V Kacanovech
24. 10. 1998
Úvod
KČT v regionu Krkonoše a Podkrkonoší
KČT Lokomotiva Trutnov
Obrázky z Krkonoš a Podkrkonoší /ale také odjinud/
Zajímaví lidé
Reportáže z turistických akcí
Mladobucká padesátka
Návštěvní kniha


Kostel svatého Václava, mučedníka v Pasekách nad Jizerou








Kdy a při jaké příležitosti jsem fotografie pořídil: 18. 09. 2010 okolo třičtvrtě na čtyři odpoledne na vlastní trase pochodu Kam nedošel velbloud.

Jak se sem dostanete: Paseky nad Jizerou je obec 14,5 km severně od Semil. Dostanete se sem po zeleně značené cestě z Jablonce nad Jizerou po 4,5 km, po stejně značené cestě z rozcestí Na Perlíčku po 2,5 km, po modře značené cestě z Vysokého nad Jizerou po 6,5 km, po stejně značené cestě z opačné strany z rozcestí Na Mýtě po 6 km.

Charakteristika: Byl postaven v letech 1787 - 89 podle návrhu stavitele Antonína Teumera za 3.825 zlatých v místě, kde byl vysoký les a skála. Kostel je barokní, jednolodní se segmentově zakončeným presbytářem, sakristií na severní straně a hranolovou šindelovou věží nad západním průčelím. Má ploché stropy a zděnou kruchtu na dvou kamenných hranolových pilířích se štukovou výzdobou. Vnitřní zařízení je jednotné, rokokové z druhé pol. 18. století. Hlavní oltář, dva boční postranní oltáře, kazatelna a dvacet lavic pocházejí z kostela sv. Václava ve Staré Boleslavi, který byl uzavřen spolu s jezuitskou rezidencí v důsledku zrušení jezuitského řádu v r. 1773. Obraz sv. Václava na hlavním oltáři je novější, od malíře Vojtěcha Bartůňka z r. 1886. Pozoruhodný je velice rozměrný Boží hrob, řezbářská práce Františka Hanuše z r. 1896 a vyřezávaný betlém z roku 1902. Zvon ze zrušeného dominikánského kláštera P. Marie Nymburce z r. 1665 a pasecký zvon z r. 1770 byly zabaveny k válečným účelům v roce 1943. Nové zvony byly pořízeny z darů paseckých občanů v roce 1947.
Před kostelem je barokní kříž z roku 1811, před vchodem do kostela stojí dvě lípy, které byly zasazeny roku 1881 u příležitosti sňatku korunního prince Rudolfa a belgické princezny Stefanie. Za sakristií je hrob prvního paseckého duchovního Raimunda Kašpara, dominikána z Litoměřic. Na hřbitově, je který je ohrazen vysokou kamennou zdí, krytou původně jako celá střecha kostelem šindelí, je vzácný barokní kříž z roku 1825. Citováno z tabule před kostelem.

Můj zážitek: Abychom po posezení v hospůdce U Krtka v Harrachově získali turistickou vizitku v Pasekách nad Jizerou, museli jsme v dalším průběhu putování ujít za hodinu a třičtvrtě přes 10 km. Harrachov opustili jsme u Anenského pramene Anenským údolím, silnicí podél Mumlavy pozvolným klesáním doputovali jsme na most na Mýtě, za ním pak doleva obořili jsme na širokou cestou slující Planýrka, po níž vznesli jsme se zakrátko nad Jizeru. 6,5 kilometrový úsek na dohled kostela sv. Václava v Pasekách nad Jizerou překonali jsme za necelou hodinku v šíleném tempu. Po prudkém stoupání na necelém půlkilometru vpadli jsme pak do Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou v těsném sousedství zmíněného kostela, kde po zakoupení turistické vizitky jsme si konečně těsně kol třičtvrtě na čtyři orazili - šest pěkných razítek do vandrbuchu. Potom jsme konečně věnovali pozornost kostelu. Nato jsme se zaslouženě občerstvili v hospůdce Na Buďárce.




Můj E-mail: ludek(zavináč)slosar(tečka)cz
Jsi od 1.4.1999 v pořadí  . poutník, který zabloudil na tyto stránky a který se na ně bude vracet již zcela s vědomým úmyslem