V Kacanovech
24. 10. 1998
Úvod
KČT v regionu Krkonoše a Podkrkonoší
KČT Lokomotiva Trutnov
Obrázky z Krkonoš a Podkrkonoší /ale také odjinud/
Zajímaví lidé
Reportáže z turistických akcí
Mladobucká padesátka
Návštěvní kniha


Pomníky severozápadně od Vysokova








Kdy a při jaké příležitosti jsem fotografie pořídil: 1/ 08. 11. 2003 kolem třičtvrtě na devět při ráno výletu po okolí Náchoda, 2/ 24. 06. 2006 před čtvrtou hodinou při pochodu Po stopách bojů r. 1866 a 3/ 25. 06. 2005 v osm hodin ráno při pochodu Po stopách bojů r. 1866.

Jak se sem dostanete:1/ Pomník Myslivce - po žlutě značené cestě od kostela sv. Václava u Václavic na Dobeníně přes Branku asi po 2,5 km za Vysokov, odtud odbočkou asi 200 metrů k osamělému značení, z druhé strany po téže značce z rozcestníku turistických značek v Náchodě v ulici Komenského přes Kramolnu asi po 5 km a dále opět po oné odbočce z pohledu příchodu tentokráte před Vysokovem, 2/ pomník se nachází asi 300 metrů jižně od Myslivce, 3/ Pomník Netoličky - od pomníku Myslivce dolů pod lesík nad rybník před železničním mostem.

Charakteristika: 1/ Pomník Myslivce - figurální pomník - socha rakouského polního myslivce stojícího na ohromné kamenné lebce. Podle návrhu Quido Kociána jemuž byl radou nápomocen J. V. Myslbek vytvořil pomník pražský sochař František Hnátek. Roku 1906 jej pod vedením ing. Salače postavili tehdejší příslušníci 6. mysliveckého praporu, jejichž předchůdci v těchto místech r. 1866 bojovali. Na podstavci nalezneme verše Jaroslava Vrchlického a německé verše voj. básníka Torresaniho. 2/ Vysoký litinový kříž s plastikou Krista zapuštěný do mohutného balvanu na hrobě asi 60 padlých, z větší části příslušníků 6. myslivců. Kříž nechala postavit princezna Bathildis ze Schaumburg-Lippe, 3/ Pískovcový pomník s vysokým litinovým křížem a plastikou Krista věnovaný setníku 9. pěš. pluku Augustinu Netoličkovi a zde pohřbeným 50 mužům. Dříve byl hrob oplocen dřevěnou zahrádkou. citováno z internetových stránek Spolku přátel vojenské historie 6. praporu vojenských myslivců.

Můj zážitek: 1/ pomník je osamělý, jeho protagonista jakoby zasněně hleděl směrem na Branku. Od pomníku je nádherný pohled do dálek. Snímek jsem pořizoval za nádherného slunečného dne ale s trochu pochroumanou duší, 2/ pomník jsem fotografoval dodatečně až při pochodu v roce 2006, 3/ pomník jsem fotografoval při posledním pochodu, který jsme šli s Karlem z Trutnova necelé čtyři měsíc před jeho smrtí .




Můj E-mail: ludek(zavináč)slosar(tečka)cz
Jsi od 1.4.1999 v pořadí  . poutník, který zabloudil na tyto stránky a který se na ně bude vracet již zcela s vědomým úmyslem