V Kacanovech
24. 10. 1998
Úvod
KČT v regionu Krkonoše a Podkrkonoší
KČT Lokomotiva Trutnov
Obrázky z Krkonoš a Podkrkonoší /ale také odjinud/
Zajímaví lidé
Reportáže z turistických akcí
Mladobucká padesátka
Návštěvní kniha


kostel svatého Petra a Pavla na Byšičkách








Kdy a při jaké příležitosti jsem fotografie pořídil: 19. 06. 2004 kolem páté hodiny podvečerní při pochodu Hoškova šlápota Raisovým krajem.

Jak se sem dostanete: po červeně značené cestě z Lázní Bělohrad po 2,5 km, ze stejně značené cestě z opačné strany z Hořic v Podkrkonoší přes Miletín po 18,5 km, po žlutě značené cestě z Hořic v Podkrkonoší přes Lukavec po 6,5 km, po stejně značené cestě z opačné strany z Lázní Bělohrad po 2,5 km.

Charakteristika: Původně postaven ve 12. stol. v románském slohu. Z něho se zachoval jen výklenek za oltářem /apsida/. - Ve 13. století přistaven presbytář, v r. 1720 loď a v r. 1850 věž. - Kostel je jediným svědkem vesnice Byšice, která zanikla ve válce třicetileté. Podle legendy jsou v kameni u vchodu otisky kolen sv. Petra modlícího se při zániku obce Byšice. V minulém století žil při kostele Augustin Hoření, poslední poustevník v Čechách. Památka na jeho pobyt jsou sloupy křížové cesty a mariánský oltář v kostele. Citováno z nápisu na kostele.

Můj zážitek: Jiný nápis tu praví, že před stoletími kol něho stála vesnička Byšice, jeden nápis její zánik přisuzoval nepřímo třicetileté válce, jiný nápis tvrdil, že dle pověsti ves se pro nemravný život jejích obyvatel propadla do země. Skutečně tu kol žádná obec není, nejblíže jsou tu vidět Lázně Bělohrad, jinak kostel patř v rámci farnosti Lázně Bělohrad pod Brtev. Silueta kostelíku vypínajícího se na malém návrší patří ke koloritu zdejší krajiny. Pod kostelem je nově vybudovaná křížová cesta s obrázky v moderním provedení.




Můj E-mail: ludek(zavináč)slosar(tečka)cz
Jsi od 1.4.1999 v pořadí  . poutník, který zabloudil na tyto stránky a který se na ně bude vracet již zcela s vědomým úmyslem