V Kacanovech
24. 10. 1998
Úvod
KČT v regionu Krkonoše a Podkrkonoší
KČT Lokomotiva Trutnov
Obrázky z Krkonoš a Podkrkonoší /ale také odjinud/
Zajímaví lidé
Reportáže z turistických akcí
Mladobucká padesátka
Návštěvní kniha


Vojenský hřbitov v České Skalici - III. část












Kdy a při jaké příležitosti jsem fotografie pořídil: 5 - 04. 09. 2004 mezi jedenáctou hodinou a půl dvanáctou předpolední při výletu okolím České Skalice zakončeným návštěvou výstavy jiřin, 1 - 4 - 01. 05. 2007 mezi třičtvrtě na tři a třetí odpolední u příležitosti návštěvy Babiččina údolí.

Jak se sem dostanete: z nádraží ČD v České Skalici doprava po silnici rovnoběžně se železniční tratí směrem na Starkoč, po necelých 500 metrech přijdete ještě v České Skalici na silnici směrem na Náchod /popravé straně budete mít restauraci Na bojišti/, po vaší levé ruce poblíž trojboké kaple budete pokračovat po silnici na Červený Kostelec a po dalším necelém kilometru se hřbitov nachází na konci městačka po pravé straně.

Charakteristika: ... Vojenský hřbitov v České Skalici byl zřízen v roce 1892 Spolkem pro udržování hrobů a pomníků na bojištích z r. 1866 v Náchodě Skalici a Svinišťanech místním spolkem, v místech, kde byli pohřbeni padlí vojáci obou válčících stran. V tomto roce spolek odkoupil pozemek od českoskalické rodiny Steidlerů. V roce 1965 došlo k rozsáhlému rozšíření hřbitova v důsledku přemístění pomníků a hrobů z různých míst České Skalice, Velkého Třebešova a Zlíče. Na hřbitově se nachází celkem 33 pomníků a typových křížů. Poslední památkou, která byla zřízena v roce 2004, je pomník na přeneseném hrobě 13 rakouských a 6 pruských vojáků od přehrady Rozkoš. Citováno z informační tabule č. 15 naučné stezky ČESKÁ SKALICE - SVINIŠŤANY - JOSEFOV 1866.
1/ - pískovcový novogotický pomník nese jméno setníka 77. pěš. pluku Eugena Pelikána z Plauenwaldu. Památník, který stál dříve pod železničním náspem ve směru les Dubno nechala zřídit manželka padlého, 2 - pískovcový novogotický pomník s kamenným křížem postavený na památku padlého poručíka od 5. praporu polních myslivců Eugena Matieky. Do r. 1965 stál v obci Zlič u silnice nad rybníkem, 3 - pískovcový jehlan s bílou mramorovou deskou věnovaný majoru Eduardu Suchánkovi, důstojníkům, poddůstojníkům a vojínům 77. pěš. pluku padlým v boji u České Skalice. Nechal jej zřídit důstojnický sbor pluku arcivévody Karla Salvatora č. 77, 4 - nízká pískovcová stéla věnovaná památce poručíka 21. pěš. pluku Františka Kabeláče, rodáka ze Slatiňan. Poručík byl popraven 15. září 1866 u Neukirchen nedaleko Vídeňského Nového Města. Pomník nechal zřídit v roce 1956 Bohuslav Peterka, 5 - mohutný balvan s vysokým kovovým křížem věnovaný brigádníku VIII. armádního sboru generálmajoru Fragnerovi a 480 padlým mužům. Citováno z internetových stránek Spolku přátel vojenské historie 6. praporu vojenských myslivců.

Můj zážitek: Při první návštěvě mi nešlo o úplné zobrazení všech hrobů, ale spíše pro ilustrativní a inspirativní zobrazení hřbitova a některých hrobů, vybraných pohříchu díky mé neznalosti podle významu, ale spíše podle toho, jak mi fotografování dovolilo ostré již téměř podzimní sluníčko. Při tomto prvním fotografování jsem byl rušen hlasitou hádkou osazenstva dvou aut, která zde zastavila. S ohledem na místo zastavení a na to, že šlo o naše romské spoluobčany, týkal se dozajista spor toho, kde byla v době válčení pozice rakouských vojsk a kudy pochodovala vojska pruská, a také toho, ve kterých hrobech spí svůj věčný sen udatníci bojovníci obou vojsk romského původu. Při své druhé návštěvě pak jsem se již neuměle laicky zaměřil na jednotlivé - alespoň označené - hroby a pomníky.


Můj E-mail: ludek(zavináč)slosar(tečka)cz
Jsi od 1.4.1999 v pořadí  . poutník, který zabloudil na tyto stránky a který se na ně bude vracet již zcela s vědomým úmyslem