V Kacanovech
24. 10. 1998
Úvod
KČT v regionu Krkonoše a Podkrkonoší
KČT Lokomotiva Trutnov
Obrázky z Krkonoš a Podkrkonoší /ale také odjinud/
Zajímaví lidé
Reportáže z turistických akcí
Mladobucká padesátka
Návštěvní kniha


Kostel svatého Jana Nepomuckého v Hradci Králové












Kdy a při jaké příležitosti jsem fotografie pořídil: 25. 04. 2010 mezi půl třetí a třetí odpolední při akci Hradec neznámý……..

Jak se sem dostanete: Bývalý kostel, nyní Městská hudební síň se nachází v Zieglerově ulici. Z hlavního nádraží ČD se sem lze dostat například Puškinovou ulicí na autobusové nádraží, odtud doleva Gočárovou třídou přes Ulrichovo náměstí a náměstí Svobody, dále přes Pražský most, posléze Mosteckou ulicí, od ní doleva několik metrů na ul. Čsl. armády a z ní po několika metrech doprava ul. V Kopečku a na jejím konci doleva Zieglerovou ulicí.

Charakteristika: Do souboru staveb bývalého Biskupského kněžského semináře patřil i kostel sv. Jana Nepomuckého. S jeho stavbou se začalo v roce 1709 a dostavěn byl v roce 1721. Kostel byl postaven z cihel a lomového kamene v barokním slohu. Jedná se o centrální stavbu o délce 17,30 metrů a šířce 12,70 metrů. Výmalba kostela je pozdější, v pseudorománském slohu. Jako stavitele kostela označují někteří autoři Vojtěcha Schneidera. Při ostřelování Hradce Králové ve válce prusko-rakouské v roce 1866 dopadly tři dělostřelecké granáty do areálu kněžského semináře, jeden z nich na kostel sv. Jana Nepomuckého. Místa zásahu byla označena jejich replikami.
Kostel byl obnoven v roce 1888 a ve stejném roce také opět vysvěcen. Jinak jsou osudy této stavby smutné. V roce 1963 byl nájemcem kostela národní podnik Československé hudební nástroje /Petrof/, který měl v kostele sklad a v přilehlých prostorách propagační oddělení. Krypta kostela byla později vykradena a zničena romskými dětmi z okolí. Neudržovaný kostel velmi rychle chátral. Plány kostela na přestavbu na hudební síň jsou staršího data, ale k jejich uskutečnění došlo až v roce 1976, kdy investorem stavby se stal Bytový podnik Hradec Králové. Vlastní práce započaly až o rok později. Velkým problémem chátrající stavby bylo, jak zachránit nástěnné malby. Je třeba dodat, že v té době byly malby zhotovené v beuronském stylu na území republiky jediné. Celkové náklady na opravu činily cca 15 milionů korun. Do kostela se zabudovaly varhany a zavěsil se tam mohutný křišťálový lustr. Správcem a uživatelem se stala v roce 1988 organizace Park kultury a oddechu, dnešní Hradecká kulturní a vzdělávací společnost. Citováno z plakátu k akci Hradec neznámý … Račte vstoupit.

Můj zážitek: Zdařilá akce Hradec Králové neznámý…. uskutečněná dne 25. 04. umožnila návštěvníkům unikátní seznámení s méně známými pamětihodnostmi našeho krajského města. První snímek byl pořízen při návštěvě domu čp. 90 - Staré solnice, druhý při návštěvě budovy církevní školy, druhý. Na prostranství před budovou se konal staročeský jarmark.




Můj E-mail: ludek(zavináč)slosar(tečka)cz
Jsi od 1.4.1999 v pořadí  . poutník, který zabloudil na tyto stránky a který se na ně bude vracet již zcela s vědomým úmyslem