzování se pro změnu rozkládal v Žacléři v bufetu Holub těsně pod náměstím, jež nás při návratu upoutalo jednoduchým, ale stylovým a hustým osvětlením. Nebylo ani divu, že nám po krátké vycházce v bufetu večeře zachutnala. Nebylo to ovšem jen zásluhou našeho provětrání, ale především zdejší kuchyně. Autor těchto řádků si vybral k obědu gulášovou polévku a kuřecí řízek z bramborem, k večeři pak bylo báječné ražniči a k obědu nazítří výborná svíčková. Jen na okraj - jídlo a dopravu si hradili všichni účastníci - včetně členů výboru, dalších funkcionářů oblasti a hostí - sami, další pak záleží na tom, co jim uhradí odbory.
SPOLUPRÁCE S KRNAP ANEB STRÁŽ PŘÍRODY NENÍ POLICIE. Prvním bodem večerního programu byla spolupráce s KRNAP. Hostem byl vedoucí terénní služby KRNAP Ing. Jaromír Gebas, který zapředl nit svého vystoupení na spolupráci s KRNAP, jež byla do budoucích let dohodnuta na jednání ze dne 19. 09. Protože však většina přítomných přijela z odborů, jež pořádají turistické akce skrze území KRNAP, nejvzrušenější debata se dotýkala povinnosti odborů nahlašovat tyto akce na adresu KRNAP. Zatímco zástupci odborů poukazovali, že většiny takovýchto akcí se zúčastňuje relativní malý počet účastníků, kteří se na trasách v prostorách KRNAP rozptýlí více, než například výprava z autobusového zájezdu na Horních Mísečkách, Ing. Gebas dal vzpomenout na masovou akci Turistická pouť na Žalý, při které při velkém počtu účastníků dochází k transparentním případům porušování návštěvního řádu KRNAP třeba pálením ohňů, k němuž - aby byla situace ještě komplikovanější - dochází třeba i v předvečer akce, tedy v tomto případě mimo datum jejího uspořádání. Následkem popisovaného vývoje této části večera se průběh jednání stal zajímavý proto, že přešel na téma, které je v našich krajinách tak typické, totiž ke kompetenčním sporů. Zatímco zástupci odborů, alespoň těch, kteří pořádají masovější akce, se domáhali přesouvání odpovědnosti spíše na Stráž přírody, vybavenou dle jejich představ jakous takous kompetencí, zástupce KRNAP kladl základní důraz na činnost pořadatelů, kteří mají možnost kupříkladu požádat o pomoc policii, nikoliv však přesouvat své povinnost na řečenou Stráž přírody, jež by neměla vystupovat co policie. Nedalo by se říci, že by došlo k absolutní shodě, ale nakonec se stal jedinou obětí výměny názorů sekretář oblasti, jemuž vzešla z jednání povinnost zaslat terénní službě pro její informovanost přehled veřejných turistických akcí s vyznačením těch, kteří budou procházet parkem. Závěrem tohoto vstupu by nemělo být zvěstování odborům, že jsou oznamovací povinnosti zproštěni, neb ta je dána ze zákona č. 114/92 Sb. Další zajímavosti z vystoupení Ing. Gebase budiž uvedeny jen ve stručnosti: partnerem ve správním odboru KRNAP při povolování akcí vedoucích skrze KRNAP nebude již bývalý člen KČT Ing.Miloš Růžička, nýbrž Mgr. Blanka Bílková, v terénní službě dojde k organizačním změnám s cílem dosáhnout úspory na lidském činiteli a konečně KRNAP uvažuje po vzoru svého protějšku na druhé straně hor zavedení vstupného do parku, jež nebude celoplošné, nýbrž do některých vybraných lokalit, a nebude přesahovat částku 15 Kč.
OČEKOVANÉ OSUDY OBLASTI VE VZTAHÚ KE KRAJÚM ANEB NECHCEME SE DĚLIT, ALE .... Damoklových mečem, hrozícím zatnout do naší oblasti, jeví se její další osud v návaznosti na nové územní dělení naší republiky, v jehož důsledku naše oblast zasahuje do dvou krajů - Královéhradeckého a Libereckého. To by ani tak nevadilo, kdyby právě kraje by neměly býti počínaje rokem 2003 zdrojem financování činnosti subjektů rozvíjejících svou činnost na jejich územích. V důsledku toho vzniká oprávněná obava, že subjekty přesahující rámec jednoho kraje nemusí být věrohodnými partnery krajských orgánů při jednáních o podpoře jejich činnosti, zvláště se zřetelem na to, že jak to rovněž u nás obvyklé, peněz není nazbyt, a jsou přednější oblasti lidské činnosti - jako zdravotnictví, školství, údržba silnic nebo fotbal. Z diskuse, jejíž vyvrcholení se objeví ve vstupu z nedělního programu schůze, vyplynulo, že nikomu se nechce se dělit, štěpit se a odcházet, ale vlivu finančnímu bude se zřejmě nutno podvolit, že v žádném případě by tím by neměla utichnout vzájemná spolupráce v tomto složení, že se toliko může změnit její forma či způsob její institucionalizace.
PENÍZE, PENÍZE ...... Předchozí téma večera připomenulo klidný tok řeky, jejíž koryto se náhle zužuje k prudkému poklesu a jejíž vody náhle naberou rychlosti, hrozící strhnout vše, co se jim namane do cesty. Rušnou atmosféru totiž vyvolal další bod večera. Projednával se návrh výboru oblasti na zvýšení odvodů ve prospěch oblasti. Krev do hlav vháněla její navrhovaná absolutní výše, jež se zdála proti dosavadnímu stávajícímu stavu příliš vysoká. Zdání ovšem klame, neboť se základní členský příspěvek ve prospěch ústředí značně snížil - na 20 Kč. Těch, kteří se jako loni zřeknou dobrodiní karty EUROBEDS, a tím se rozhodnou hradit jen právě tento základní příspěvek, bude v oblasti asi podstatná většina. Mírné komplikace vyvolal sporný výklad otázky, zda základní příspěvek 20 Kč se týká i rodinných známek. Nicméně pro klidný spánek přítomných dospělo se k zatímnímu řešení, že celkové odvody pro ústředí a oblast budou vyšší o 10 Kč, ledaže by na druhý den zatím nepřítomná hospodářka přesně a přesvědčivě zdůvodnila přítomným potřebu oblasti a její dosavadní využívání finančních prostředků.
PŘESUNOVÉ PROSTŘEDKY. K uklidnění večerního programu, jež se naplnil až k 23. hodině večerní, přispěla vystoupení aktivistů přesunových prostředků, z nichž všichni si stěžovali na nedostatek informací o činnosti v odborech, někteří /cykloturistika, především však vodní turistika/ na nepříliš frekventované, či spíše žádné kontakty s partnery z ústředí. Důležité informace podal Honza Havlíček, který připomněl, že termín zaslání hlášenek veřejných turistických akcí na rok 2003 je 31. srpen 2002 a že ohlašovatelé nesmějí při tom opomenout jednu důležitou skutečnost: při uvádění telefonního spojení na manažery akcí musí pamatovat, že se v České republice v září - t. j. po termínu přihlášek - budou měnit telefonní čísla.
VYPÍJENDA? URČITĚ NE. Jsou tací /především ti, kteří redukují ve svých představách tělesné požitky téměř na vše/, kteří si představují, že zejména sobotní program podobných setkání je vypíjenda. Možná, že by se cítili v tomto svém názoru podpořeni zjištěním, že pro některé účastníky neznamenala pokyn ke spánku ani dobíhající 23. hodina, jež neplánovaně tak pozdě představovala přechod od oficiálního sobotního programu ve volnou zábavu. Jenže, kdy jindy si můžeme vyříkat některá nedorozumění, nechat se inspirovat druhými ve své činnosti a především se navzájem poznat?
EPILOG - PŘEDÁNÍ ŠTAFETOVÉHO KOLÍKU. Pro mě jako reportéra sobotního programu znamenalo jeho završení až - na tento již předzimní čas časné - ráno, kdy jsem před sedmou hodinou přivítal v Žacléři zvláštní reportérku Zpravodaje, abych jí mohl podrobně informovat o průběhu sobotního programu, a mohl se tak na zbytek celé neděle převtělit jednoznačně do role sekretáře oblasti.

Luděk Šlosar - Zpravodaj








Reportérka tělem i duší
Do trochu odlehlého místa konání schůze a poté zpět se dostávali její účastníci rozličnými způsoby a za různých okolností. Mezi účastníky zaujala přítomné pro mnohé dosud neznámá tvář Jany Skalkové, která se zúčastnila nedělního programu ve funkci stálé zvláštní reportérky Zpravodaje, jejímž ustanovením výbor oblasti sledoval snahu o zkvalitnění tohoto našeho periodika a o dosažení větší jeho neutrálnosti a nezávislosti na výboru.
Je zajímavé, jak cestovala na schůzi a z ní se vracela právě Jana. Protože se ke své lítosti nemohla zúčastnit sobotního programu pro povinnosti cvičitelky ASPV mládeže a maminky čtyř nezletilých dětí, musela cestoval do Žacléře až v neděli. Protože se za tohoto stavu chtěla co nejvíce seznámit s atmosférou jednání a s jeho dosavadním průběhem, musela opustit svůj domov v Mladých Bukách těsně po páté hodině, vlakem odtud odjet v 05,29 hod., pokračovat vlakem z Trutnova v 05,56 hod. a dojet do Žacléře v 06,46 hod., tedy skoro dvě hodiny před oficiálním programem. Ihned po svém příchodu na místo dění po sedmé hodině zorganizovala improvizované tiskové centrum na chodbě ubytovny a později přímo v bufetu Holub a téměř hodinu zpovídala sekretáře oblasti o průběhu schůze.
Po naplnění nedělního programu, jehož průběh velmi pozorně sledovala, pak - aby si nechala hlavou projít své zážitky ze schůze - odešla pěšky po silnici ze Žacléře přes Babí až na kraj Horního Starého Města /celkem 9 km chůze/ a teprve odtud jela domů autobusem!

poslední pohled redaktorky Ing. J. Skalkové při jejím odchodu ze Žacléře patřil sluncem osvícenému kostelu. Foto: L. Šlosar

S články, reportážemi, úvahami a dalšími příspěvky Jany Skalkové se budete setkávat dle jejího uvážení i v dalších číslech Zpravodaje a k jejich kvalitě jistě pomohou i její zkušenosti členky výboru odboru KČT Lokomotiva Trutnov pověřené vedením evidence členské základny, předsedkyně T. J. Jiskra Mladé Buky, cvičitelky tělesné výchovy a gymnastiky mládeže, členky sportovní komise Obecního úřadu Mladé Buky a v jejím rámci a hnací síly úspěšného pochodu Mladobucké padesátky, v současné době rekreační volejbalistky a stolní tenistky a v rámci svých možností účastnice dálkových pochodů.

Luděk Šlosar - sekretář oblasti






Neděle 25. 11. /1. část/ aneb Klid před bouří
Nedělní časné ráno a já jedu jako jediný cestující v motorovém vláčku do Žacléře. V místě konání schůze se ocitám po sedmé hodině ranní a v čase zbývajícím do oficiálního zahájení druhého dne jednání mne sekretář oblasti seznamuje s průběhem prvního dne schůze. Již se začínají trousit první účastníci, a tak se přesouváme do bufetu. Po vydatné snídani zahajuje kolega Mendřický další program, který je ve své posloupnosti mírně pozměněn. Netrpělivě se očekává příjezd hospodářky oblasti a krajských koordinátorů.

přestože se diskutovalo mnohdy velice živě, většinu jednání v bufetu Holub v Žacléři jeho účastníci sledovali pozorně a disciplinovaně. Foto: L. Šlosar

První vystoupil kolega Rosůlek se zprávou o činnosti značkařů. V současné době obhospodařuje 1351,5 km 36 aktivních značkařů a dalších 7 značkařů je z různých důvodů pouze v evidenci. V letošním roce obnovili 468 km značených cest a tím splnili všech 71 cestovních příkazů.
Všeobecně známý kolega Kocourek upřesňoval termíny lyžařských akcí tak, aby každý víkend v zimní sezóně byl v oblasti alespoň jeden výlet na lyžích. Milovníci turistiky na lyžích se mají nač těšit. Vyslovil přání, aby si jednotlivé a zvláště sousední odbory nekonkurovaly s termíny svých akcí, pouze si tak přetahují účastníky. Svou pozvánku na akce odboru Rokytnice n.Jizerou zakončil velice originálně - a to zpěvem písně obsahově zaměřenou na turistiku a lidi okolo ní, zpívanou na melodii písně "Plavala husička po Dunaji". Přítomní byli vyzváni k připojení se ale odvahu našel pouze člen výboru oblasti kolega Vancl. Ale šlo jim to výborně. Mnohasloká óda nebyla ani bouřlivým potleskem dlouho k zastavení a nejspíše se stane i kulturní vložkou na oblastní konferenci KČT.
Poté se objevil dlouho očekávaný krajský koordinátor pro královéhradecký kraj - RNDr. Václav Hovorka. Byl neprodleně přivítán a pomalu si svlékaje kabát, již hovořil. Bylo jasně naznačeno, že v krajském zastupitelstvu se neprosadí peníze do oblastí ležících ve více krajích. Dále je nutné počítat s tím, že sport jako takový bude pro kraj spíše okrajovou záležitostí, prioritně bude řešena problematika ve zdravotnictví, školství, dopravě.... a i v rámci sportu je turistika spíše okrajovou záležitostí.
K dělení oblasti nás ovšem nikdo nemůže nutit a je třeba případné dělení projednat a poté odsouhlasit na oblastní konferenci, s účinností k 1. 1. 2003.
Je tlak také na to, aby i značení přešlo na kraje. V cykloturistice neexistuje ani koordinace ani nějaký systém. Řešení při překročení hranic krajů takřka není, peníze se prostě nemohou "přelévat".

Jana Skalková - Zpravodaj






Ski-stopa Jana Buchara je i letos dobře promazaná
V minulém čísle časopisu Zpravodaje se objevil v rekordním předstihu přehled turistických akcích pro veřejnost na rok 2002, jenž byl sestaven z hlášenek, jež byly doručeny pověřenému pracovníku oblasti od subjektů působících v naší oblasti.
Zásluhou stále agilního aktivisty přesunového prostředků lyží Mirka Kocourka a dalších odborů byl sestaven program seriálu již 109. Ski-stopy Jana Buchara. Zde je v plném znění a čtenáři si o něj mohou doplnit termínovou listinu uvedenou v předešlém čísle Zpravodaje:

26. 12. 2001

Na Štěpána na Štěpánku

05.

KČT BENEŠOV U SEMIL

Jan Mucha, 512 06 BENEŠOV U SEMIL 188

0431/623030

lyže, náhradní pěší na libovolných trasách

s průchozím místem na chatě Hvězda u Příchovic

12 - 14 hod. průchozím místem

01. 01. 2002

Novoroční hvězdicový přechod Rýchor

17.

KČT ŽACLÉŘ

Stanislav Podsedník, Boženy Němcové 369, 542 01 ŽACLÉŘ

0439/776344

lyže

s průchozím místem na Rýchorské boudě

10 - 14 hod. průchozím místem

05. 01. 2002

Novoroční relax

04.

KČT ROKYTNICE N. J.

Ing. Jaroslav Hejral, Horní 580,
512 44 ROKYTNICE N. J.

0602/453244

lyže - dle propozic

Rokytnice n. J. – dolní stanice lanovky

09 hod.

12. 01. 2002

Setkání turistů v Bratrouchově v hostinci U Mikšů

03.

KČT ROKYTNICE N. J.

Miroslav Kocourek, Bratrouchov 100, 512 43 JABLONEC N. J.

0432/591287

lyže – libovolně, možno i jiným náhradním přesunovým prostředkem

s průchozím místem Bratrouchov – hostinec U Mikšů

13 - 14 hod. průchozím místem

19. 01. 2002

Žacléř - Rýchorská bouda - Trutnov

05.

KČT TRUTNOV

Manfred John, Chodská 410, 541 01 TRUTNOV

0439/813627

lyže 25 km, náhr. pěší

Žacléř, stanice ČD

09 hod.

26. 01. 2002

Lyžařský přejezd Rýchor

32.

KČT ŽACLÉŘ

Vilém Görner, Mírová 354, 542 01 ŽACLÉŘ

lyže 15, 35 a 40 km

Žacléř - Národní dům

06 - 09 hod.

26. 01. 2002

Memoriál Jindry Axmana

18.

KČT HOSTINNÉ

Josef Jasenský, Poštovní 36,
543 71 HOSTINNÉ

0438/942445

lyže, pěší - dle propozic

Hostinné - hostinec Na Růžku

09 - 10 hod.

02. 02. 2002

Za zmrzlým Čepelkou

06.

KČT MALÉ SVATOŇOVICE

Jan Šafář, 17. listopadu 205,
542 34 MALÉ SVATOŇOVICE

0439/886218

lyže 15 a 30 km

M. Svatoňovice - nám. K. Čapka

07 – 10 hod.

09. 02. 2002

Ve stopě první středoevropské padesátky

26.

KČT VYSOKÉ N. J.

Pavel Šalda, Sluneční 328, 512 11 VYSOKÉ N. J.

0432/593281

lyže 10, 20, 30 a 55 km

Vysoké nad Jizerou - sokolovna

07 - 10 hod.

15. – 17. 02. 2002

Přejezd Beskyd

KČT BENEŠOV U SEMIL

Jan Hubař, 512 06 BENEŠOV U SEMIL čp. 91

0431/624039

lyže upozornění: doprava autobusem, účast na základě přihlášek potvrzených pořadatelem!

odjezd autobusu dle pokynů pořadatele

dle pokynů pořadatele

16. 02. 2002

Přejezd Krkonoš - Memoriál Karla Šaldy

28.

KČT ROKYTNICE N. J.

Ing. Jan Kocourek, Bratrouchov 100, 512 43 JABLONEC N. J.

0432/591287

lyže - 20 - 40 km

dle propozic

dle propozic

23. – 24. 02. 2002

Za horkou medovinou

01.

KČT ÚPICE

Miroslav Vořechovský, Pod Skalkou 1002,
542 32 ÚPICE

0604/538094

lyže na libovolných trasách

s cílem na Jestřebí boudě

23. 02. 2002 - 09 - 18 hod.
24. 02. 2002 - 09 - 15 hod.

08. - 09. 03. 2002

Přejezd Šumavy

22.

KČT VYSOKÉ NAD JIZEROU

Josef Jirouš, 512 11 VYSOKÉ NAD JIZEROU 98

0432/593921

lyže doprava autobusem, účast na základě přihlášek potvrzených pořadatelem!

odjezd autobusu z náměstí ve Vysokém n. J.

dle informace pořadatele

26. 12. 2002

Na Štěpána na Štěpánku

06.

KČT BENEŠOV U SEMIL

Jan Mucha, 512 06 BENEŠOV U SEMIL 188

0431/623030

lyže, náhradní pěší na libovolných trasách

s průchozím místem na chatě Hvězda u Příchovic

12 - 14 hod. průchozím místem


108. Ski-stopa Jana Buchara je tedy dobře "promazaná" a příznivci lyžování se mohou každý den těšit na hezké zážitky na lyžích.

Kalendář turistických akcí na rok 2002 si doplňte ještě o následující akci:

08. 06. 2002

Zastavení v Českém ráji

05.

KČT BENEŠOV U SEMIL

Jan Mucha, 512 06 BENEŠOV U SEMIL 188

0431/623030

pěší, cyklo na libovolných trasách

s průchozím místem letní tábor v údolí Čertoryje u Krčkovic

09 - 17 hod. průchozím místem






Neděle 25. 11. /2. část/ aneb Šlo do tuhého
A dostáváme se ke dvěma až neuvěřitelným záležitostem.
1.Návrh na zvýšení členského příspěvku pro oblast. Jelikož toto téma bylo "nakousnuto" předešlého dne, spíše se diskutovalo, ale ještě více se to podobalo handrkování prodejců na tržišti či žen na pavlači.Nejsmutnější bylo, že nikdo z "povolaných"nebyl schopen řádně vysvětlit složení členských příspěvků, ani minulých, ani dle nových směrnic budoucích. /V podstatě jde o tři části - část pro odbor,část pro oblast a část pro ústředí/. Vyplynulo, že oblast již dva roky neodváděla ústředí žádné peníze, a v podstatě "žije" z těchto neodvedených peněz. Ústředí se však o své "výpalné " též nehlásí a to nám může být alespoň malou útěchou, nejspíš tam totiž mají ještě větší nepořádek. Při této části programu vznikal takový chaos, že jednání muselo býti dvakrát přerušeno a dávána přestávka.V té době hledali vysvětlení a připravovali návrhy kolegyně Vacková a kolegové Vancl a Vořechovský. Hlasování o konečném návrhu na zvýšení příspěvku pro oblast bylo spíše fraškou. Zástupkyně odboru Trutnova ani nevěděla, že měla hlasovat, a tak byl návrh údajně jednomyslně přijat. Až později přišla sekretáři oblasti oznámit,že byla pověřena výborem odboru hlasovat proti přijetí návrhu tohoto zvýšení. Vyslaní zástupci jistě budou své odbory informovat. Nejasná je směrnice od ústředí v "rodinné známce", a tak myslím, že k projednávání opět dojde i na oblastní konferenci, pouze doufám, že to již bude jednání v jiné úrovni.
2. pro mne neskutečnou věcí je situace ve Dvoře Králové. Ing. Babovák neustále všude vystupuje jako jediný zástupce odboru KČT Dvůr Králové, a zdá se, že není síly, která by ho zarazila. Dopisy se žádostí o pomoc v této věci zasílané oblastí na ústředí jakoby neexistovaly, veškeré turistické akce nahlašované z oblasti /týká se to i akcí , které nepořádají KČT/, musí projít přes oblast, ale akce pořádané ing. Babovákem nejspíš mají na ústředí výjimku. A tak mi připadá, že ing. Babovák má někde na ústředí vysoce postaveného zastánce, jinak by již dávno tato nesmyslná situace musela být vyřešena. Snad i z tohoto důvodu mi udělení vyznamenání kolegovi Kolářovi, jako jedinému právoplatnému předsedovi KČT Dvůr Králové, připadá velice na místě. Protože pracovat za těchto podmínek musí být velice obtížné.
Tak toto je takový malý průřez s nedělním setkáním se zástupci odborů, které vám ještě přiblížím dvěma prohlášeními členů výboru oblasti : "Odvezou mne do Bohnic" -kolega.Vancl, " Já jsem s vámi skončil" - kolega Mendřický - obě prohlášení směřovala do řad členů výboru.

Jana Skalková - Zpravodaj




Vyznamenání za zásadovost a poctivost

V době, kdy ustavená komise usilovně pracovala na návrhu výše příspěvků odváděných ve prospěch oblasti, projasnila se rázem trochu rozbouřená atmosféra milým aktem - vyznamenání III. stupně s diplomem obdržel zaslouženě předseda KČT Dvůr Králové n. L. Jde o ocenění opravdu zasloužené nejen za jeho dlouholetou značkařskou činnost, ale zejména za to, že jako předseda převzal a dále pozvedl odbor KČT Dvůr Králové n. L. č. 51004 v době, kdy z něho odešlo 20 členů a jeho předchůdce na místě předsedy nepředal odboru účetnictví, finanční prostředky a razítka odboru č. 51004. Díky, Láďo a hodně úspěchů do dalších let!

vyznamenání předávané předsedou výboru oblasti J. Mendřickým /vpravo/ bylo Láďovi Kolářovi zaslouženým a alespoň částečným odškodněním za obětavou funkcionářskou činnost v KČT Dvůr Králové n. L. č. 51004, z níž mu bezohledný usurpátor jeho funkce předsedy zmíněného odboru dělal v posledních měsících hotové peklo. Foto: L. Šlosar



Luděk Šlosar - Zpravodaj




Epilog aneb Všichni chtěli pomoci dobré věci
Taková tedy byla schůze výboru oblasti se zástupci odborů v našich reportážních vstupech. Zdála se vám místy rušná a konfliktní? Zdály se vám reakce zástupců odborů příliš prudké? Zdálo se vám vystupování členů výboru nepřesvědčivé a nepřipravené?

o přestávkách jednání se v kuloárech vzrušeně diskutovalo. Zleva poznáváme krom jiných S. Maissnera /Bohuslavice n. Ú./, H. Douchovou /Trutnov/, J. Libka /Jilemnice/., M. Vořechovského /Úpice - zády/, V. Vancla /Vrchlabí/, J. Havlíčka /Vysoké n. J. - s pivem/. Foto: L. Šlosar

Možná, že tomu v některých případech tak bylo. A určitě se nelze uspokojit obecnými tvrzeními typu, že "kdo nic nedělá, ten nic nezkazí" nebo "všichni tuto práci děláme ve svém volném čase". Své funkce si sice vybíráme dobrovolně, pravda jsme-li do nich zvoleni, ale potom za jejich výkon neseme odpovědnost, ať jsme funkcionáři nebo redaktoři.
Celkový dojem z jednání byl jednoznačně příznivý. Rámec jednání nepřekročil nikdy pravidla slušnosti a na každém z přítomných, ať vystupoval seberazantněji, bylo patrno, že mu nejde o to něco rozbíjet, ale vytvářet, to jest dospět k nějakému přijatelnému řešení. V tomto směru se diametrálně lišila tato schůze třeba od oblastní konference v roce 1998. V tomto směru také nechť čtenář chápe i výroky dvou funkcionářů oblasti na konci posledního vstupu Jany Skalkové. Chuť pracovat pro oblast i pro odbory totiž neutuchá, jen se v určitých časových úsecích může chvílemi dostávat do krizí.
Byť tento závěr vypadá jako fráze, celkový dojem ze schůze, který jsme si odnášeli byl, že celková atmosféra schůze byla dělná a konstruktivní, projevilo se to právě při vypjatých situacích, kdy se jednalo o části členského příspěvku ve prospěch oblasti. A to byl náš výsledný pocit z celého jednání.
Přejeme všem funkcionářům odborů i oblasti hodně elánů do příštího roku 2002.

Jana Skalková a Luděk Šlosar - Zpravodaj




PROČ KARTU EUROBEDS?

Získáte výrazné slevy na:
  • dopravu
  • ubytování
  • mapy KČT
  • zboží a služby ve stovkách míst v celé ČR
Dále získáte:
výhody plynoucí z mezinárodních smluv uzavřených ústředím KČT (slevy na chatách ~TK, Natur Freunde apod.)
Pokud tedy chcete kartu EUROBEDS uhraďte ve svém odboru ROZŠÍŘENÝ PŘÍSPĚVEK pro rok 2002 a požadujte informace jak a kdy.

přetištěno z materiálu ústředí KČT




TURISTIKA + HOUBY = KÝLA TŘÍSELNÁ

Vloni v únoru jsem se věnoval operaci prostaty a myslel jsem si,že se doktoři naposled hrabou v mým stařeckým těle. Nečekal jsem,že letos na podzim si vezmou na paškál jinou část těla kousek vedle. V září jsem oslavil 76.narozeniny a to zvýšenou turi-stickou aktivitou. V říjnu přišla nečekaně další operace. Proč?
První neděli v září jsme šli na výlet ze Špindlu na Klínovky a skončili ve Velké Úpě.Napříč strání,kde se v zimě prohánějí lyžaři,to neustále stoupalo a končilo výstupem na Stoh (1315 m n. m.). Závěr byl sice ostrý,ale stezka vedla cik-cak,takže to zas tak kór namáhavý nebylo. Před Klínovkami mě ošklivě píchlo vpravo pod pupkem. Bolest brzy odezněla a bez problémů jsem došel do Úpy. Týden nato jsme výletně vyrazili na Ruprechtický Špičák (880 m n. m.). Z Ruprechtic přímo nahoru jsme už jednou šli. Proto jsem před výletem vylezl dvakrát průzkumně a nakonec zvolil trasu bez značek, která byla ostřejší, ale naše parta seniorů a seniorek na Špičák úspěšně vyšplhala. Třetí neděli jsem se zúčastnil pochodu z Mladých Buků na Rýchory . Dal mně hodně zabrat. Trasa byla 25 km a převýšení do Dvorského lesa (1033 m n. m.) bylo citelné. Doma jsme čekali návštěvu a tak jsem z Rýchor dolů místy klusal. Poslední výlet byl autobusem do Orlických hor. Začali jsme ho prohlídkou pevnosti Hanička a z Orlického Záhoří jsme vystoupali na Velkou Deštnou (1115 m n. m.).Skončili jsme na Šerlichu. To už se začala kýla ozývat docela nepříjemně.
V září rostly mimořádně houby. Po tátovi jsem zdědil houbařskou vášeň, a tak jsem několikrát vyjel do Radvanic. Les je tu stráňovitý s množstvím rozházených velkých kamenů. Donesl jsem letos víc pravých hřibů než za celý svůj dlouhý život. Ale zátěž na začínající kýlu to byla taky velká.
Už jsem nemohl odkládat návštěvu u doktora. Obnažil jsem mu bolavé místo s menší boulí a on bez váhání řekl, že to chce operaci. Pozval mě na pondělí 18.hodinu do sanatoria. Tam jsem se vyspal a už ráno v šest mě vzbudili. Došel jsem do operační místnosti,dostal injekci, na obličej na moment uspávačku a víc nevím. Probudil jsem se ve dvanáct na posteli, kterou jsem ráno opustil. Jak mě tam dopravili, nevím. Večer se mě doktor zeptal,jestli chci domů. Řekl jsem mu,že bych se tam ještě jednu noc vyspal a doma jsem se k velké radosti objevil druhý den ráno po operaci. Na kontrolu mě doktor zval každý týden. Rána se dobře hojila a já zas dostával roupy někam vyrazit. Po třech týdnech mě doktor povolil pochod asi 5 km. Tak jsem 10. listopadu šlapal v Lázních Bělohrad "Poslední puchejř". Bylo hezky slunečno, ráno trochu mrzlo, ale přes den se dalo opalovat. Tím moje letošní turistická aktivita neskončila. Čeká nás výlet z Náchoda a pak tradiční tajnej vejlet.
Vždycky jsem slýchával, že kýla vybují při zvedání těžkých břemen. Občas jsem v posledních letech pomáhal švagrovi při řezání na cirkulárce. Zvedal jsem s úspěchem těžké kusy dřeva. A tříslo drželo. Teď jsem tedy zjistil, že se kýla dá uhnat pochodem. Pravděpodobně hraje velkou roli věk. Musím to vzít na vědomí, chodit pomaleji a jen tolik,aby mě nepotkala recidiva. Musím předejít slovům mé ženy, která mně často prorokovala: "Ty si jednou tou svou turistikou něco uženeš". A vono to přišlo.
Vezměte moje povídání jako turisticko-zdravotnickou osvětu. Jako poučení v zájmu prodloužení svého předkremačního období.

František Vacek - KČT Lokomotiva Trutnov





ZPRAVODAJ. Čtvrtletník pro pěšáky, kolaře, lyžníky a vodáky Podkrkonoší a Krkonoš. Ročník 7, číslg 4 Vydavatel: KČT - oblast Krkonoše a Podkrkonoší. Redakce: Mgr. Luděk Šlosar /šéfredaktor/, Ing. Jana Skalková /redaktorka/. Adresa redakce: Mgr. Luděk Šlosar, Pomněnková 435, 541 02 TRUTNOV 4. Telefon domů 0439/732830. Elektronická adresa: slosar@mybox.cz.
Dáno do tisku: 06. 12. 2001. Místo vydání: Trutnov. Cena: zdarma. Náklad jednoho čísla: 420 ks.
Grafická stránka: Václav Vancl, 543 73 Prosečné čp. 16. Tisk: Tiskárna Kopretina Hostinné. Distribuce: Jaroslav Teichman, Tichá 527, 541 02 TRUTNOV 4, tel. č. 0439/732567.
Všem přispěvatelům děkujeme za zaslané příspěvky.
Uzávěrka příštího čísla do 03. 03. 2002.
Registrováno u Okresního úřadu v Trutnově pod registračním číslem RR/44/95/AI.
Můj E-mail:
ludek(zavináč)slosar(tečka)cz
Jsi od 17.03.1999 v pořadí  . poutník, který zabloudil na tyto stránky a který se na ně bude vracet již zcela s vědomým úmyslem