V Kacanovech
24. 10. 1998
Úvod
KČT v regionu Krkonoše a Podkrkonoší
KČT Lokomotiva Trutnov
Obrázky z Krkonoš a Podkrkonoší /ale také odjinud/
Zajímaví lidé
Reportáže z turistických akcí
Mladobucká padesátka
Návštěvní kniha






free html hit
counter
Kaple svatého Bartoloměje v Žampachu














Kdy a při jaké příležitosti jsem fotografie pořídil: 08. 05. 2010 mezi třičtvrtě na dvě a druhou hodinou odpolední při pochodu Přes tři hrady.

Jak se sem dostanete: Žampach je obec 6 km jihozápadně od Žamberka. Dostanete se sem po červeně značené cestě z Kostelce nad Orlicí po 26 km /ze Suché Rybné po 22,5 km a z Potštejna 16,5 km/, po stejně značené cestě z opačné strany z Ústí nad Orlicí po 26,5 km /z Letohradu po 7 km/.

Charakteristika: Kaple sv. Bartoloměje, kulturní památka /rej. č. 4167/ - součást raně barokního zámku na Žampachu. Kaple byla přistavěna k severnímu zámeckému křídlu z r. 1713. Její střecha je zakončena drobnou věžičkou s cibulovitou bání. V rámci generální opravy byla r. 1902 nově zhotovena věžička, střecha i strop kaple. V prosinci toho roku byl do věže znovu zavěšen zvon s datem odlití 1863. Do věžní banky bylo vloženo pouzdro se zprávou a dobovými dokumenty. Rekonstrukce kaple pak pokračovala statickým zjištěním obvodního zdiva, opravami vnitřních prostor, podlahy, mobiliáře až do roku 2001. Kaple je nyní vybavena též pro konání veřejných koncertů a kulturních akcí obyvatel zdejšího domova. Z původního vybavení byl postupně restaurován základní mobiliář, který je součástí dnešního interiéru současné kaple. Rozvilinový oltář je sestaven z vyřezávaných prvků barokního oltáře z r. 1700 a mladších doplňků.
Velkou uměleckou hodnotu představuje zejména oltářní obraz sv. Bartoloměje, který byl restaurován v letech 1997 - 1999. Barokní malířské dílo jeho autor datoval na kameni, na kterém světec odpočívá svou pravou nohou. Kámen nese datum 1678.
Dvě dřevěné polychromové barokní sošky andílků byly situovány na podhledu na oltář po obou stranách menzy. Postavy tvoří protějšky a jsou z první 18. století /restaurovány r. 2000/.
Dále jsou v kapli zavěšeny dva protějškové obrazy sv. Josefa a sv. Anny. Na obraze sv. Anny na listu otevřené knihy pod rukama Panny Marie jsou patrny iniciály JU, letopočet 1846 /?1896/ a název Gryesberg /Kyšperk/ - pravděpodobné místo vzniku díla. Jen málo je zřetelná signatura malíře a datace, která se nachází pod vřetenem. Autorství obrazu lze tedy připsat malíři Janu Umlaufovi /*1825 - +1916/. Trojhrob rodiny Umlaufů se nachází v Letohradu. Na obraze sv. Josefa je v levém rohu zobrazena domnělá podoba hradu Žampach, hrádku Chudoba a rezidence pod hradem. Dle průzkumu vznikly oba obrazy ve stejné době a jsou dílem jednoho autora. Restaurování bylo dokončeno r. 1996.
Interiér kaple doplňují dva skleněné závěsné lustry, které sem byly přemístěny ze zámeckých komnat a byly rovněž v nedávné době opraveny.
Před vstupem do zámecké kaple lze si také prohlédnout cennou řezbářskou práci na vnitřní straně původních zámeckých dveří a na vstupu do zimní zámecké zahrady umělecky cenné prosklené dveře kryté kovanou mříží s motivem čtyřlisté rosety a žebříku - motiv převzatý z erbu manželů Lützowových, majitelů zámku v letech 1884 - 1932. V kapli je umístěna původní pamětní deska věnovaná památce Františka Lützowa /*1849 - +1916/ jeho manželkou.
V kapli se nalézá velká dřevěná vyřezávaná plastika připomínající pověst o loupeživém rytíři Pancíři ze Smojna.
V roce 2006 byla v podkroví kaple otevřeno centrum rozvoje smyslového vnímání /"Snoezelen"/ a v roce 2008 byla v souvislosti s celkovou rekonstrukcí zámku provedena také obnova fasády kaple.
Citováno z cedule vedle vstupních dveří.

Můj zážitek: V areálu zámku, kde nachází se kaple, byla hlavní kontrola pochodu, kde získal pět razítek pochodu a šestou turistickou vizitku dne, nacházely se tu i různé atrakce.




Můj E-mail: ludek(zavináč)slosar(tečka)cz
Jsi od 1.4.1999 v pořadí  . poutník, který zabloudil na tyto stránky a který se na ně bude vracet již zcela s vědomým úmyslem