V Kacanovech
24. 10. 1998
Úvod
KČT v regionu Krkonoše a Podkrkonoší
KČT Lokomotiva Trutnov
Obrázky z Krkonoš a Podkrkonoší /ale také odjinud/
Zajímaví lidé
Reportáže z turistických akcí
Mladobucká padesátka
Návštěvní kniha


Kostel Nalezení svatého Kříže v Moravské Třebové
















Kdy a při jaké příležitosti jsem fotografie pořídil: 20. 11. 2010 kolem mezi třičtvrtě na jedenáct a jedenáctou dopolední při výletu z Moravské Třebové do Svitav.

Jak se sem dostanete: Kostel stojí na Křížovém vrchu na východním kraji města po levé straně hřbitova ve směru pohledu zdola. Dostanete se k ní z vlakového nádraží ulicí Nádražní, na jejím konci doprava ulicí Lanškrounskou až na její konec na křižovatku v blízkosti nové radnice, posléze budete v přímém směru pokračovat ul. Čs. armády přes náměstí T. G. Masaryka, dále kolem zámku, přes Třebůvku kolem povodňových desek, po Schodech mrtvých na hřbitov. Cesta z vlakového nádraží je dlouhá 2 km, z autobusového stanoviště (sousedí s parkovištěm) 1.300 m.

Charakteristika: Kostel na Křížovém vrchu sloužil od svého vzniku někdy na počátku 16. století jako kostel hřbitovní, kde měšťané pohřbívali své mrtvé. Na zdi a do podlahy budovy umísťovaly bohaté rodiny své náhrobní kameny a epitafy, upozorňující na význam zemřelých. Dnešní podoba kostela je výsledkem radikální přestavby, kterou v roce 1603 uskutečnil stavitel Ondřej Balzer ze slezského města Nisy. Nad vchod umístil znak Moravské Třebové a erby pána města Ladislava Velena ze Žerotína a jeho první ženy Bohunky z Kunovic. Uvnitř kostela můžete usednout do původních renesančních lavic a prohlédnout si barokní sochy a obrazy, či fresky od J. T. Suppera. Citováno z webových stránek InfoČesko.

Můj zážitek: na hřbitov na Křížovém vrchu vylezl jsem po kamenném mostu přes Třebůvku a po Schodišti mrtvých. Pak toulal jsem se po hřbitově na poměrně prudkém svahu dobrou půlhodinu zprvu bezcílně, zcela nahodile navštívil jsem hrob Anny Gromesové, moravskotřebovské Julie, a hrob Vincenze Paula Webera, městského fyzika, lékaře a spisovatele, prohlédl jsem si zvenčí interiér kaple s lapidáriem a současně i interiér kostela.




Můj E-mail: ludek(zavináč)slosar(tečka)cz
Jsi od 1.4.1999 v pořadí  . poutník, který zabloudil na tyto stránky a který se na ně bude vracet již zcela s vědomým úmyslem