V Kacanovech
24. 10. 1998
Úvod
KČT v regionu Krkonoše a Podkrkonoší
KČT Lokomotiva Trutnov
Obrázky z Krkonoš a Podkrkonoší /ale také odjinud/
Zajímaví lidé
Reportáže z turistických akcí
Mladobucká padesátka
Návštěvní kniha


Luční bouda







Kdy a při jaké příležitosti jsem fotografie pořídil: 04. 07. 2005 mezi čtvrt na dvě a půl druhou při výletu do Krkonoš.

Jak se sem dostanete: po červeně značené cestě z Vrchlabí - nádraží ČD po 18 km /přes Chalupu Na rozcestí po 4 km/, po jiné červeně značené cesty ze Špindlerova Mlýna po 7 km přes úbočí Kozích hřbetů, po modře značené cestě z rozcestí U Dívčích lávek po 8 km údolím Bílého Labe /přes boudu U Bílého Labe po 4 km/, po stejně značené cestě z opačné strany z úpatí Sněžky od bývalé Obří boudy po 2,5 km/.

Charakteristika: Největší horský hotel ....na prostorné Bílé louce /1410 m/ při levém břehu Bílého Labe, pod sev. svahy Luční a Studniční hory. Nejvyhledávanější krkonošská bouda. výletní cíl ..... Křižovatka turistických cest. Luční bouda byla založena v 16. stol. při staré obchodní stezce z Čech do Slezska. R. 1869 byl nalezen kámen z letopočtem 1623 nebo 1625, označuje patrně datum přestavby. V následujících letech sloužila jako útulek náboženským emigrantům. R. 1676 se jako nájemce Bílé louky připomíná Christoph Kraus, r. 1778 se jako držitel udává J. H. Renner. R. 1875 přistavuje v. Holmann ubytovny. Po r. 1866 jsou držiteli bratři Bönschové, kteří boudu rozšiřují, takže r. 1914 je zde již 120 pokojů. 2. 10. 1938 vyhořela Luční bouda spolu s nedalekou Rennerovou boudou, stalo se tak při ústupu Němců. Majitelům bylo vyplaceno odškodné 13 mil. Kčs. Obnovena byla ve 2. svět. válce, kdy sloužila jako výcvikové středisko nacistických jednotek. Před koncem 2. svět. války se ze cvičily radistky /Blitzmädel/ pro letectvo. 15. 5. 1945 byla Luční bouda obsazena voj. jednotkou 4. pohranič. pluku za vedení ppor. Lad. Jerie a des. Macha z Mrklova, byly zde zajištěny velké zásoby potravin a nápojů. Po 2. svět. válce byl interiér hotelu modernizován /výzdoba z motivy řemeslníků-horalů/. .... Bouda měnila několikrát své pojmenování: Bílá, Stará, Česká a Rennerova. Citováno z turistického průvodce ČSSR Krkonoše, Olympia, Praha, 1984, strana 335.

Můj zážitek: Také Luční bouda byla oblíbeným, byť již vzdálenějším místem mých návštěv v době návštěv Krkonoš v dětství. V posledních desítkách let rád na Luční boudě pobývám jednou za rok v noci při Nočním výstupu na Sněžku za východem Slunce.




Můj E-mail: ludek(zavináč)slosar(tečka)cz
Jsi od 1.4.1999 v pořadí  . poutník, který zabloudil na tyto stránky a který se na ně bude vracet již zcela s vědomým úmyslem